IPT - pasek artykułowy

Budowa mostu łączącego Sycylię z resztą kraju coraz bliżej? Turyści mogliby zrezygnować z lotów samolotem

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 2.0Włoski rząd snuje plany na temat budowy mostu mającego połączyć Sycylię z resztą kraju.
CC BY 2.0Włoski rząd snuje plany na temat budowy mostu mającego połączyć Sycylię z resztą kraju. Flickr.com / Radek Kucharski / CC BY 2.0
Włoski rząd powrócił do starego pomysłu wybudowania mostu łączącego Sycylię z resztą kraju. Minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini zapowiedział, że inwestycja „jest jednym z jego celów” na najbliższe pięć lat. Wiadomo już, jak do projektu ustosunkowała się premier Giorgia Meloni. Chociaż podobny most został otwarty w Chorwacji, włoskie przedsięwzięcie budzi mieszane uczucia.

Spis treści

Włosi zbudują most na Sycylię? Kolejny krok w stronę realizacji planu

Chęć połączenia jednej z najpopularniejszych włoskich wysp – Sycylii, z resztą kraju nie jest nowym pomysłem – już w starożytności wpadli na to Rzymianie, później entuzjastą tego pomysłu byli m.in. Benito Mussolini czy Silvio Berlusconi. Z planu jednak zrezygnowano… aż do teraz. Nowy minister infrastruktury i transportu, Matteo Salvini, w rozmowie z włoską stacją Rai przyznał, że „jego celem jest rozpoczęcie budowy mostu w ciągu najbliższych pięciu lat”.

Rozmawiamy o moście nad Cieśniną Mesyńską od dekad. Od 1981 roku wydano setki milionów euro, a nie osiągnięto niczego. Zamierzamy przejść od słów do czynów. W ciągu najbliższych pięciu lat jednym z moich celów jest rozpoczęcie budowy mostu nad cieśniną – zapowiedział Salvini.

Wydaje się, że wcielenie tego pomysłu w życie jest coraz bliżej – gabinet premier Giorgii Meloni zatwierdził już dekret mający przywrócić plan budowy mostu. Konstrukcja miałaby mieć ponad 3 km długości i połączyć Sycylię z Kalabrią, zlokalizowaną na kontynentalnej części kraju.

Chociaż głównym argumentem przeciw przedsięwzięciu są jego ogromne koszty, i na to minister znalazł odpowiedź:

Przeładunek promów, oprócz zanieczyszczenia i straty czasu, kosztuje ludzi w ciągu roku więcej niż kosztowałaby budowa mostu – powiedział polityk.

Zagrożenie sejsmiczne dużym problemem

Okazuje się, że wysokie koszty nie są jedynym problemem – rozwiązania wymagają też kwestie bezpieczeństwa, bowiem w 2021 roku na dnie Cieśniny Mesyńskiej znaleziono uskok, który ponad 100 lat temu doprowadził do trzęsienia ziemi, w efekcie odbierając życie ok. 120 tys. osób.

Chorwacja połączyła Pelješac z resztą kraju. Konstrukcja robi wrażenie

Efektami podobnej inwestycji pochwalili się już Chorwaci, którzy pod koniec lipca 2022 roku otworzyli most Pelješac. Konstrukcja łączy półwysep Pelješac z pozostałą częścią kraju. Budowa mierzącego niemal 2,5 km mostu trwała od 2007 roku. Podobnie jak w przypadku Włoch, chorwacka inwestycja wymagała zastosowania innowacyjnych rozwiązań (m.in. ze względu na niebezpieczeństwo sejsmiczne).

CC BY-SA 4.0W Chorwacji zdecydowano się na podobne rozwiązanie.
CC BY-SA 4.0

W Chorwacji zdecydowano się na podobne rozwiązanie. Wikipedia.org / Ponor / CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

Źródło: euractiv.pl

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży