IPT - pasek artykułowy

Chorwacja została przyjęta do Strefy Schengen. Na jakie ułatwienia mogą liczyć turyści? Ambasada RP opublikowała instrukcję dla podróżnych

Emil Hoff
Emil Hoff
Od 1 stycznia 2023 Chorwacja stanie się kolejnym krajem, należącym do Strefy Schengen. Co to oznacza dla turystów z Polski, którzy masowo odwiedzają Chorwację w ramach wycieczek wakacyjnych i urlopowych?
Od 1 stycznia 2023 Chorwacja stanie się kolejnym krajem, należącym do Strefy Schengen. Co to oznacza dla turystów z Polski, którzy masowo odwiedzają Chorwację w ramach wycieczek wakacyjnych i urlopowych? janoka82, 123RF.com, zdjęcie ilsutracyjne
Chorwacja to jeden z ulubionych wakacyjnych i urlopowych kierunków Polek i Polaków. Do tej pory wybierając się do Chorwacji trzeba jednak było przejść kontrolę graniczną, ponieważ kraj nie należał do Strefy Schengen. Teraz wszystko się zmieni: od 1 stycznia 2023 Chorwacja stanie się kolejnym pełnoprawnym członkiem Strefy, a wakacyjne wyjazdy nad ciepły Adriatyk staną się łatwiejsze.

Spis treści

Chorwacja wejdzie do Strefy Schengen od 1 stycznia 2023

To, co zapowiadał niedawno Radosław Sikorski, jest już pewne: od 1 stycznia 2023 Chorwacja oficjalnie dołączy do Strefy Schengen. Decyzja została zatwierdzona w czwartek 8 grudnia 2022 przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Tym samym podróże Chorwacji, jednego z krajów najchętniej wybieranych na wakacje i urlopy przez Polki i Polaków, staną się łatwiejsze.

Co zmienia wejście Chorwacji do Strefy Schengen? To właśnie członkostwo w Schengen, a nie samej Unii, gwarantuje swobodę przepływu osób i dóbr bez kontroli granicznych.

  • Znikną kontrole osobiste na granicach Chorwacji z innymi krajami Strefy. Zniesienie kontroli dotyczy turystów podróżujących samochodem, autokarem lub pociągiem.
  • Od 26 marca 2023 znikną także rewizje i kontrola dokumentów pasażerów na lotniskach.
  • Chorwacja zacznie wydawać wizy Schengen i korzystać z Systemu Informacji Schengen.

Ambasada RP w Chorwacji sporządziła instrukcję dla podróżnych dot. zmian, jakie nastąpią po wejściu kraju do Strefy Schengen.
Zaloguj się na Facebooka, by zobaczyć post:

Chorwacja i kto jeszcze? Które państwa należą, a które nie należą do Schengen?

Wejście do Strefy Schengen to kolejny krok na drodze integracji Chorwacji z Unią Europejską. Kraj należy do Unii od 2013 r., ale nie był dotąd członkiem Strefy Schengen. Turyści, którzy chcieli spędzić wakacje w Chorwacji, musieli przechodzić kontrole graniczne.

Które państwa należą do Strefy Schengen? Jest ich 27, mają łączną powierzchnię ok. 4 mln kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je ok. 420 mln osób. To niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej (z wyjątkiem Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru), a także kilka dodatkowych spoza Unii – Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Dubrownik to jedna z najbardziej znanych chorwackich miejscowości turystycznych. Wspaniale zachowana średniowieczna zabudowa nadaje miastu niezwykły
Dubrownik to jedna z najbardziej znanych chorwackich miejscowości turystycznych. Wspaniale zachowana średniowieczna zabudowa nadaje miastu niezwykły klimat. dbajurin, 123RF.com

Chorwacja przeszła, Rumunia i Bułgaria nadal czekają

Poszerzanie Strefy Schengen trwa. Już w niedalekiej przyszłości może ona objąć także inne popularne wakacyjne kierunki: Bułgarię, Rumunię i Cypr.

Wszystkie te kraje są prawnie zobowiązane do przyłączenia się do Strefy Schengen w nieokreślonej przyszłości. Muszą jednak spełnić szereg warunków, by zostać przyjęte do strefy bez kontroli granicznych. Wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia mogą utrudnić proces włączenia do Schengen. Tak też było tym razem: z powodu sprzeciwu Austrii i Holandii wnioski Bułgarii i Rumunii zostały odrzucone tego samego dnia, w którym zatwierdzono wniosek Chorwacji o przyjęcie do Strefy Schengen.

Przedstawiciele obu krajów zapowiedzieli, że użyją wszystkich środków prawnych, by obejść krzywdzącą ich zdaniem decyzję Austrii Holandii. Wszystkie pozostałe kraje członkowskie UE, w tym Polska, nie zgłaszały obiekcji dotyczących wniosków akcesyjnych Rumunii i Bułgarii do Strefy Schengen. Oba kraje, zwłaszcza Bułgaria, także znajdują się wysoko na liście ulubionych wakacyjnych i urlopowych destynacji polskich turystów.

Chorwacja leży nad ciepłym Morzem Adriatyckim.
Chorwacja leży nad ciepłym Morzem Adriatyckim. pkazmierczak, 123RF.com

Czytaj też: Czego pod żadnym pozorem nie robić w Chorwacji? Jak zachować się w sytuacjach zagrożenia? Ten „poradnik" ambasady może dziwić

Najpierw Euro, teraz Schengen: Chorwacja integruje się z Unią Europejską

Chorwacja podjęła niedawno także inną ważną decyzję: o rezygnacji z narodowej waluty (kuny) i przejściu na euro. Z powodu obaw, że zmiana waluty spowoduje wywindowanie cen, rząd Chorwacji postanowił zablokować przelicznik z kuny na euro w taki sposób, by utrzymać ceny produktów na dotychczasowym poziomie.

Źródło: PAP, Reuters

Niektóre regiony kraju przypominają Włochy - trudno się dziwić, że Polscy turyści tak lubią spędzać wakacje w Chorwacji.
Niektóre regiony kraju przypominają Włochy - trudno się dziwić, że Polscy turyści tak lubią spędzać wakacje w Chorwacji. Violin, 123RF.com
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży