IPT - pasek artykułowy

Weekendowa wycieczka blisko Wrocławia. Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich gwarantuje nieziemskie widoki

Monika Fajge
Monika Fajge
To miejsce idealne dla miłośników górskich wycieczek, ciszy i spokoju.
To miejsce idealne dla miłośników górskich wycieczek, ciszy i spokoju. Monika Fajge / Polska Press
Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich to miejsce idealne dla miłośników górskich wycieczek, ciszy i spokoju. Park położony jest w Sudetach Środkowych, na południe od Wałbrzycha (stąd nazwa, mimo, iż nie ma pasma górskiego o nazwie Sudety Wałbrzyskie). Dlaczego warto się tam wybrać? Zobaczcie sami.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich zajmuje łącznie 993,58 ha Nadleśnictwa Kamienna Góra. Od południa graniczy z czeskim parkiem CHKO Broumovsko i obejmuje:

  • środkową, najwyższą część Gór Kamiennych - Pasmo Lesistej (851 m n.p.m.)
  • zachodnią część Gór Suchych z Waligórą (936 m n.p.m.)
  • wschodni fragment Gór Wałbrzyskich - masyw Borowej (854 m n.p.m.) i Rybnicki Grzbiet

Wyżej w Sudetach Wałbrzyskich nie wejdziecie - Waligóra

Waligóra (936 m n.p.m) – to najwyższy szczyt Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, jest też jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Celem wycieczek był już w XIX wieku, głównie ze względu na to, ze stanowił bardzo dobry punkt widokowy. Po 1945 roku stała tam drewniana wieża widokowa, która z czasem, ze względu na fatalny stan, została rozebrana. Turyści chętnie wspinają się na Waligórę, bo blisko stamtąd do Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się duży węzeł szlaków, schronisko Andrzejówka i tereny do narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich. Dlaczego warto się tam wybrać? Zobaczcie sami. Kliknijcie w GALERIĘ >>

To miejsce idealne dla miłośników górskich wycieczek, ciszy i spokoju.

Weekendowa wycieczka blisko Wrocławia. Park Krajobrazowy Sud...

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Weekendowa wycieczka blisko Wrocławia. Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich gwarantuje nieziemskie widoki - Gazeta Wrocławska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Giedymin
Ehhh tzw. "dziennikarze" - z geografii 1:

1) Nie ma Sudetów wałbrzyskich ale są Góry Wałbrzyskie i one stanowią część parku

2) Park jest w większości na terenie nadleśnictwa Wałbrzych (wystarczy spojrzeć na mapę nadleśnictw) a nie Kamienna Góra.

Więc ta nazwa to nie tak przypadkowo.

Co do tłumów na szlakach to jak wszędzie kanalizują się wokół miejsc, gdzie można zostawić auto i coś zjeść (Andrzejówka) a nieco dalej nawet w sezonie cisza i spokój
m
miko
6 maja, 11:04, k2:

Lepszy widok jest tylko ze Strzelińca ale Borowa Góra i Waligóra to naprawdę znacznie lepsze miejsce od wielu zatłoczonych miejsc w naszym kraju.

Szczelina

d
daltinus
Urok opisywanych miejsc jest do momentu gdy na szlakach jest pusto, na górze jesteśmy sami a na parkingu nie ma walki o miejsca. Zapewne gastronomia i baza hotelowa potrzebuje rozgłosu ale taka reklama sprawia że trzeba jeździć w środku tygodnia gdy nikogo tam nie ma bo weekendy będzie tłum jak w kościele.
S
Sudetnik
Wrocławska opisuje takie miejsca i później nie ma co w ie jezdzic, bo swołocz, która to przeczyta jezdzi i oborę robi. Karyny i weekendowe wypady januszy. Kolejne spalone miejsce przez wrocławską
t
turysta
Te tabliczki malowane farbą na szczytach nie najlepiej świadczą o władzach tego regionu. Nie wszędzie musi być wieża widokowa ale wiata żeby się schronić czy palenisko aby zachęcić turystów do przybycia w celu popularyzacji regionu to bardzo nie wiele.

Na szczycie Ślęży całe rodziny pieką kiełbaski po małym spacerze, jest wiata - ławeczki...

To absolutna podstawa a nie wysokość góry malowana pędzlem na kawałku dykty jak Bangladeszu
k
k2
Lepszy widok jest tylko ze Strzelińca ale Borowa Góra i Waligóra to naprawdę znacznie lepsze miejsce od wielu zatłoczonych miejsc w naszym kraju.
G
Gość
Sudety muszą mieć przyjęty styl architektury regionalnej - tak jak to jest w cywilizowanych krajach. Tam nie wolno budować nic nowego bez zachowania stylu - to jest rola architektów miejskich. Np styl szwajcarski (inaczej: alpejski, tyrolski, uzdrowiskowy) – styl architektury regionalnej, powstały na obszarze Szwajcarii i spopularyzowany w II połowie XIX w. w kurortach uzdrowiskowych krajów Europy Środkowej. Piękne są te duże stylowe domy i świetnie wyglądają w tym górskim krajobrazie.

Dlaczego Sudety nie mają zatwierdzonego prawnie Sudeckiego Stylu Architektonicznego, jak to jest np. w Tyrolu, Alpach - styl szwajcarski (inaczej: alpejski, tyrolski, uzdrowiskowy)

Tutaj tylko liczy się developer i kasa .
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży