IPT - pasek artykułowy

10 zasad jazdy na nartach, które musisz znać. Jak wyprzedzać, kto ma pierwszeństwo? Sprawdź poradnik: bezpieczne ferie

Emil Hoff
Emil Hoff
Czy znajcie najważniejsze zasady, obowiązujące narciarzy na stoku? Przypominamy dekalog narciarza: kto ma pierwszeństwo, jak wyprzedzać i inne zasady kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na nartach w czasie ferii zimowych. O czym muszą pamiętać narciarze zjazdowi, biegowi i skiturowi?
Czy znajcie najważniejsze zasady, obowiązujące narciarzy na stoku? Przypominamy dekalog narciarza: kto ma pierwszeństwo, jak wyprzedzać i inne zasady kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na nartach w czasie ferii zimowych. O czym muszą pamiętać narciarze zjazdowi, biegowi i skiturowi? Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Ferie zimowe to najlepszy czas na narciarskie szaleństwo. Każdy narciarz powinien jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jak zachować się na stoku narciarskim, by uniknąć wypadku? Czy znacie zasady jazdy, wyprzedzania, zatrzymywania się na nartach? Czy skompletowaliście całe niezbędne wyposażenie narciarza? Zapraszamy do informatora o bezpiecznej jeździe na nartach. Znajdziecie w nim 10 najważniejszych zasad bezpieczeństwa na stoku i porady dotyczące tego, jak przygotować się do jazdy.

Spis treści

Bezpieczne ferie? O tym nie wolno zapomnieć: najważniejsze zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim

Ferie zimowe 2023 trwają w najlepsze. Polki i Polacy ruszyli się z domów i jak co roku najchętniej wybierają się z rodzinami w góry, by je zwiedzać, cieszyć się atrakcjami kurortów i oczywiście szaleć na nartach, skiturach, sankach czy snowboardzie.

Wśród sportów zimowych nadal największą popularnością cieszą się w Polsce narty. Czy znacie zasady zachowania na stoku i bezpiecznej jazdy na nartach? Czy wiecie, jak przygotować się do zabawy, by cieszyć się zimą bez wypadków?

W informatorze poniżej znajdziecie najważniejsze zasady zachowania i bezpieczeństwa na nartach, zarówno dla narciarzy szusujących po stokach, jak i miłośników nart biegowych i skiturowych. Radzimy także, jak przygotować się do szusowania i co zabrać ze sobą na stok.

Na popularnych stokach narciarskich często panuje tłok. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad zachowania się i bezpieczeństwa na stoku.
Na popularnych stokach narciarskich często panuje tłok. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad zachowania się i bezpieczeństwa na stoku. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najlepszy tor saneczkowy w Polsce? Internauci zachwyceni Sankolandią. Ile kosztują zjazdy? Czy jest transport na górę? Odpowiadamy

Dekalog narciarza. 10 zasad jazdy na nartach, których musisz przestrzegać

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) stworzyła dekalog narciarza, czyli złożoną z 10 zasad instrukcję zachowania i bezpieczeństwa na stoku narciarskim. Dzięki stosowaniu się do tych reguł zabawa na nartach będzie bezpieczna dla Was, Waszych dzieci i innych narciarzy na stoku.

Poniżej przedstawiamy pełną listę 10 przykazać narciarza. Koniecznie przypomnijcie je sobie przed wyruszeniem na stok w czasie ferii czy zimowego urlopu.

 • Po pierwsze: zawsze dbaj o to, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. To uniwersalna zasada, która wymaga zdrowego rozsądku i zachowania czujności.
 • Po drugie: do miejsca zjazdu należy podchodzić poboczem trasy zjazdowej, a w przypadku złej widoczności zupełnie zejść z trasy. Chodzi oczywiście o uniknięcie kolizji z narciarzami zjeżdżającymi po stoku.
 • Po trzecie: należy stosować się do znaków narciarskich, ustawionych przy trasach. Chodzi np. o kierunkowskazy i znaki identyfikujące trasę, zakazy skręcania, chodzenia pieszo, jazdy na sankach, ostrzeżenia przed zwężeniami i zakrętami, oznaczenia punktów sanitarnych. Warto zapoznać się z pełną listą znaków narciarskich.
 • Po czwarte: przed rozpoczęciem zjazdu i po każdym zatrzymaniu się należy sprawdzić, czy nasz zjazd nie spowoduje zagrożenia dla innych. W tym celu trzeba przyjrzeć się sytuacji na stoku, patrząc uważnie w górę i w dół od nas.
 • Po piąte: należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu. W razie upadku narciarz powinien jak najszybciej usunąć się z trasy.
 • Po szóste: zawsze dostosowuj szybkość zjazdu do swoich umiejętności i warunków panujących na trasie. Jeśli nie czujesz się pewnie, to znaczy, że trzeba zwolnić.
 • Po siódme: narciarz jadący z tyłu musi tak dobierać tor zjazdu, by nie zagrozić narciarzowi jadącemu z przodu.
 • Po ósme: wyprzedzać można z każdej strony, ale należy zachować odległość, która pozwala narciarzowi wyprzedzanemu na swobodę ruchów.
 • Po dziewiąte: w razie wypadku należy udzielić pomocy poszkodowanemu.
 • Po dziesiąte: w razie wypadku wszyscy uczestnicy powinni współpracować z ratownikami i podać swoje dane osobowe.
Przed rozpoczęciem zabawy na stoku dobrze jest zrobić rozgrzewkę, która przygotowuje organizm do wysiłku i zmniejsza ryzyko kontuzji.
Przed rozpoczęciem zabawy na stoku dobrze jest zrobić rozgrzewkę, która przygotowuje organizm do wysiłku i zmniejsza ryzyko kontuzji. Wojciech Matusik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Gdzie najtaniej na narty w Polsce? TOP 13 ośrodków z najtańszymi skipassami na ferie 2023. To zestawienie może Was zaskoczyć

Jak przygotować się do jazdy na nartach? Sprawdź, zanim ruszysz na stok

10 zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim należy bezwzględnie przestrzegać w czasie szusowania. Trzeba jednak także odpowiednio przygotować się do samej jazdy na nartach jeszcze przed wyruszeniem na stok.

Co powinien zrobić narciarz, zanim zdecyduje się ruszyć na stok?

 • Zapoznaj się z warunkami pogodowymi na stokach i stanem pokrywy śnieżnej
 • Zapoznaj się ze stopniem zagrożenia lawinowego. Powinieneś znać zasady zachowania się w przypadku groźby zejścia lawiny i wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy zasypanym.
 • Zawsze dobrze jest wykupić ubezpieczenie narciarskie, które pokrywa koszty ewentualnej akcji ratowniczej i leczenia. Ubezpieczenie jest szczególnie istotne dla osób uprawiających freestyle lub wybierających trudne trasy zjazdowe.
 • Wybierz trasę narciarską odpowiednią do swoich umiejętności. Niektóre trasy są znacznie trudniejsze od innych. Sprawdź, które stoki w Polsce są przystosowane dla osób początkujących i dzieci, a które należą do najtrudniejszych i stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy.
Każdy narciarz powinien stale zachowywać czujność, by nie wpaść na innych. Wyprzedzanie innych szusujących powinno odbywać się z zachowaniem odpowiedniego
Każdy narciarz powinien stale zachowywać czujność, by nie wpaść na innych. Wyprzedzanie innych szusujących powinno odbywać się z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Lucyna Nenow / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Wyposażenie narciarza. Co trzeba mieć ze sobą na nartach?

Jak ubrać się na narty i co ze sobą zabrać, by móc bezpiecznie szusować?

 • Każdy narciarz powinien być ubrany stosownie do warunków pogodowych. Należy założyć oddychającą bieliznę z syntetyku lub bawełny, bluzę polarową i nieprzemakalne spodnie oraz kurtkę z tkaniny aktywnej, najlepiej ze ściągaczami i reflektorami narciarskimi. Konieczne są także nieprzemakalne rękawice z dwoma lub pięcioma palcami. Telefon należy umieścić w wewnętrznej kieszeni kurtki, tak by w razie upadku nie uległ rozbiciu.
 • Nieodzowne wyposażenie narciarza to kask i gogle ochronne, odpowiednio dobrane buty i skarpety narciarskie, a także same narty, które przynajmniej raz w roku należy serwisować.
 • Warto posmarować twarz kremem przeciwsłonecznym – zimą na stoku, zwłaszcza w wysokich górach, łatwo się nie tylko opalić, ale nawet poparzyć.
 • Opcjonalnie narciarz może założyć także ochraniacz pleców i zabrać ze sobą specjalny plecak narciarski z dodatkowym mocowaniem na piersi, o pojemności nie większej niż ok. 20 litrów.
Na nartach można nie tylko zjeżdżać, ale też biegać i chodzić. Narciarze biegowi i skiturowi także muszą stosować się do zasad bezpieczeństwa.Na zdjęciu:
Na nartach można nie tylko zjeżdżać, ale też biegać i chodzić. Narciarze biegowi i skiturowi także muszą stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Na zdjęciu: Bieg Piastów w Jakuszycach, 2019.
Dariusz Gdesz / Polskapress, zdjęcie ilustracyjne

Ferie na skiturach. Zasady dla narciarzy biegowych i skiturowych

Turystyka narciarska to pojęcie szersze od samej jazdy na nartach. Zakłada wędrowanie po górach na nartach z elementami zjazdów, ale bez ograniczania się tylko do stoków narciarskich z wciągami. Połączeniem turystyki zjazdowej i biegowej jest skituring, stale zyskujący coraz większą popularność w Polsce.

Tatrzański Park Narodowy opublikował instrukcję bezpiecznego uprawiania skituringu dla miłośników turystyki narciarskiej. O jakich zasadach koniecznie powinni pamiętać fani tej formy zimowej zabawy?

Sprzęt i czynności przygotowawcze przed wyruszeniem na wycieczkę skiturową są właściwie takie same jak w przypadku zwykłej jazdy na nartach po stoku. Są jednak rzeczy, o których narciarze biegowi i skiturowi muszą szczególnie pamiętać:

 • Zapoznaj się z mapą i oznakowaniem szlaków na danym terenie (w TPN to pomarańczowe strzałki z podaną nazwą miejsca docelowego i odległością do niego). Oznaczenie szlaków w Tatrach zimą może być słabo widoczne powyżej granicy lasu.
 • Na szlakach turystycznych pierwszeństwo mają piesi. Obowiązuje ruch prawostronny.
 • Na szlakach narciarskich można chodzić tylko na nartach, nie pieszo.
 • Zwracaj uwagę na szlaki jednokierunkowe. Nartostrady służą tylko do zjeżdżania
 • Na szlakach dwukierunkowych pierwszeństwo mają wchodzący.
Zaawansowani narciarze mogą śmigać po trudnych i bardzo trudnych stokach.
Zaawansowani narciarze mogą śmigać po trudnych i bardzo trudnych stokach. Marcin Oliva Soto / Polskapresse

Czytaj też: Gdzie na narty w Małopolsce? Ranking stoków narciarskich. Najdłuższy stok ma ponad 8 kilometrów długości

Szlaki skiturowe w Tatrzańskim Parku Narodowym:

 • Szlaki w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej
 • Dawna nartostrada z Hali Gąsienicowej do Kuźnic
 • Szlaki w Dolinie Chochołowskiej: od schroniska do Bobrowieckiej Przełęczy, z Rakonia do Doliny Wyżniej Chochołowskiej
 • Szlaki jednokierunkowe tylko do podejścia: Z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch, z Doliny Gąsienicowej na Przełęcz Liliowe.
 • Nartostrada z Kasprowego Wierchu jest przeznaczona tylko do zjazdów.

Pamiętajcie, że od grudnia do maja w TPN całkowicie zamknięte są następujące szlaki:

 • Z Przełęczy w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz
 • Z Doliny Tomanowej na Chudą Przełączkę
 • Z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką nad Morskie Oko

Szczegółowe przepisy, obowiązujące narciarzy w TPN, można znaleźć w stosownym Zarządzeniu nr 24/2021.

Mapy szlaków dostępnych w TPN dla turystów są dostępne online.

Źródła: fis-ski.com, tpn.pl

Skituring pozwala zwiedzać góry, łącząc zabawę na nartach i krajoznawstwo.
Skituring pozwala zwiedzać góry, łącząc zabawę na nartach i krajoznawstwo. tomasz skowronski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Tanie noclegi w Zakopanem i okolicach. Porównaliśmy ceny w 14 miejscowościach i 8 schroniskach w Tatrach. Gdzie zapłacimy najmniej?

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży