IPT - pasek artykułowy

100 lat temu było to zaledwie wysypisko po hucie cynku. Dziś hałda w Rudzie Śląskiej to świetne miejsce rekreacji z placem zabaw i leżakami

Paweł Kurczonek
Hałda na Wirku w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Hałda na Wirku w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Liczne hałdy są wpisane w panoramę śląskich krajobrazów chyba na zawsze. W regionie, w którym prężnie rozwijał się przemysł górniczy i hutniczy, potężne ilości zbędnego kruszywa piętrzą się niemal wszędzie. Na szczęście coraz częściej są rewitalizowane i wykorzystywane w celach rekreacyjnych. Najlepszym przykładem jest hałda w dzielnicy Wirek w Rudzie Śląskiej. Zrewitalizowane usypisko zachęca do spaceru miejscem na grilla, leżakami i placem zabaw.

Na spacer w Rudzie Śląskiej warto wybrać się na zrewitalizowaną hałdę w dzielnicy Wirek

Czym jest hałda? To nic innego, jak potężne wysypisko skały płonnej, czyli uważanej za nieużyteczną, powstające w wyniku eksploatacji kopalin bądź przerobu surowców w zakładach przemysłowych. Przyznajmy – niezbyt ładny widok. Inaczej sytuacja wygląda w Rudzie Śląskiej. Kilka lat temu miasto zrewitalizowało hałdę na Wirku, jednej z tutejszych dzielnic. Góra Antonia, bo tak nazywa się potężne zwałowisko, to pozostałość po hucie cynku, która funkcjonowała w Rudzie Śląskiej od pierwszej połowy XIX wieku do lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Swoją nazwę zawdzięcza dawnej walcowni blach cynkowych „Antonina”. Miejsce przeszło gruntowną metamorfozę i dziś zachęca mieszkańców miasta alejkami, placem zabaw dla najmłodszych, rozległym miejscem na rozstawienie grilla i innymi atrakcjami.

Zobacz ZDJĘCIA hałdy w Rudzie Śląskiej

Rewitalizując teren hutniczego wysypiska zadbano o to, by jego industrialny charakter został jak najlepiej zachowany. Leżaki z widokiem na miasto zostały zadaszone surowymi sześcianami z betonu przemysłowego. W innym miejscu hałdy leżaki wyglądają z kolei, jak fragmenty potężnych obejm. Również sąsiedztwo Szybu Wanda kopalni Pokój, górującego nad wzniesieniem, przypomina nieustannie o historii całego regionu, także współczesnej.

Wybierając się na spacer po rudzkiej hałdzie warto zwrócić uwagę na nietypowe klomby. To kadzie z pieców łukowych tutejszej huty. Takich kadzi zwykle używało się do przetapiania złomu. Najczęściej wykorzystywano w tym celu energię elektryczną, która wytwarzała wysoką temperaturę między elektrodami lub między elektrodami, a metalem. Sam piec tego typu jest przechylny i, w zależności od rozmiaru, może pomieścić nawet do stu ton surówki.

Hałda na Wirku to również roślinność i zwierzęta

Chodząc po usypisku w centrum Rudy Śląskiej nie sposób nie przyjrzeć się tutejszej roślinności. Nie każda roślina będzie czuć się dobrze na podłożu obfitującym w metale ciężkie. Zieleń rosnąca w takim środowisku to metalofity, są przystosowane do niesprzyjających warunków. W przypadku Góry Antonii, w której dominuje cynk mowa jest o tzw. roślinach galmanowych.

Obok elementów przemysłowych i powoli rozrastającej się roślinności na hałdzie na Wirku można spotkać wiele ptaków. Kosy, rudziki, modraszki, a także zięby zaglądają często w tę okolicę. By je zobaczyć i posłuchać ich śpiewu najlepiej wybrać się na spacer wczesnym rankiem. Szczęściarze mogą również wypatrzyć pośród traw bażanta, a nawet znikające w pośpiechu zające.

By znaleźć Górę Antonię w Rudzie Śląskiej wystarczy wpisać jej nazwę w wyszukiwarce lub kierować się w okolice ronda łączącego ulice 1 Maja, Główną i Obrońców Westerplatte. Teren wireckiej hałdy nie jest ogrodzony, można więc wybrać się na spacer o dowolnej porze dnia.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży