IPT - pasek artykułowy

13 ciekawostek o zamku w Malborku. Poznaj sekrety i tajemnice zamku: ile cegieł użyto do budowy zamku i którędy uciekały dusze Krzyżaków?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Zamek krzyżacki w Malborku, największy z zachowanych zamków średniowiecznych w Europie, skrywa wiele fascynujących historii i tajemnic. Sprawdźcie 13 ciekawostek o tym niezwykłym zamku. Od kunsztownej architektury po niezwykłe legendy, malborska twierdza przyciąga rocznie tysiące turystów, chcących odkryć jej bogatą przeszłość i niezwykły urok.

Spis treści

Zamek krzyżacki w Malborku – sekrety i tajemnice

Zamek krzyżacki w Malborku to nie tylko monumentalna budowla, ale także skarbnica fascynujących historii i ciekawostek. Na przestrzeni wieków, ta imponująca twierdza przeszła wiele zmian, a jej tajemnice zachwycają i inspirują do dzisiaj.

Widok na zamek w Malborku z lotu ptaka
Malbork to niezwykłe miasto na mapie Polski, które zyskało światową sławę dzięki swojemu monumentalnemu zamkowi. Zamek w Malborku, znany również jako Zamek Krzyżacki, to fascynujący zabytek, który skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Oto kilka faktów, które warto poznać, odwiedzając tę historyczną twierdzę. Kevin Perez Camacho/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Zamek w Malborku, trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim, składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Zbudowany z czerwonej cegły, ma imponującą kubaturę 250 000 metrów sześciennych i roztacza się na obszarze 18 hektarów.

Budowa zamku trwała aż 30 lat, a efekt to majestatyczna budowla z krużgankami, maswerkami i kapitelami kolumienek, ozdobiona zachwycającą kamieniarką.

Zobacz w galerii: 13 ciekawostek o zamku w Malborku. Jakie sekrety skrywa krzyżacka twierdza?

Początki budowy zamku sięgają XIII wieku, gdy Krzyżacy rozpoczęli prace nad warownią komturską, znanej jako Zamek Wysoki. W kolejnych stuleciach, gdy Malbork stał się stolicą zakonu krzyżackiego, twierdza znacznie się powiększyła. Zamek pełnił funkcje obronne, rezydencjonalne i religijne, a jego mury były świadkami licznych wydarzeń historycznych.

Ciekawostki o zamku w Malborku

Zamek w Malborku kryje wiele tajemnic i ciekawostek. Jedną z takich ciekawostek jest ta odpowiadająca na pytanie, którędy uciekały dusze zmarłych Krzyżaków? Kaplica św. Anny miała swój niezwykły atrybut – mur rozdzielający, który zdobiły dwa niewielkie otwory. Według legendy, próby zamurowania tych otworów zawsze kończyły się niepowodzeniem.

Nawet gdy cegły zatapiały się w zaprawie, następnego dnia znikały, a luki powracały w swej niezmienionej postaci. Mówiono, że przez te tajemnicze przestrzenie przechodziły duchy wielkich mistrzów Zakonu.

Mapa:

W XIX i XX wieku przeprowadzono szeroko zakrojone prace regotyzacyjne na zamku, przywracając mu pierwotny, gotycki charakter. Niemiecki konserwator zabytków Konrad Steinbrecht nadzorował odbudowę, która trwała 20 lat i uroczyście otwarto odbudowany Zamek Wysoki. Dziś Muzeum Zamkowe w Malborku kontynuuje pracę nad ochroną i promocją tej niezwykłej historii.

Sprawdźcie 13 ciekawostek o zamku w Malborku w galerii zdjęć poniżej:

Zamek w Malborku to nie tylko monumentalna budowla, ale także żywa historia, która przyciąga entuzjastów kultury i podróżników z całego świata. Jego mury opowiadają niezliczone historie i są świadkami wielu dziejowych wydarzeń, co czyni go jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Europie.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży