MKTG IPT - pasek artykułowy

13 najbardziej zachwycających punktów widokowych na Podkarpaciu. Wieże, zamki, wielkie krzyże – pomysły na wycieczki w weekend!

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Podkarpackie jest piękne, o czym najłatwiej się przekonać, wchodząc na jeden z najbardziej niesamowitych punktów widokowych regionu. Wybrałem dla ciebie 13 wież, platform i szczytów, z których najlepiej widać Bieszczady i Beskidy, lasy, rzeki i jeziora, miasta i miasteczka Podkarpacia. To gotowe pomysły na weekendowe wycieczki dla miłośników aktywnego wypoczynku, krajoznawstwa i przyrody.

Spis treści

Najpiękniejsze widoki na Podkarpaciu – warto je zobaczyć w weekend

Na Podkarpaciu nie brakuje atrakcji na weekend o każdej porze roku. Sprzyjającą pogodę na koniec wakacji warto wykorzystać na spacery, wędrówki i wycieczki po najpiękniejszych zakątkach tego regionu. Ale gdzie się wybrać? Najlepiej tam, gdzie piękno Podkarpacia widać jak na dłoni – do któregoś z najbardziej niesamowitych punktów widokowych województwa.

Wieża widokowa w Solinie, w tle Jezioro Solińskie
Wyszukałem 13 najpiękniejszych punktów widokowych na Podkarpaciu. Są wśród nich wieże, platformy, malownicze szczyty górskie, a nawet średniowieczny zamek, ruiny z niezwykłą historią i gigantyczny krzyż! Przekonaj się, z których miejsc Bieszczady, Beskidy, lasy, rzeki i jeziora Podkarpacia wyglądają najpiękniej. To gotowe pomysły na weekendowe wycieczki. ewg3D, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Na Podkarpaciu stoi wiele mniej lub bardziej typowych wież widokowych i platform obserwacyjnych, ale są też takie miejsca, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych turystów. Czym wyróżniają się najciekawsze punkty widokowe Podkarpacia, gdzie ich szukać, jakie widoki się z nich rozciągają? Wszystko objaśniam w praktycznym przewodniku po 13 wieżach, szczytach i platformach, z których można podziwiać najpiękniejsze podkarpackie panoramy Bieszczad i Beskidów, lasów, rzek i jezior, miasteczek i miast.

Przekonaj się, gdzie na Podkarpaciu można podziwiać okolicę

  • z ruin spalonego klasztoru,
  • z murów średniowiecznego zamku,
  • z gigantycznego krzyża,

i z innych niezwykłych miejsc. To gotowa lista pomysłów na weekendowe wycieczki!

Weekend na Podkarpaciu z pięknymi widokami. 13 miejsc, z których rozciągają się piękne panoramy

Bezmiechowa Górna: piękne widoki i szybowce

Wzgórze Kamionka w miejscowości Bezmiechowa Górna to jeden z najlepszych punktów widokowych na Podkarpaciu, a może i w całej Polsce. Ma raptem 450 m wysokości, ale rozciąga się z niego wspaniały widok na Jezioro Solińskie ze szczytami Stożek i Jawor, Góry Słonne i okoliczny park krajobrazowy. W dodatku na Kamionce mieści się też Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Stacja szybowców jest czynna i odbywają się stąd starty!

Zobacz, jak wygląda start szybowca z Kamionki w Bezmiechowej Górnej:

Platforma widokowa na Zamku Sobień

Nie wszystkie punkty widokowe na Podkarpaciu to wieże czy naturalne wzgórza. Jeden z najbardziej oryginalnych to platforma widokowa w ruinach średniowiecznego zamku na górze Sobień (361 m n.p.m.). Z platformy widać płynący tuż poniżej San, Góry Słonne, Lesko. Cała okolica jest piękna i zielona, obejmuje ją rezerwat przyrody, w którym rosną rzadkie gatunki roślin. Miejsce w sam raz na wycieczkę dla miłośników uroczych zakątków, łączących walory historyczne z naturalnymi.

Dwernik Kamień

Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) to nie wieża widokowa, lecz nagi szczyt górski Bieszczad blisko Dwernika i Nasicznego, ze skalistym wierzchołkiem, od którego bierze swą nazwę. Blisko szczytu rozciąga się polana ze wspaniałym widokiem na południe. Możesz stąd dojrzeć Tarnicę i Łopiennik.

W drodze na punkt widokowy rozglądaj się dobrze – może dostrzeżesz gdzieś ruiny starej stajni zbójników, w której - według legend – dawno temu miały być przetrzymywane konie, skradzione na szlakach Bieszczad.

Widoki z wieży wśród ruin: klasztor karmelitów w Zagórzu

Chyba najbardziej niezwykły punkt widokowy w Podkarpackiem znajduje się w Zagórzu w Górach Słonnych, przy ujściu Osławy do Sanu. Na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) stoi – czy raczej stał – warowny klasztor karmelitów, który spłoną w tragicznym pożarze w 1822 r. Dziś zostały z niego ruiny, w których panuje niesamowita atmosfera. W jednym z narożników murów, na wysokości 22 m, zainstalowano platformę widokową, z której podziwiać można zachodnie Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Na użytek turystów zamontowano nawet lunety.

Wejście na teren klasztoru jest darmowe, ale za wstęp na punkt widokowy trzeba zapłacić parę złotych. Platforma jest udostępniana w sezonie letnim, więc zimą pozostaje tylko zwiedzanie samego klasztoru – i tak warto się tu wybrać!

Krzyż Trzeciego Tysiąclecia

W Borkach Chechelskich, u zbiegu dróg do Ropczyc i Łączek Kucharskich, wznosi się wysoki na 47 m krzyż, którego stalowa konstrukcja przypomina nieco Wieżę Eiffla. To Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, którego budowę zaczęto w 2001 r. i ukończono w 2010 r. Galeria widokowa, symbolizująca kulę ziemską, wisi na wysokości 30 m. Widać z niej całą okolicę. Co ważne, na galerię można wjechać panoramiczną windą, czynną w weekendy od 15:00 do 19:00 między kwietniem a listopadem, więc nie musisz się przejmować stromymi schodami.

Punkt widokowy w Polańczyku

Sawin (516 m n.p.m.) to góra wyrastająca w miejscowości Polańczyk. Nie ma tu wieży z platformą widokową, na szczycie wyznaczono tylko punkt obserwacyjny „Na Górce”. Widok nic na tym nie traci – z Sawina można podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego, Saliny i Wołkowyi, widać też m.in. Magurę Łomiańską, Połoninę Wetlińską i Caryńską, Smerek. Opis panoramy znajdziesz na użytecznej tablicy informacyjnej, stojącej na szczycie Sawina.

Wejście na Sawin jest proste, przez co wycieczka do Polańczyka nadaje się praktycznie dla każdego. Możesz się tu wybrać na podziwianie widoków z całą rodziną, także z dziećmi i seniorami.

Wieża widokowa na Holicy

Jeśli marzy ci się zobaczyć, jak pięknie wyglądają Bieszczady z góry, wybierz się na wycieczkę na Holicę w Paśmie Żukowa niedaleko Ustrzyk Dolnych, wysoką na 761 m n.p.m. To część malowniczych Beskidów Lesistych. Na szczycie Holicy wznosi się wieża widokowa z podestami na wysokości 17 i 30 m. Widoki, jakie się z nich rozpościerają, mogą zachwycić. Z wieży widać np. Tarnicę, Bukowe Berdo i najpiękniejsze bieszczadzkie połoniny.

Wieża widokowa na górze Liwocz

Liwocz (562 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego. Stoi na nim sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju z charakterystyczną wieżą widokową zwieńczoną wysokim na 18 m krzyżem. Przy dobrej pogodzie z tarasu wieży można dojrzeć Beskid Niski i Sądecki, a nawet Pogórze Karpackie.

Wieża widokowa w Czarnorzekach

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy skrywa wiele urokliwych miejsc i atrakcji. Warto zajrzeć np. do rezerwatu przyrody Prządki z wielkim kamiennymi ostańcami. Według legendy to kobiety, zamienione w kamień za to, że przędły w niedzielę. Panoramę parku aż po Krosno możesz podziwiać z wieży widokowej w Czarnorzekach. Ma trzy kondygnacje, a we wnętrzu organizowane są wystawy malarstwa i fotografii.

Wzgórze Magdalenka

Na Podkarpaciu można podziwiać widoki nie tylko na malownicze góry i puszcze, ale też miasta. Chyba najładniejsza panorama Rzeszowa, stolicy województwa, rozciąga się ze wzgórza Magdalenka (394 m n.p.m.), pierwszego wzniesienia Pogórza Dynowskiego. W 2020 r. otwarto na nim nowoczesną wieżę widokową, z której podziwiać można Rzeszów, a przy dobrej pogodzie widać także Łańcut i Tatry.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Otwarta w 2020 r. wieża na Jeleniowatym (907 m n.p.m.) to najwyższa tego typu konstrukcja w Bieszczadach. Cała ma 34 m wysokości, a taras znajduje się 31 m nad ziemią. Prowadzi na niego aż 170 schodów. Zimą trzeba uważać, żeby się nie poślizgnąć – wieża ma otwartą konstrukcję i na stopniach osiada śnieg i szron.

Z tarasu widokowego na Jeleniowatym rozciąga się piękna panorama Sanu i Bieszczad z połoninami, Bukowym Berdem i Smerkiem, sięgająca aż po ukraińskie Gorgany.

Na wieżę na Jeleniowatym najłatwiej dość z miejscowości Muczne, gdzie czeka dodatkowa atrakcja: zagroda pokazowa żubrów.

Wieża widokowa w Solinie

To nowa atrakcja Soliny, otwarta dopiero w 2022 r. Wieża widokowa na Górze Jawor (741 m n.p.m.) to część założenia nowej solińskiej kolejki gondolowej PKL – stanowi jej górną stację. Wieża ma 50 m wysokości i wiele atrakcji. Taras widokowy wznosi się 42 m nad ziemią i widać z niego Solinę i Jezioro Solińskie z zaporą. Na odważnych czeka skywalk, czyli kładka z przeszkloną podłogą, a piętro niżej goście mogą zjeść posiłek w kawiarni z widokiem niemal równie pięknym, co ten z platformy na górze.

Wieża widokowa na Korbani

Z Korbani (894 m n.p.m.) rozciąga się wyjątkowo piękny widok na Jezioro Solińskie i Wzgóza Sanockie, chociaż sama wieża stojaca na szczycie ma tylko 6 m wysokości. Najłatwiej się tu dostać szlakiem z Bukowca. Trasa w jedną stronę liczy ok. 2,5 km i można pokonać ją w godzinę.

To już wszystkie propozycje. Daj znać w komentarzu, który punkt widokowy na Podkarpaciu jest twoim zdaniem najlepszy.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży