IPT - pasek artykułowy

13 zachwycających sanktuariów w Polsce – miejsca, które musisz zobaczyć. „Polska Jerozolima”, zabytki UNESCO, świątynia skryta w Tatrach

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
W naszym kraju istnieją miejsca, które choć raz w życiu powinien zobaczyć każdy, ze względu na ich poruszające historie i walory architektoniczne – do tej grupy zaliczają się najpiękniejsze sanktuaria w Polsce. Które z nich warto zobaczyć? Na poniższej liście znajdziesz m.in. zabytki UNESCO, „polską Jerozolimę” i świątynię skrytą w Tatrach Wysokich.

Spis treści

Sanktuaria w Polsce – które z nich warto odwiedzić?

Chociaż w Polsce sanktuariów jest naprawdę wiele, niektóre z nich wyróżniają się na tle innych wyjątkową architekturą i malowniczymi terenami, które je otaczają.

Sanktuarium w Wambierzycach
CC BY-SA 3.0 pl

Barokowe Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin wyróżnia piękna forma i niesamowita historia – w XII wieku na miejscu świątyni rosło drzewo, na którym umieszczono figurkę przedstawiającą Matkę Boską, pod którą – jak podają kroniki – niewidomy Jan z Raszewa odzyskał wzrok. Wikipedia.org / Jacek Halicki / CC BY-SA 3.0 pl

15 sierpnia, czyli święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to idealna okazja, by zobaczyć je na własne oczy. Jeżeli marzy ci się wycieczka po najpiękniejszych sanktuariach naszego kraju, zapraszamy do zainspirowania się poniższą listą 13 najładniejszych miejscu kultu. Wśród nich znajdziesz wyjątkowe perły, m.in.:

  • świątynie docenione przez UNESCO,
  • „polską Jerozolimę”,
  • urokliwe sanktuarium w Tatrach Wysokich
  • i wiele innych.

Zobacz listę 13 najpiękniejszych sanktuariów w Polsce:

Czym jest sanktuarium?

Miano sanktuarium honorowane są miejsca uznawane za święte. W naszym kraju, zgodnie z wiarą Kościoła katolickiego, często są to tereny, na których – z punktu widzenia osób wierzących – dochodziło do cudów, np. uzdrowień czy objawień. Obszary te są miejscem kultu wiernych, niekiedy organizowane są do nich także pielgrzymki. Najsłynniejszymi sanktuariami w Polsce są bez wątpienia te znajdujące się na Jasnej Górze w Częstochowie, Łagiewnikach w Krakowie czy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

y
yert
Musze! Po prostu musze to napisac! Dogmat o Wniebowzięciu Marii z Nazaretu stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Maria została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Definicja dogmatyczna nie rozstrzyga jednak kwestii samej jej śmierci. Czyli około 1900 po fakcie ! Ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r -czyli tak tego papieza ktory kochał hitelra i milczał w sprawie holokaustu! Tego samego ktory bronił zbrodniarza słowackiego ks. Josefa Tiso! i Tego co wypowiedział jednostronnie w 1939 roku konkordat Polsce i przekazał diecezje i biskupstwa polskie pod władze hitlerowcow !

Kto wie?
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży