IPT - pasek artykułowy

3 europejskie miasta idealne na wiosenny weekend. Ile kosztują atrakcje i noclegi? Wybrać samolot czy pociąg? Podpowiadamy

Emil Hoff
Emil Hoff
Zastanawiacie się, w którym europejskim mieście zaplanować wiosenny weekend we dwoje? Mamy dla Was trzy propozycje niezwykłych miast pełnych atrakcji, w których powitacie wiosnę z przytupem. Sprawdziliśmy, ile może kosztować weekendowa wycieczka do każdego z nich w kwietniu 2023 i czy bardziej opłaca się polecieć na miejsce samolotem, czy pojechać pociągiem. Zapraszamy do naszego przewodnika po 3 europejskich miastach idealnych na weekend wiosną. Gdzie wycieczka będzie najtańsza?Na zdjęciu: wiosna w Wiedniu.
Zastanawiacie się, w którym europejskim mieście zaplanować wiosenny weekend we dwoje? Mamy dla Was trzy propozycje niezwykłych miast pełnych atrakcji, w których powitacie wiosnę z przytupem. Sprawdziliśmy, ile może kosztować weekendowa wycieczka do każdego z nich w kwietniu 2023 i czy bardziej opłaca się polecieć na miejsce samolotem, czy pojechać pociągiem. Zapraszamy do naszego przewodnika po 3 europejskich miastach idealnych na weekend wiosną. Gdzie wycieczka będzie najtańsza?Na zdjęciu: wiosna w Wiedniu. Vladislav Zolotovi, Stock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Szukacie pomysłu na weekendową wycieczkę we dwoje na początku wiosny? Mamy dla Was 3 propozycje: to pełne atrakcji europejskie stolice, położone niedaleko polskich granic. Sprawdziliśmy, ile może kosztować weekend w tych niesamowitych miastach i czy bardziej opłaca się polecieć do nich samolotem, czy pojechać koleją. Przekonajcie się, które 3 europejskie miasta nadają się idealnie na wyjątkowy wiosenny weekend.

Spis treści

Wiosna w europejskiej metropolii. Mamy dla Was 3 pomysły na wyjątkowy weekend

Wraz z nadejściem wiosny wraca sezon na wycieczki po Polsce, Europie i świecie. Chociaż city breaki można organizować o każdej porze roku, wiosną wszystko wygląda, pachnie i smakuje inaczej, przyroda budzi się do życia, a w powietrzu czuć zbliżające się wakacje. Aż chce się wyrwać z domu czy biura i ruszyć na spotkanie przygody.

Wybraliśmy dla Was trzy wyjątkowe europejskie miasta, które nadają się idealnie na wiosenny weekend we dwoje. Leżą niedaleko Polski, są pełne atrakcji, a krótka wycieczka nie kosztuje wcale majątku, za to pozwala poczuć atmosferę wiosny w tych wyjątkowych miejscach. Przekonajcie się, gdzie w Europie warto zaplanować weekend wiosną.

Czytaj też: Idealny weekend za granicą: te 3 miasta zawrócą Wam w głowach. Ile może kosztować wycieczka do każdego z nich? Które atrakcje są darmowe?

Weekendowa wycieczka w kwietniu. Czekają Berlin, Praga i Wiedeń

Poniżej znajdziecie informator dotyczący atrakcji i cen w trzech popularnych stolicach Europy: Berlinie, czeskiej Pradze i Wiedniu. Policzyliśmy łączne koszty weekendowej wycieczki dla dwojga dla każdego z tych miejsc. Sprawdziliśmy także, że bardziej opłaca się polecieć na miejsce samolotem, czy pojechać pociągiem.

Nasze propozycje to weekendowe wycieczki dla dwóch dorosłych osób w połowie kwietnia 2023, już po Wielkanocy, ale jeszcze przed majówką. Sprawdziliśmy ceny biletów lotniczych i kolejowych (w obie strony), zakładając, że podróż odbędzie się z Warszawy. Początek wycieczki przypada w piątek po południu, a powrót w niedzielę wieczorem. Porównaliśmy ceny noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu, ceny biletów wstępu do najważniejszych atrakcji, a także orientacyjne koszty wyżywienia (5 posiłków na osobę, w tym dwa porządne obiady).

W ten sposób porównaliśmy trzy wyjątkowe Europejskie miasta. Każde z nich nadaje się na wiosenny weekend, ale które jest idealne? Gdzie ceny są najbardziej przystępne, a atrakcje pozwalają nacieszyć się wiosną?

Przekonajmy się!

Czytaj też: 7 europejskich miast, do których warto pojechać pociągiem z Polski. Tanie bilety, świetne atrakcje, pomysły na krótkie wycieczki

Idealny weekend w Berlinie

Berlin to gigantyczna metropolia położona niedaleko granic Polski. Jeśli macie ochotę na weekendowy city break pełen różnorodnych atrakcji, Berlin to dobry wybór o każdej porze roku. Które atrakcje miasta uchodzą za najlepsze i ile kosztują bilety wstępu? Czy bardziej opłaca się polecieć do Berlina samolotem, czy pojechać pociągiem?

Reichstag to jedna z głównych atrakcji Berlina. Można go oglądać także z pokładu wycieczkowej łodzi.
Reichstag to jedna z głównych atrakcji Berlina. Można go oglądać także z pokładu wycieczkowej łodzi. Photo by Angelo Abear on Unsplash

TOP 3 atrakcje Berlina:

  1. Reichstag – siedziba niemieckiego rządu łączy w sobie walory zabytku i nowoczesnej architektury. Przykrywa ją charakterystyczna szklana kopuła. Reichstag można zwiedzać od środka, ale wśród turystów popularna jest też przejażdżka łodzią po Sprewie z widokami na całą dzielnicę rządową. Zwiedzanie Reichstagu jest darmowe, wycieczka z przewodnikiem kosztuje ok. 70 zł od osoby, godzinna wycieczka łodzią kosztuje ok. 120 zł.
  2. Wieża telewizyjna – to najwyższa atrakcja turystyczna Berlina. Wzniesiona w latach 60. XX w. wieża ma 368 m wysokości, a taras widokowy z restauracją znajduje się aż 208 m nad ziemią. Bilet na wieżę telewizyjną kosztuje ok. 130 zł.
  3. Wyspa Muzeów – to berlińskie zagłębie sztuki i kultury niemal wszystkich czasów i kultur. Na Wyspie Muzeów znajdują się m.in. słynne Altes Museum, Neues Museum i Muzeum Pergamońskie, w którym wystawiane jest ikoniczne popiersie królowej Nefertiti. Warto wykupić 3 dniową przepustkę muzealną, by uzyskać dostęp do wszystkich muzeów na Wyspie i wielu innych w mieście za 29 euro (ok. 140 zł).
Z punktu widokowego na wieży telewizyjnej rozciąga się wyjątkowa panorama Berlina.
Z punktu widokowego na wieży telewizyjnej rozciąga się wyjątkowa panorama Berlina. Photo by Wouter de Koster on Unsplash

Najtańszy hotel 3-gwiazdkowy: ok. 330 zł.

Najtańsze loty: ok. 2100 zł, czas lotu w jedną stronę ok. 1,5 godziny.

Tani pociąg: 560 zł, czas przejazdu w jedną stronę ok. 7 godzin.

Samolot czy pociąg? Bardziej opłaca się polecieć do Berlina samolotem. Podróż koleją jest wprawdzie niemal cztery razy tańsza, ale łącznie zajmie nam ok. 5 razy więcej czasu. Jeśli marzycie o szybkim wiosennym wypadzie do Berlina, nie ma sensu spędzać cennego czasu w przedziale pociągu.

Orientacyjne koszty atrakcji: ok. 780 zł.

Orientacyjne koszty wyżywienia: ok. 760 zł

Suma kosztów za weekend dla 2 osób w Berlinie: 3960 zł. Koleją taniej, ok. 2470 zł, ale stracimy połowę doby.

Czytaj też: 11 najlepszych atrakcji turystycznych Europy. Nowy ranking wskazuje miejsca, które najbardziej warto odwiedzić w weekend, urlop czy wakacje

Wymarzony weekend w czeskiej Pradze

Czeska Praga leży niedaleko Polski, a oferuje moc różnorodnych atrakcji. Świetnie zachowana średniowieczna zabudowa sprawia, że można się tu poczuć jak w innym świecie i innym czasie. Miasto oferuje też wiele współczesnych rozrywek, a spacery po jego najpiękniejszych zakątkach są zupełnie darmowe. Ile kosztuje wymarzony wiosenny weekend w Pradze dla dwojga?

W Pradze można poczuć się jak w zupełnie innej epoce dzięki świetnie zachowanej średniowiecznej architekturze.
W Pradze można poczuć się jak w zupełnie innej epoce dzięki świetnie zachowanej średniowiecznej architekturze. Photo by Léa on Unsplash

TOP 3 atrakcje Pragi:

  1. Zamek na Hradczanach – przed wiekami siedziba królów, a obecnie prezydenta Czech, ten zamek to istne zagłębie zabytków i pamiątek po fascynujących epizodach czeskiej historii. Można spędzić cały dzień, zwiedzając jego przepastne sale i dziedzińce. Bilet kosztuje zaledwie ok. 50 zł od osoby i obejmuje także bazylikę św. Jerzego i archikatedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha.
  2. Muzeum Narodowe – to najstarsze muzeum Czech, przechowujące ogromne zbiory sztuki i historycznych zabytków. Za szczególnie ciekawą uchodzi wystawa poświęcona śladom z czasów rzymskich. Bilety do głównego gmachu Muzeum kosztują ok. 70 zł od osoby.
  3. Praskie zoo – jeden z najlepszych na świecie ogrodów zoologicznych, atrakcja w sam raz na kwietniowy weekend, gdy przyroda budzi się do życia, a zwierzęta odzyskują wigor. Można tu oglądać przedstawicieli ok. 650 gatunków, w tym kilku zagrożonych. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje ok. 50 zł.
Zoo w Pradze to jedna z najlepszych atrakcji tego typu w całej Europie.
Zoo w Pradze to jedna z najlepszych atrakcji tego typu w całej Europie. Photo by Alexander Shustov on Unsplash

Najtańszy hotel 3-gwiazdkowy: ok. 240 zł.

Najtańsze loty: ok. 2300 zł, czas lotu w jedną stronę ok. 1,5 godziny.

Tani pociąg: ok. 572 zł, czas przejazdu w jedną stronę ok. 8 godzin.

Samolot czy pociąg? Bardziej opłaca się polecieć do Pragi samolotem. W ten sposób spędzimy w drodze tylko 3 godziny, zamiast 16, jak w przypadku kolei. Gdyby przeliczyć czas na pieniądze, okazałoby się, że podróż koleją kosztowałaby nas ok. 2900 zł.

Orientacyjne koszty atrakcji: ok. 340 zł

Orientacyjne koszty wyżywienia: ok. 720 zł

Suma kosztów za weekend dla 2 osób w Pradze: ok. 3600 zł, pociągiem taniej, ok. 2000 zł, ale tracimy 3/4 doby.

Czytaj też: 12 najlepszych miejsc w Polsce na powitanie wiosny. Gdzie jest najpiękniej na przedwiośniu i wczesną wiosną? Gdzie wybrać się już teraz?

Weekendowa wycieczka do Wiednia

Wiedeń to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Europy. Wiosną jest tu szczególnie piękne, powietrze jest czyste, a oferta turystyczna bardzo bogata. Od barokowych pałaców z rozległymi ogrodami po muzea pełne wyjątkowych kolekcji – wycieczka do Wiednia to prawdziwa uczta dla ducha.

Pałac w Schönbrunnie mieści ponad 1400 pokoi i muzeum księżniczki Sisi.
Pałac w Schönbrunnie mieści ponad 1400 pokoi i muzeum księżniczki Sisi. ymon, pixabay.com

TOP 3 atrakcje Wiednia:

  1. Pałac Schonbrun – wspaniała barokowa rezydencja to nie tylko aż 1400 pokoi pełnych zabytkowych mebli, ozdób i pamiątek po dawnych cesarzach i cesarzowych, ale także rozległy park, idealny na wiosenny spacer. Pałac i otaczające go tereny zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilety na wycieczkę po pokojach cesarskich kosztują ok. 100 zł.
  2. Pałac Hofburg – to oficjalna siedziba prezydenta Austrii, a dawniej władców z dynastii Habsburgów. Mieści się tu wystawa poświęcona księżnej Sisi, kolekcja sreber, można też zwiedzać apartamenty cesarskie. Bilety kosztują ok. 75 zł od osoby.
  3. Muzeum Historii Naturalnej – w tym niezwykłym miejscu można oglądać światowej sławy kolekcję kości dinozaurów oraz zmontowanych z nich szkieletów, a także największy na planecie zbiór meteorytów. Są tu też dzieła sztuki archaicznej, w tym Wenus z Willendorfu. Na gości czeka także planetarium z multimedialnymi projekcjami na kopule obrazującej nocne niebo. Bilety kosztują ok. 75 zł od osoby.
Cesarski pałac Hofburg robi ogromne wrażenie. Kiedyś było tu centrum władzy Habsburgów.
Cesarski pałac Hofburg robi ogromne wrażenie. Kiedyś było tu centrum władzy Habsburgów. pixabay.com

Najtańszy hotel 3-gwiazdkowy: ok. 270 zł

Najtańsze loty: ok. 750 zł, czas lotu ok. 1,5 godziny w jedną stronę.

Tani pociąg: 540 zł, czas przejazdu w jedną stronę ok. 8 godzin.

Samolot czy pociąg? Zdecydowanie bardziej opłaca się polecieć do Wiednia samolotem. Przejazd koleją jest nieznacznie tańszy, za to trwa ponad 5 razy dłużej.

Orientacyjne koszty atrakcji: ok. 500 zł.

Orientacyjne koszty wyżywienia: ok. 1100 zł

Suma kosztów za weekend dla 2 osób w Wiedniu: ok. 2620 zł.

Czytaj też: 17 cudów natury w Polsce. Te miejsca zachwycają i zdumiewają. Skąd się wzięły kolorowe jeziora, gdzie krzyżują się rzeki?

Najlepsza stolica Europy na wiosenny weekend? Zaplanujcie wypad do Wiednia

Z naszego porównania wynika, że nawet mimo stosunkowo wysokich cen posiłków w restauracjach i wstępu do atrakcji, najatrakcyjniejszy cenowo na weekend we dwoje w kwietniu 2023 jest Wiedeń.

Podróż samolotem do Wiednia trwa ledwie półtorej godziny w jedną stronę, a bilety dla dwojga z Warszawy można kupić nawet już za ok. 750 zł. Pałace i muzea Wiednia pozwolą Wam nacieszyć się sztuką, a zapierające dech w piersiach ogrody i parki miasta – przywitać wiosnę z przytupem.

Jeśli zdecydujecie się pojechać pociągiem, jeszcze taniej możecie spędzić weekend w malowniczej czeskiej Pradze, niestety podróż koleją zajmuje o wiele więcej czasu niż lot samolotem.

Weekend w Berlinie kosztuje niewiele więcej od wycieczki do Pragi. Jeśli tęsknicie za nowoczesnym miastem niedaleko polskiej granicy, wiosenny city break w Berlinie będzie dla Was idealnym sposobem na powitanie wiosny.

Jeden bilet pozwala zwiedzać praski Zamek i archikatedrę św. Wita.
Jeden bilet pozwala zwiedzać praski Zamek i archikatedrę św. Wita. unrealdejavu, 123RF.com

Źródła: Booking.com, epodroze.pl, pkp.pl, esky.pl, numbeo.com, visitberlin.de, tiqets.com

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży