MKTG IPT - pasek artykułowy

9 niesamowitych skarbów ukrytych gdzieś w Polsce. Złoto templariuszy, bezcenne dzieła sztuki, listy Napoleona – gdzie ich szukać?

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Skarby, kosztowności, słynne dzieła sztuki, zgubione i czekające na odnalezienie. To nie fikcja literacka ani filmowa, lecz rzeczywistość. W Polsce nadal można znaleźć bezcenne skarby, które zaginęły w zawierusze dziejów. Gdzie ich szukać? Co mogą skrywać tajemnicze skrzynie, studnie przypałacowe, a nawet wagony pancernego pociągu? Poznajcie 9 miejsc w Polsce, w których mogą skrywać się wielkie skarby, nadal czekające na znalazców.

Spis treści

Szukanie skarbów: marzenie dzieci, pasja dorosłych. Czy w Polsce nadal można odkryć wielkie bogactwo?

Niemal każdy marzył jako dziecko o poszukiwaniu i – co najważniejsze – znajdowaniu skarbów. Wizja bajecznych bogactw, czekających na odkrycie gdzieś pod ziemią albo w skrzyni w zamkowym lochu, nie opuszcza także wielu dorosłych. Poszukiwacze skarbów wyszukują informacje o zaginionych majątkach, kosztownościach i dziełach sztuki, ustalają ostatnie znane miejsce ich składowania, po czym przystępują do śledztwa i poszukiwań.

W Polsce nie brak miejsc, z którymi wiążą się opowieści o ukrytych bajecznych bogactwach. Wybrałem 9 niesamowitych zaginionych skarbów, które nadal czekają
W Polsce nie brak miejsc, z którymi wiążą się opowieści o ukrytych bajecznych bogactwach. Wybrałem 9 niesamowitych zaginionych skarbów, które nadal czekają na swoich znalazców. Gdzie w Polsce może znajdować się bursztynowa komnata? Gdzie templariusze mogli ukryć swoje złoto? Co stało się z bezcennym obrazem Rafaela? Zapraszam do galerii.

Na zdjęciu: jeden z paneli bursztynowej komnaty, odtworzonej w Petersburgu. Na licencji CC BY-SA 4.0. GAlexandrova, CC BY-SA 4.0

Zobacz w galerii:

Szukanie skarbów nie jest wcale naiwną stratą czasu. Dowodzą tego spektakularne odkrycia, dokonane w Polsce:

  • W 1987 r. w Głogowie pewien działkowicz w czasie kopana rowu melioracyjnego odkrył skrytkę z przeszło 23 tys. monet z XIII w.
  • W 1988 r. w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych natknięto się na największy z odkrytych jak dotąd średniowiecznych skarbów. Pod ziemią kryły się klejnoty koronne czeskich królów i ok. 8 tys. monet. Zostały zakopane prawdopodobnie w XIV w. przez żydowskiego bankiera Mojżesza, u którego swój majątek zastawił król Karol IV Luksemburski. Dziś klejnoty i monety można oglądać w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ich wartość wyceniana jest na ok. 75 mln dolarów.

Podobne, choć znacznie mniejsze skarby – pojedyncze średniowieczne monety – znajdowane są od czasu do czasu w całym kraju.

W Polsce na odkrycie czeka jeszcze wiele skarbów – to nie tylko stare monety, ale też tony złota i bursztynu, bezcenne dzieła sztuki i listy pisane przez wielkie postaci z dziejów Europy. Gdzie w Polsce szukać tych niezwykłych skarbów?

9 niesamowitych polskich skarbów, które nadal czekają na odkrywcę. Jakie są ich tajemnicze losy?

Jakie jeszcze niesamowite skarby czekają na swoich odkrywców? Gdzie podział się obraz Rafaela, co ukryto na dnie pałacowej studni, czy bursztynowa komnata spoczywa na dnie mazurskiego jeziora? Skąd w polskim zamku wzięło się inkaskie złoto?

Zapraszam do galerii, w której dowiesz się o 9 najcenniejszych skarbach w Polsce, które nadal czekają na odkrycie. Są wśród nich m.in.:

  • skarb templariuszy, schowany pośród bagien;
  • złoty pociąg, zasypany przez Niemców;
  • korespondencja Napoleona, Chopina i króla Stanisława Augusta;
  • złote ruble wśród mazurskich lasów;
  • inkaskie skarby strzeżone przez ducha.

Gdzie szukać tych niezwykłych skarbów? Przekonaj się w galerii poniżej:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży