IPT - pasek artykułowy

9 polskich zamków na starych zdjęciach. Sprawdź, jak wyglądały przed wojną i w czasach PRL. Jak się zmieniły, jakie historie opowiadają?

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak słynne polskie zamki wyglądały dawniej – w czasach PRL albo jeszcze przed II wojną światową? Możemy to sprawdzić dzięki zdjęciom, wykonanym przez naszych rodziców, dziadków i pradziadków, których zamki fascynowały tak samo przed wiekiem, jak nas dzisiaj. Zapraszam do fascynującej galerii starych zdjęć polskich zamków. Przekonaj się, jak słynne zabytki się zmieniły i jakie historie mają do opowiedzenia.

Spis treści

Zamki to jest to! Za co Polacy tak kochają zwiedzać stare twierdze?

Polacy kochają zwiedzać zamki! Fascynuje nas ich niezwykła architektura, tak różna od tego, co możemy oglądać we współczesnych miastach i wsiach. Interesuje nas historia, której zamki są świadkami i powiernikami, zarówna ta wielka, jak i lokalna, a nawet rodzinna. W komnatach niejednego zamku rozgrywały się ludzkie dramaty, które czasem decydowały o lasach księstw i królestw, a innym razem owocowały interesującymi historiami o duchach. Według legend w zamkach można znaleźć ukryte skarby, spotkać diabły, białe damy i inne poczwary. Z pewnością można się w nich dowiedzieć wiele o życiu w bardzo odległych czasach – w niemal każdym polskim zamku zorganizowane jest jakieś muzeum, a latem często organizowane są pikniki i rekonstrukcje historyczne.

Ruiny zamku Krzyżtopór
Zapraszam do galerii 30 fascynujących fotografii, ukazujących polskie zamki w czasach naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Jak zmieniły się te niezwykłe zabytki? Jakie historie opowiadają? Przekonaj się!

Na zdjęciu: zamek Krzyżtopór przed II wojną światową. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 22-376-1

Zobacz w galerii:

Zamki fascynują dorosłych i dzieci, miłośników historii i opowieści z dreszczykiem. Wizyta w średniowiecznym zamku to często punkt kulminacyjny krajoznawczej wycieczki w weekend. Popularny Szlak Orlich Gniazd to trasa specjalnie wytyczona tak, by prowadziła do najpiękniejszych okolicznych zamków i nieodmiennie cieszy się latem ogromną popularnością wśród polskich turystów.

Czy wiesz, że zamki można zwiedzać nie tylko w terenie, ale też w czasie? Sprawdź, jak to zrobić!

Podróż w czasie do słynnych polskich zamków. Stare zdjęcia ukazują inny świat

Ty też kochasz zwiedzać zamki i odwiedziłeś ich już tuziny? Boisz się, że niedługo skończą ci się zabytki warte zwiedzenia w czasie weekendów czy urlopów? Bez obaw – w Polsce jest mnóstwo zamków, a o najciekawszych z nich możesz przeczytać w naszych przewodnikach, zebranych na liście poniżej.

Co więcej, na wycieczki po zamkach można wyruszać nie tylko w teren, ale też w przeszłość. Zamki fascynowały także naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Wybierali się je zwiedzać i robili zdjęcia, tak jak my dzisiaj. Ciekawi cię, jak słynne polskie zamki wyglądały w przeszłości – w okresie PRL i wcześniej, przed II wojną światową? Możesz to sprawdzić dzięki starym, archiwalnym zdjęciom z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC).

Zebrałem dla ciebie prawie 30 starych fotografii polskich zamków z terenu całego kraju, od Warszawy i Krakowa, po słynne zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Wielkopolski i innych regionów. Zobacz w galerii, jak słynne polskie zamki wyglądają na starych, czarno-białych fotografiach, jak się zmieniły i jakie historie mają do opowiedzenia.

Poznaj najbardziej fascynujące zamki w Polsce

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowe Archiwum Cyfrowe
Warszawa, Stefana Hankiewicza 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży