IPT - pasek artykułowy

Ahoj, przygodo! Gdzie wybrać się na żagle?

Karolina Wrońska
Polska jest żeglarskim rajem, zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy poprawiła się infrastruktura marin i przystani
Polska jest żeglarskim rajem, zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy poprawiła się infrastruktura marin i przystani 123rf
Mazury, a może Pomorze Zachodnie, albo nawet góry? W Polsce jest bardzo wiele miejsc, gdzie można zacząć lub kontynuować swoją przygodę z żeglarstwem. To fascynujący rodzaj rekreacji, pozwalający na stały kontakt z przyrodą.

Żeglarstwo to nie tylko forma rekreacji, ale najczęściej też pasja - zazwyczaj całych rodzin lub grupy przyjaciół. Kto nie spędził choćby kilku godzin na kołysanej wiatrem i falami żaglówce, nigdy nie zrozumie, jak wielka jest to przyjemność.

Nawet jeśli więc sami nie posiadamy patentu żeglarskiego i jesteśmy raczej zwolennikami twardego stąpania po ziemi, możemy sprawdzić, czy ten rodzaj rekreacji nam odpowiada. W licznych marinach na terenie całej Polski można wynająć żaglówkę z profesjonalnym sternikiem, który zadba o bezpieczeństwo pasażerów. Jeśli mamy doświadczenie żeglarskie, ale nie posiadamy patentu sternika, możemy wynająć mniejszą jednostkę - prawo zezwala na pływanie żaglówką o kadłubie nieprzekraczającym długości 7,5 m osobom bez uprawnień wodnych. Trzeba jednak pamiętać, że osoba czarterująca żaglówkę ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

Jeśli jednak mamy patent sternika, a może nawet i łódkę, poszukajmy nowych miejsc do żeglowania. W Polsce jest ich naprawdę bardzo dużo.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Zazwyczaj wszystkie przeglądy żeglarskich szlaków zaczynają się od Warmii i Mazur, wszak to „Kraina Tysiąca Jezior”. Wcale nie mniej akwenów wodnych - równie ciekawych - znajduje się w okolicach Szczecina. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski liczy aż 380 km! Prowadzi on przez część wybrzeża Bałtyku z najszerszymi świnoujskimi plażami i pięknymi latarniami morskimi, ale zawitać można do licznych marin rozmieszczonych na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Kamieńskim. Ten drugi objęty jest specjalnym programem ochrony ptactwa, ale latem odbywają się tam liczne imprezy żeglarskie i regaty. Na Zalewie Kamieńskim można zawitać do nadmorskich miejscowości: Dziwnowa, Dziwnówka i Międzywodzia oraz do bogatego w zabytki Kamienia Pomorskiego i Wrzosowa.

Interesujące jest także żeglowanie po Zalewie Szczecińskim, gdzie można zawitać do odnowionych i pięknych marin, m.in. w Łunowie, Wapnicy, Nowym Warpnie, Wolinie, Trzebieży, a nawet w samym Szczecinie. Można też wypłynąć na Odrę i spore jezioro Dąbie (czwarte co do wielkości w Polsce), gdzie znajdziemy wiele malowniczych marin i przystani. Można też żeglować po Bałtyku, ale jest to o wiele trudniejsze i polecane tylko prawdziwym wilkom morskim z dużym doświadczeniem.

Trzeba podkreślić, że Zachodniopomorski Szlak Żeglarski miłośnikom tej formy rekreacji daje nieograniczone możliwości - niektórzy twierdzą nawet, że najlepsze w Polsce - dzięki temu, że można wypłynąć w morze i dzięki połączeniu z europejską siecią śródlądowych dróg morskich.

Na Pomorzu Zachodnim można żeglować także na jeziorach: Miedwie (piąte co do wielkości w Polsce), Drawsko, Wielimie i Jamno.

„Bieszczadzkie morze”

Zalew Soliński to najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce, a może i w tej części Europy. Zajmuje ok. 20 km kwadratowych powierzchni, a linia brzegowa sięga 150 km. Z tej racji niektórzy nazywają je przewrotnie „bieszczadzkim morzem”. Jest to akwen wymagający większych umiejętności żeglarskich, ale też i niezwykle atrakcyjny dzięki ciekawej linii brzegowej pełnej zatok i półwyspów. Woda w nim jest bardzo ciepła, latem dochodzi nawet do 25 stopni. Wokół jeziora można znaleźć około 20 pięknie położonych marin lub przystani, wrażenie robi zwłaszcza ta w Polańczyku.

Wielka pętla wielkopolski

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z żeglarstwem, zapewne przeciera teraz oczy ze zdumienia. Tymczasem Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy szlak żeglarski w Polsce, liczący aż 688 km! Obejmuje on Wartę i Noteć, wiele jezior od Gopła aż po Ślesińskie i Mikorzyńskie oraz żeglowne kanały: Ślesiński i Górnonotecki. Szlak tworzy pętlę, więc można pływać - dosłownie - w kółko - przez całe wakacje.

Ale - co ciekawe - Wielka Pętla Wielkopolski ma połączenia z innymi szlakami wodnymi Europy - można się z niej dostać np. do Kłajpedy, Berlina, Hamburga czy Antwerpii.

Na Wielkiej Pętli znajdziemy wiele marin, w tym tak ciekawe, jak ta w Kruszwicy czy Nakle.

Pętla Żuławska

Podobnie jak Wielka Pętla Wielkopolski, Pętla Żuławska jest częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 biegnącej z Rotterdamu przez Antwerpię, Hanower, Berlin, Bydgoszcz i Gdańsk do Kłajpedy, daje więc równie szerokie możliwości. Liczy 303 km i łączy m.in. Wisłę, Martwą Wisłę, Nogat, Kanał Jagielloński, rzeki Elbląg i Pasłęki z wodami Zalewu Wiślanego. Na Pętli Żuławskiej można zawitać do licznych marin, m.in. we Fromborku, Gdańsku, Elblągu czy Krynicy Morskiej.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Na Mazurach żeglował chyba każdy amator tej formy rekreacji. Pojezierze Mazurskie zajmuje powierzchnię ponad 1700 km kwadratowych, z czego prawie 500 to akweny. Głównym miastem szlaku jest Giżycko położone między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jednak za stolicę polskiego żeglarstwa uważa się Mikołajki. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu Piszu, kończy się zaś na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w linii prostej wynosi 111 km. Na jego przepłynięcie trzeba przeznaczyć od 7 do 10 dni.

To oczywiście nie wszystkie żeglarskie atrakcje w Polsce. Jeśli chcemy zacząć swoją przygodę z żaglami, poszukajmy w okolicy miejsca, gdzie można nauczyć się żeglować. Są one w całej Polsce, również na południu kraju. Udanych wakacji i stopy wody pod kilem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży