IPT - pasek artykułowy

Aktualna mapa sinic 2024. Sprawdź, które kąpieliska zamknięto i czym grozi kontakt z sinicami. 23 plaże wyłączono z użytkowania!

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sezon kąpielowy 2024 w Polsce zbliża się do końca, a do tego kąpielowicze muszą się liczyć z niebezpiecznymi sinicami, które zanieczyszczają wodę przy plażach, w rzekach i jeziorach. 23 kąpieliska w całym kraju są obecnie zamknięte. O które dokładnie miejsca chodzi? Czym grozi kontakt z sinicami? Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku? Zapraszam do praktycznego przewodnika z aktualną mapą sinic w Polsce na lato 2024.

Spis treści

Sinice zaatakowały w całej Polsce, zamknięto 23 kąpieliska. Sprawdź, gdzie nie można się kąpać

Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził badanie czystości wody w polskich kąpieliskach. Okazało się, że aż 23 miejsca trzeba było wyłączyć z użytkowania. Które plaże pozostają zamknięte?

Woda zielona od sinic przy ujściu rzeki
Sinice wróciły do Polski. Które kąpieliska zostały zamknięte? Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku? Z pomocą przychodzi aktualna, interaktywna mapa Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Sergii Petruk, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Poniżej zamieszczam aktualną listę zamkniętych kąpielisk w Polsce wraz z powodami, dla których zostały wyłączone z użytkowania (stan na 19 sierpnia 2024). Lepiej sprawdź listę, zanim zaplanujesz wycieczkę na kąpielisko!

Zamknięte są obecnie 23 kąpieliska. 17 z powodu zakwitu sinic, 3 przez bakterie coli, jedno z powodu meduz. W dwóch przypadkach nie podano dokładnej przyczyny zamknięcia kąpieliska. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie plaże nad Bałtykiem są otwarte.

  • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim – zakwit sinic
  • Kąpielisko nad Jeziorem Kosiakowo (Korytnickie) – zakwit sinic
  • Kąpielisko nad jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim = zakwit sinic
  • Zbiornik retencyjny „Nowiniec" w Lubusku – zakwit sinic
  • Kąpielisko nad Jeziorem Strykowskim w miejscowości Strykowo – zakwit sinic
  • Kąpielisko Miejskie w Środzie Wielkopolskiej – zakwit sinic
  • Wrocław - Kąpielisko Królewiecka – zakwit sinic
  • Kąpielisko na zbiorniku wodnym Próba – zakwit sinic
  • Zalew Kluczbork – zakwit sinic
  • Kąpielisko Patyki, Kolonia Łobudzice – zakwit sinic
  • Kąpielisko Zakrzew w Kłobucku – bakterie coli
  • Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany – zakwit sinic
  • Kąpielisko na sztucznym zbiorniku rzeki Pilicy w Smardzewicach – zakwit sinic
  • Kąpielisko Strawczyn – przyczyny nie podano
  • Kąpielisko strzeżone Zalew Rejów w Skarżysku-Kamiennej – zakwit sinic
  • Kąpielisko Andrzejówka na zalewie rzeki Miławki – liczne meduzy słodkowodne
  • Kąpielisko Podwolina w Nisku – bakterie coli
  • Kąpielisko Miejskie SOBÓTKA w Płocku – bakterie coli
  • Kąpielisko Zalew Nowomiejski w Nowym Mieście – zakwit sinic
  • Dzika Plaża w Nieporęcie – zakwit sinic
  • Zalew Łosicki w Łosicach – przyczyny nie podano
  • Kąpielisko Zarzeczany – zakwit sinic
  • Kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy – zakwit sinic

Poniżej znajdziesz przydatną, aktualną mapą zamkniętych kąpielisk w Polsce (z powodu sinic, zielenic, enterokoków lub innego rodzaju zanieczyszczeń) na lato 2024, opracowaną przez GIS.

Widok z powietrza na morze
Obecnie z powodu sinic i zanieczyszczenia wody zamknięto w całej Polsce 20 kąpielisk. Shaiith, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Mapa sinic 2024. GIS ostrzega przed kąpielami w zanieczyszczonej wodzie

Obejrzyj aktualną, interaktywną mapę sinic w Polsce na wakacje 2024, stworzoną przez Główny Inspektorat Sanitarny. Interaktywna mapa jest dostępna online.

Kolorem zielonym oznaczono kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono – kąpieliska zamknięte. Na szaro – kąpieliska, w których jeszcze nie przebadano wody.

Nie tylko sinice mogą być powodem zakazu kąpieli. Zagrożenie mogą stanowić także nadmiernie namnożone bakterie, jak enterokoki. Na kąpieliskach czerwone flagi mogą być wywieszane np. z powodu wysokich fal, nawet jeśli woda jest czysta i bez sinic, zdatna do kąpieli.

Zawsze należy sprawdzić, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem, nim wybierzemy się nad morze czy jezioro na letnią kąpiel.

Widok na plażę w Sopocie
Najwięcej sinic namnaża się w Polsce w czasie letnich upałów, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie. Sinice atakują wtedy kąpieliska nad Bałtykiem. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku i kolor flagi? GIS przygotował specjalną mapę

Główny Inspektorat Sanitarny stworzył specjalny Serwis Kąpieliskowy, w którym na bieżąco publikuje wyniki badań wody i informacje o flagach w poszczególnych kąpieliskach w całym kraju.

Przed zaplanowaniem wypoczynku nad wodą warto sprawdzić, czy badacze GIS-u nie wykryli przypadkiem zanieczyszczeń w kąpielisku, do którego zamierzamy się wybrać.

Plażowicze w Sopocie
Choć sinice występują głównie nad morzem, spotyka je się czasem także w słodkowodnych kąpieliskach wewnątrz kraju. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

By sprawdzić bieżący status kąpieliska, należy kliknąć znacznik na mapie, potem w guzik Pełen Raport, a następnie zjechać suwakiem do sekcji Warunki, gdzie podana jest informacja o tym, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem.

Mapa kąpielisk GIS w Serwisie Kąpieliskowym to przydatne narzędzie dla każdego turysty, które bardzo pomaga znaleźć najbliższe miejsce na orzeźwiającą letnią kąpiel. Mapa podaje lokalizacje i godziny otwarcia kąpielisk, a także – oczywiście – stan czystości wody.

Widok na plażę nad Bałtykiem
Sinice mogą wywoływać osłabienie, biegunkę i wymioty. Kąpanie się w wodzie zainfekowanej sinicami może być niebezpieczne, dlatego kąpieliska, w których wykryto sinice, są zamykane. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Co zobaczyć na Pomorzu w weekend? 34 niezwykłe atrakcje i pomysły na wycieczki niedaleko Gdańska, Gdyni i Sopotu

Sinice to zmora wakacji. Czemu atakują latem?

Latem w jeziorach i nad morzem pojawiają się sinice. Samożywne bakterie, potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, mnożą się w morzu i jeziorach z powodu letnich upałów.

Ciepła woda i brak wiatru, wywołującego fale, sprzyjają namnażaniu się sinic. Sinice są szczególnie liczne w wodach zanieczyszczonych ściekami i nawozami sztucznymi, a więc położonymi blisko dużych ośrodków miejskich. Niestety, ofiarą sinic niemal każdego lata padają kąpieliska zlokalizowane na wybrzeżu Bałtyku, zwłaszcza w Trójmieście.

Czy sinice są groźne dla człowieka? Czym grozi kontakt z nimi i jak wyglądają sinice?

Kontakt z sinicami w wodzie może wywołać zmiany uczuleniowe na skórze, a połknięcie wody z sinicami – objawy zatrucia pokarmowego i problemy z oddychaniem.

Jak wyglądają sinice? Kiedy pojawiają się w wodzie, staje się ona zielonkawa i mętna, powstać może tzw. kożuch sinicowy. Jeśli zachodzi podejrzenie, że woda w kąpielisku może być zanieczyszczona sinicami, nie należy się kąpać.

W kąpieliskach zainfekowanych sinicami podnoszone są najczęściej czerwone flagi, oznaczające zakaz kąpieli, choć ratownicy dopuszczają czasem pluskanie się w płytkiej wodzie, jeśli sinic nie ma jeszcze zbyt dużo.

Więcej o tym, czym grożą sinice w wodzie i jak się przed nimi uchronić, przeczytać możecie w naszym poradniku.

Zapraszam do przewodników po najciekawszych kąpieliskach Mazowsza, Dolnego Śląska i Mazur w sam raz na weekend, urlop i wakacje.

Źródła: GIS, IMIGW

Czytaj też:

Wakacje na plaży w Sopocie
Sezon kąpielowy w Polsce trwa od czerwca do września, a więc pokrywa się z sezonem namnażania sinic. W tym czasie trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość wody w kąpielisku, w którym zamierzamy pływać. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
rozpoznaję cień ludojada, bo widziałem film dokumentalny pt. Szczęki
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży