IPT - pasek artykułowy

Albania - uprzedzenia wyrzuć w kąt. Nie zakładałam, że pierwsza wyprawa do Albanii będzie bajkowa i idealna

Marta Legieć
Kanion Osumi jest wielokilometrową szczeliną przecinającą góry Tomorr jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji Albanii.
Kanion Osumi jest wielokilometrową szczeliną przecinającą góry Tomorr jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji Albanii. Marta Legieć
Wystarczyło kilka dni w Albanii, abym umocniła się w przekonaniu, że to kraj dla wszystkich, którzy chcą być bliżej natury, czerpać z niej pełnymi garściami. Szczerze i przyjemnie zaskoczyła mnie łatwość dotarcia z Warszawy do Tirany (nieco ponad dwie godziny bezpośredniego lotu), nawiązywania kontaktów z mieszkańcami Albanii i wyjątkowo przyjazna atmosfera w miejscach, do których trafiałam. To też kraj dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać historię, świetnie się bawić i dobrze zjeść.

Spis treści

Tirana - europejska stolica

Nie zakładałam, że pierwsza wyprawa do Albanii będzie bajkowa i idealna. Tak naprawdę istniała bardzo mała szansa na to, że ów kraj podoła oczekiwaniom stawianym przed typowo turystycznym kierunkiem. Czy miałam rację?

Albania (na mapie powyżej) leży w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą. Od zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym krańcu graniczy z Morzem Jońskim.

Czytaj też: 7 najpiękniejszych plaż Albanii – słońce, lazurowe morze i niezapomniane widoki. Gdzie się wybrać, by porządnie wypocząć?

Tirana zaskakuje kolorytem, różnorodnością i bogactwem kulturowym. Stolica Albanii kusi nie tylko Polaków, których liczba systematycznie tu wzrasta, ale też Brytyjczyków, Niemców, Szwajcarów i Włochów. Ci ostatni często i chętnie penetrują całą Albanię, bowiem dotarcie tu ułatwiają im kursujące regularnie z południa Włoch promy. Turyści wypełniają miasto, dowodząc, że trafiliśmy do interesującej, europejskiej stolicy.

Tirana - stolica Albanii
Tirana jest stolicą i największym miastem Albanii. Położona w centrum kraju, roztacza wyjątkowy klimat nowoczesnego miasta. Marta Legieć

Miasto niezwykle łatwo jest zwiedzać, zdecydowana większość zabytków zlokalizowanych jest w jego ścisłym centrum. Jednym z ciekawszych miejsc jest Bunk’Art, miejsce ukazujące życie Albańczyków przez 45 lat komunizmu. W czerwcu 1978 r. otworzył go uważany za paranoika Enver Hodża, komunistyczny przywódca rządzący państwem przez 40 lat (1945 – 1985 r.). Właśnie on sprawił, iż Albania odgrodzona została od reszty Europy ścianą błędnych ocen, które od lat mozolnie prostuje.

Tirana - Bunk’Art
W Bunk’Art można zejść w głąb dziwnego i często niepokojącego świata komunistycznej Albanii. Spacer po tym miejscu jest wyjątkowym przeżyciem. Marta Legieć

Bunk’Art jest muzeum powstałym w miejscu dawnego pięciopiętrowego bunkra. Hodża zbudował go, aby chronić siebie, swoich bliskich i swój rząd, bowiem obawiał się, iż wojna nuklearna jest nieunikniona. Spacer po podziemnych korytarzach opowiada historię komunistycznej przeszłości Albanii, stanowi spuściznę represji z czasów Hodży. Cierpiący na paranoję dyktator kazał zbudować dziesiątki tysięcy bunkrów w całym kraju. W rezultacie albański krajobraz jest usiany tysiącami bunkrów.

Tirana bunkry
Kolosalny, wielopiętrowy bunkier, zbudowany w latach 70. XX wieku przez dyktatora Envera Hodża, w kwietniu 2016 został udostępniony zwiedzającym jako Bunk’Art. Marta Legieć

Co ciekawe, w centrum miasta wciąż stoi upiorny dom Envera Hodży, praktycznie nie jest zmieniony od czasu jego śmierci w 1985 r. Znajduje się w dzielnicy Blloku, w czasach komunizmu otoczonej policyjnym kordonem, zarezerwowanej wyłącznie dla partyjnej elity. Być może w przyszłości dom dyktatora zostanie otwarty dla zwiedzających. Sama Blloku przez lata zmieniła swe oblicze, zamieniając się w najbardziej dynamiczną dzielnicę Tirany, pełną barów, klubów nocnych i restauracji. W małych sklepikach sprzedaje się ciepłe przekąski, wokół lśnią wystawy eleganckich butików i salonów urody, po ulicach mkną samochody luksusowych marek.

 Tirana
Tirana jest stolicą i największym miastem Albanii. Położona w centrum kraju, roztacza wyjątkowy klimat nowoczesnego miasta. Marta Legieć

W centrum miasta jest jeszcze jedna pamiątka po Hodży. To niezwykła piramida, którą dyktator postawił sobie jako mauzoleum. Otwarty w 1988 roku obiekt zaprojektowała jego córka - Pranvera Hodża, a budowa kosztowała ponad 4 mln dolarów i uważa się, że jest to najdroższa budowla zbudowana w okresie komunizmu w Albanii, kiedy ludność kraju żyła w biedzie. Po upadku komunizmu wiele było pomysłów na zagospodarowanie piramidy. Mieściło się tu konferencyjne i wystawiennicze, galeria handlowa, klub. Teraz mieszczą się tu biura, kawiarnie, przestrzenie warsztatowe - kolejne miejsca zmieniające oblicze miasta.

Zaskakują w Tiranie polskie akcenty. Ot, choćby skwer Chopina, na którym stoi od 2003 r. popiersie kompozytora, dar Polski dla albańskiego Towarzystwa Chopinowskiego.

Berat - unikatowa perła Unesco

Berat również pisze historię Albanii, choć jest ona zgoła inna. „Miasto tysiąca okien”, jak zwykło się mawiać na wpisane na listę UNESCO jedno z najstarszych miast w kraju, jest unikatowe w skali całego kraju. To świadek współistnienia różnych wspólnot religijnych i kulturowych na przestrzeni wieków.

Berat
Berat określany jest często najpiękniejszym miastem w Albanii, nawet w Europie. Malowniczy zakątek zdecydowanie zasługuje na uwagę. Marta Legieć

Nie ma tu szpecących betonowych potworków, o jakie łatwo w Tiranie. Uderzająca jest nie tylko kameralność, ale przede wszystkim jednolita architektura wypełniająca urocze uliczki. Miasto jest podzielone na dwie odrębne części: Kala (stare miasto) i Mangalem (nowe miasto). Obydwa położone są na tle gór Tomorri, a rzeka Osum wije się w dolinie, tworząc hipnotyzujący widok. Wznoszące się kaskadowo ku górze domy, patrzą na przechodniów swymi wielkimi oknami, tysiącami okien.
W zabytkowych budynkach ku górze pną się:

  • Muzeum Ikon Onufrego,
  • Cerkiew Trójcy Świętej,
  • Czerwony Meczet czy Muzeum Etnograficzne.

Na trójkątnym skalistym wzgórzu usadowił się zamek, którego znaczna część została zbudowana w XIII wieku, choć jego początki sięgają IV wieku p.n.e. Na obszarze cytadeli znajduje się wiele kościołów bizantyjskich, głównie z XIII wieku, a także kilka meczetów zbudowanych w czasach osmańskich, które rozpoczęły się w 1417 roku.

Czytaj też: 9 ciekawych faktów na temat Albanii, których możesz nie mieć pojęcia. Na co uważać, a co koniecznie zobaczyć podczas wycieczki?

Elbasan - miasto w mieście

Wiele ciekawych historii do opowiedzenia ma również położone w centrum Albanii Elbasan. Niczym lustro odbija starożytne tradycje, wpisujące się zgrabnie we współczesność. Stanowi oazę albańskiej historii, kultury i języka na przestrzeni setek lat.

Elbasan
Bogata historia zabytkowego Elbasan sięga czasów starożytnych. Właśnie tu znajdują się najstarsze meczety w kraju, w tym pochodzący z końca XV wieku. Marta Legieć

Najbardziej charakterystycznym obiektem dla miasta jest wspaniały Zamek Elbasan, który przetrwał wieki w idealnej wręcz formie. Budowla zbudowana w III wieku p.n.e., otaczała niegdyś całe miasto rozciągające się na obszarze około 10 hektarów. Najwspanialszy okres miasto przeżywało w XVII wieku, kryjąc w swych murach ponad dwa tysiące domów, również rozwijający się przemysł wytwórczy, ponad 900 sklepów z wyrobami skórzanymi, jedwabiem i metalami szlachetnymi. Dziś dawne miasto-twierdza wciąż stanowi jakby miasto w mieście, wypełnione brukowanymi uliczkami, domami, świątyniami. Dzielnica Zamkowa jest jedną z niewielu w Albanii, w której wciąż znajduje się wiele idealnie zachowanych rezydencji przypominających o bogatej przeszłości kraju. Z pierwotnego zamku zbudowanego w III wieku p.n.e. pozostała południowa brama, ale też wiele zabytków zbudowanych w następnych stuleciach, jak Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stara szkoła zamkowa, Meczet Królewski i łaźnia turecka dla kobiet. Przez cały rok Elbasan kusi szeregiem wydarzeń kulturalnych i festiwali, prezentujących żywe wciąż tradycje miasta. Niezwykle interesujący jest „Karnawał w Elbasan”, kolorowy festiwal urzekający paradami, kostiumami i lokalną muzyką, a „Dzień Letni” zwiastuje nadejście sezonu letniego, wypełnionego po brzegi atrakcjami na świeżym powietrzu i koncertami muzycznymi.

Albańskie Kolorado

Natura przemawia tu całym swoim jestestwem, przypominając, że to człowiek musi się jej poddać i podporządkować. By poczuć ją dogłębnie, wystarczy przejechać Skrapar, prowincję o bajecznej urodzie, jedną z najbardziej wyjątkowych w Europie. Wypełniają ją cuda natury sprzed 3 milionów lat, obłędne góry, wodospady i rzeki, również dwa wielkie kaniony, pomniki przyrody, a wśród nich Kanion Osumi, największy w całej Albanii. To niezwykłe miejsce usadowione w dolinie Osum ma około 13 km długości, od 4 do 35 m szerokości, głębokość do 70-80 m. Między pionowymi zboczami przepływa Osumi.

Kanion Osumi
Kanion Osumi jest wielokilometrową szczeliną przecinającą góry Tomorr jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji Albanii. Marta Legieć

Pionowe kaniony o różnych kształtach, otoczone wstęgami wodospadów, nazwano „albańskim Kolorado”. Magnesem przyciągającym turystów do prowincji jest rafting, pozwalający przeżyć nie tylko niezwykłą przygodę, ale też podróż w czasie. Można tu też pływać, zjeżdżać w wodospadach na linach, odkrywać jaskinie, wędrować po niezwykłych górach. Komu wciąż brakuje adrenaliny, może poczuć prędkość, zjeżdżając na najdłuższej tyrolce na Bałkanach, wpisanej na listę dziesięciu najdłuższych tyrolek w Europie. Zipline Albania znajdziecie w Petrele, w okolicach Tirany.

Warto wiedzieć:

  • Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Albanii na pobyt do 90 dni w okresie 180 dni.
  • Podróżując z Polski do Albanii nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty.
  • Karta EKUZ w Albanii nie obowiązuje.
  • Walutą w Albanii jest albański lek.
  • Albania uznaje polskie prawo jazdy.

Jak dotrzeć do Tirany?

  • Samochodem
    Wiele osób decyduje się na dotarcie do Tirany autem. Podróż z Warszawy to ok. 1800 km. i zajmująca dobę ciągłej jazdy.
  • Samolotem
    Tirana dysponuje wygodnym lotniskiem. Dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym z Polski jest najłatwiej osiągalnym z Polski miastem Albanii. Wygodnie można tu dolecieć z Warszawy. Bezpośrednie połączenia z Lotniska Chopina obsługuje linia lotnicza Wizz Air. Lot w jedną stronę trwa około 2 godzin.

Marta Legieć - dziennikarka i reportażystka, ze światem mediów zawodowo związana od kilkunastu lat. Publikuje w czołowych ogólnopolskich portalach oraz na łamach magazynów lifestylowych i podróżniczych. Korespondencje z Korei, Japonii, reportaże z USA, Australii, Indonezji, Dubaju, Maroka, przeczytać można m.in. w ELLE, National Geographic Traveler, Forbes Women.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży