Alkohol jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków w Europie
Jazda pod wpływem alkoholu uznawana jest za jedną z czterech głównych przyczyn śmiertelnych wypadków na europejskich drogach. Zgodnie z raportem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu do najtragiczniejszych zdarzeń drogowych przyczyniają się także:
- nadmierna prędkość
- rozproszenie uwagi kierowcy
- niezapięte pasy
Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Unii Europejskiej i jakie są kary za złamanie prawa? Lista krajów wraz z obowiązującymi przepisami znajduje się w galerii.
W 2020 roku na europejskich drogach zginęło 18 844 osób (dane z 27 krajów Unii Europejskiej, z czego dla 8 krajów dostępne są wyłącznie dane szacunkowe - źródło).
W całej Europie około 50 osób rocznie na milion ginie w ruchu drogowym, a pięć razy więcej jest ciężko rannych; spożycie alkoholu jest wysokie jak na światowe standardy, a powszechnie cytowane szacunki mówią, że około jedna czwarta śmiertelnych ofiar wypadków drogowych jest związana z jazdą pod wpływem alkoholu. - Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu
Do największej liczby śmiertelnych wypadków drogowych doszło w krajach takich jak Niemcy, Włochy i Polska. Od bezwzględnych danych ważniejsze są jednak statystyki w odniesieniu do miliona mieszkańców, w których Polska zajmuje - niestety - wysokie piąte miejsce.
W 2020 roku prawie 66 osób na milion straciło życie w wyniku wypadku na polskich drogach. W niechlubnej statystyce wyprzedziły nas jedynie Rumunia, Łotwa, Serbia i Bułgaria. Dla porównania w Norwegii odnotowano 17 śmiertelnych wypadków na milion mieszkańców.
Dalszy ciąg tekstu znajduje się pod wideo.
Ograniczenia i mandaty dla kierowców w krajach Unii Europejskiej
Problem nietrzeźwych kierowców to jedno z wyzwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach. Państwa Unii Europejskiej podejmują rozmaite działania dążące do zmniejszenia liczby wypadków, ze szczególnym naciskiem na te związane ze spożyciem alkoholu.
W związku z powyższym w większości państw Unii Europejskiej obowiązuje limit dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi. W Polsce wynosi on 0,2 promila. Choć chętnie powołujemy się na Włochy, w których dopuszczalna wartość wynosi 0,5 promila, wiele krajów ma znacznie bardziej bezwzględne prawo niż Polska. W Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech limit wynosi 0.
Warto zwrócić uwagę, że wiele państw Unii ustanowiło odmienne limity dla kierowców niedoświadczonych (młodych lub posiadających prawo jazdy krócej niż 2-3 lata), inne zaś dla kierowców zawodowych (prowadzących np. autobus lub samochód ciężarowy).
Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w poszczególnych krajach Europy?
Zobacz w galerii.
Przekroczenie dopuszczalnego limitu promili może mieć niezwykle surowe konsekwencje. Przede wszystkim siadając za kierownicą po spożyciu alkoholu narażamy życie i zdrowie wszystkich uczestników ruchu drogowego. W przypadku kontroli przyjdzie nam także słono zapłacić za nasze wykroczenie.
W Polsce rozróżnia się dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi:
- stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila)
- stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)
W 1. przypadku można zostać ukaranym aresztem (od 5 do 30 dni) lub grzywną (od 50 zł do 5 tys. zł). Dodatkowo sąd może nałożyć czasowy zakaz prowadzenia pojazdów, wynoszący od 6 miesięcy do 3 lat.
Znacznie poważniej sprawy się mają w 2. przypadku, gdyż wówczas sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego. Czekać nas może grzywna (co najmniej 5 tys. zł), ograniczenie wolności (np. przymusowe prace społeczne) lub kara więzienia do 2 lat. Do tego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku aż do 15 lat.
W Uniii Europejskiej najbardziej surowe kary za jazdę pod wpływem czekają kierowców na Malcie. Mandaty za choćby minimalne przekroczenie limitu - który co prawda wynosi 0,8 promila - zaczynają się od 1200 euro. Nietrzeźwi kierowcy słono zapłacą w krajach skandynawskich, gdzie kara często jest uzależniona od zarobków. Mandaty w Finlandii zaczynają się od 40 „dniówek”, co w przeliczeniu wynosi 15 tys. zł. Wysokie kary na kierowców nakładają także Rumunia, Włochy i Hiszpania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?