MKTG IPT - pasek artykułowy

Alpy widoczne gołym okiem z Polski? Niesamowite zdjęcie dowodzi, że to możliwe! Skąd możesz zobaczyć taki widok?

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polski fotograf wykonał zdjęcie, które dowodzi, że przynajmniej z jednego miejsca na terenie naszego kraju można gołym okiem dostrzec Alpy. Sprawdź, skąd widać odległe szczyty, i zaplanuj pełną wrażeń wycieczkę.

Spis treści

Niesamowite zdjęcie dowodzi, że z jednego miejsca w Polsce można zobaczyć Alpy nawet gołym okiem

Skończyły się wakacje, zaczęła szkoła, a to oznacza, że powoli pora planować wyjazd na narty zimą 2024/2025. Ostatecznie nadal sprawdza się zasada, że im wcześniej wykupisz skipassy, tym mniej zapłacisz. Pogoda w Polsce zimą bywa różna, więc pasjonaci szusowania nadal chętnie wyjeżdżają na zimowe urlopy za granicę, by szusować np. na stokach Alp czy Dolomitów, gdzie śnieg dopisuje niemal co roku.

Góra Schneeberg w Austrii
Fotograf z Opola udowodnił, że z jednego miejsca w Polsce da się zobaczyć Alpy gołym okiem. Sprawdź, gdzie udało mu się wykonać niezwykłe zdjęcia. Na zdjęciu: widok na Schneeberg w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich. Na licencji CC BY-SA 2.0. David McGregor, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Zanim jednak zaczniesz organizować wyjazd na narty, mam dla ciebie propozycję. Upewnij się, czy na górskich szczytach Alp rzeczywiście leży śnieg. Nuda i oczywistość? A czy wiesz, że możesz to zrobić z Polski, i to nie przez Internet, ale gołym okiem? Tak – z jednego miejsca w Polsce przy dobrej pogodzie można zobaczyć Alpy!

Udowodnił to ostatnio Robert Jamróz, fotograf z Opola, którego pasją jest wykonywanie dalekich ujęć gór. Minionej zimy pan Robert wdrapał się na Śnieżnik w Sudetach Wschodnich (1424 m n.p.m.) i wykonał zdjęcie, na którym widać szczyt Schneeberg (2076 m n.p.m.) w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich.

Zobacz zdjęcia pana Roberta w poście na Facebooku:

Internauci docenili niezwykłe ujęcia i chwalą je w komentarzach.

- Coś pięknego, gratulacje!

- To niesamowite – tak dostrzec i tak uchwycić!

Zdjęcia ukazujące alpejski szczyt z polskiego Śnieżnika to prawdziwy skarb. Niełatwo je wykonać. Obie góry oddalone są od siebie w linii prostej o 283 km. Gdybyś chciał dojechać ze Śnieżnika pod Schneeberg samochodem, trasa na mapie Google wyglądałaby tak jak poniżej. Widać z mapy, że pan Robert uchwycił na swoim zdjęciu całe Czechy wzdłuż i spory kawałek Austrii.

Jak udało się wykonać zdjęcie Alp z Polski?

Pan Robert zna się na wykonywaniu fotografii dalekodystansowych. We wpisie na swoim blogu tłumaczy, że aby dostrzec alpejski Schneeberg z polskiego Śnieżnika, trzeba trafić na dobrą pogodę. Najlepiej wypatrywać góry zimą, przy niskiej temperaturze, kiedy powietrze jest czyste, suche i nie faluje. Jeśli chcesz robić zdjęcia, nie wchodź na wieżę widokową na Śnieżniku, bo przy silniejszym wietrze konstrukcja lekko się chwieje, co utrudnia wykonanie dobrej fotografii dalekodystansowej.

Pan Robert zapewnia, że przy odpowiednich warunkach Schneeberg widać ze Śnieżnika gołym okiem, trzeba tylko wiedzieć, gdzie patrzeć. Sam wykonał swoje zdjęcia aparatem Nikon D780 z obiektywami Nikkor 24-120mm i Tamron 150-600 mm G2.

Inne zdjęcia Alp z Polski

Robert Jamróz to trzeci fotograf, któremu udało się zrobić zdjęcie Alp z terenu Polski. Pierwszy był Krzysztof Strasburger, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, który sfotografował Schneeberg ze Śnieżnika w 2020 r. Po nim udało się to jeszcze Arturowi Robakowi w 2021 r. Możesz zobaczyć jego zdjęcia na Facebooku.

Wycieczka na Śnieżnik to świetny pomysł na weekend dla miłośników gór, nawet jeśli nie uda ci się dostrzec Schneebergu gołym okiem. Sprawdź, jakie jeszcze górskie trasy warto przemierzyć w regionie Kotliny Kłodzkiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży