MKTG IPT - pasek artykułowy

Anglia sfinansuje wakacje najbiedniejszym rodzinom. Jak na tle angielskiego programu wypada polski bon turystyczny?

Patrycja Seklecka
Tatry.
Tatry. Halina Kraczyńska / Gazeta Krakowska / Zdjęcie ilustracyjne
Angielski rząd zapowiedział wdrożenie nowego programu wakacyjnego, mającego wesprzeć najbiedniejszych obywateli. Na ten cel przeznaczono 600 tysięcy funtów - po 450 funtów dla każdej wytypowanej rodziny. Jakie są podobieństwa i różnice między polskim bonem turystycznym, a angielską inicjatywą?

Wedle projektu angielskiego rządu, na wsparcie wakacyjne dla najbiedniejszych rodzin, które od co najmniej czterech lat nie mogły pozwolić sobie na letni urlop przeznaczone zostanie łącznie 600 tysięcy funtów.

Darmowe wakacje dla najbiedniejszych

Program “Anglia dla wszystkich” skierowany jest przede wszystkim do osób, które nie radzą sobie psychicznie ze skutkami pandemii, a w ciągu ostatnich kilku lat, z powodów finansowych, nie mogły wybrać się na wypoczynek. To, kto skorzysta z rządowej możliwości, zależy od wielu czynników, np. występowania przewlekłych chorób, niepełnosprawności czy przemocy domowej.

Fundusz Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu, który powstał we współpracy z organizacją Family Holiday Charity i VisitEngland przeznaczył po 450 funtów na 800 urlopów dla najbardziej potrzebujących rodzin - pieniądze te pokryją koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży.

Program ma stanowić pomoc nie tylko dla niezamożnych Anglików, ale także branży turystycznej i hotelarskiej, które także ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa.

Polski bon turystyczny czy angielski fundusz - co jest lepsze?

Bon turystyczny, tak jak wspomniany wyżej fundusz, ma na celu wsparcie polskich rodzin oraz branży turystycznej i hotelarskiej, które ucierpiały w trakcie pandemii. Oba programy wspierają turystykę krajową i współpracują z przedsiębiorcami na terenie swojego państwa. Odpowiedź na pytanie - które rozwiązanie jest korzystniejsze? - jest zapewne bardzo subiektywna. Porównajmy jednak oba programy wsparcia.

Co otrzymamy w ramach programów?
Jak wynika z dostępnych na ten moment informacji, program “Anglia dla wszystkich” przewiduje opłacenie przejazdu, wyżywienia i zakwaterowania. W przypadku polskiego bonu jest trochę inaczej - oczywiście, można z niego skorzystać w wyznaczonych hotelach, jednak wiele miejsc z atrakcjami dla dzieci i dorosłych również honoruje bon turystyczny (obecnie ponad 28 tysięcy przedsiębiorców). Oznacza to, że polski bon wypada na tle angielskiego odpowiednika bardziej “elastycznie”.

Rządowa pomoc a rodzinny dochód
W Polsce na tę formę wsparcia urlopowego przeznaczono 500 zł na każde dziecko poniżej 18 roku życia. Nie występują również ograniczenia, które uzależniają otrzymanie bonu od dochodów rodziny. Z kolei żeby zakwalifikować się do angielskiego programu, trzeba spełnić odpowiednie warunki - ze zgłoszonych rodzin zostaną wytypowane te najbardziej potrzebujące.

Warto wspomnieć, że w naszym kraju istnieje możliwość uzupełnienia bonu turystycznego - dotyczy ona niepełnosprawnych dzieci. W praktyce oznacza to, że takiemu dziecku przysługuje po prostu drugi bon.

Ile osób skorzysta z pomocy?
Jak podaje prawo.pl, z informacji przekazanych przez ZUS wynika, że do października 2021 roku swoje bony aktywowało ponad 3,1 mln Polaków, którzy wydali w sumie prawie 2 mld złotych. Z uwagi na tegoroczne ferie zimowe, dane te mogły znacząco poszybować w górę. W przypadku programu “Anglia dla wszystkich” pula miejsc oraz kwota przeznaczona na jego realizację została odgórnie ustalona - z pomocy skorzysta 800 rodzin, a rząd wyda na to przedsięwzięcie 600 tys. funtów.

Wszystkie informacje dotyczące bonu turystycznego znajdziecie poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży