Aplikacja „Ratunek” zwiększa bezpieczeństwo w górach i nad morzem. Sprawdź, jak może Ci pomóc w sytuacji zagrożenia lub wypadku

Emil Hoff
Emil Hoff
Przed wyjazdem na wakacje lub urlop w góry, nad morze albo jezioro, każdy odpowiedzialny turysta powinien zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację "Ratunek".
Przed wyjazdem na wakacje lub urlop w góry, nad morze albo jezioro, każdy odpowiedzialny turysta powinien zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację "Ratunek". Halina Kraczyńska / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne z 2008 r.
Udostępnij:
Aplikacja „Ratunek” powstała z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa polskich turystów i podróżników tam, gdzie wypadki zdarzają się najczęściej: w górach, nad morzem i na jeziorach. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek w czasie urlopu lub wakacji, zainstaluj na telefonie aplikację „Ratunek”. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Sprawdź, jak to działa.

Spis treści

Aplikacja „Ratunek” zwiększa bezpieczeństwo na urlopie i wakacjach

Każdego roku zażywamy odpoczynku w górach, nad morzem, na rzekach i jeziorach. Niestety, zdarza się, że przez nieuwagę lub pechowy splot okoliczności wakacyjna sielanka zmienia się w realne zagrożenie zdrowia i życia.

Wypadki chodzą po ludziach, ale można wiele zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia i wypadku na wakacjach. Temu służy aplikacja „Ratunek”, która jako jedyna ze wszystkich dostępnych apek turystycznych i podróżniczych cieszy się oficjalną aprobatą Górskiego, Tatrzańskiego, Wodnego i Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR, TOPR, WOPR i MOPR). Została też sprzężona z systemem zawiadamiania o wypadku.

Jak działa aplikacja „Ratunek”?

Aplikacja Ratunek wyręcza Cię w sytuacjach zagrożenia, a więc największego stresu, kiedy pamięć i koncentracja może zawieść nawet najlepiej przygotowanego turystę. Kiedy dzieje się coś złego, kiedy ktoś odnosi obrażenia lub nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wiemy, gdzie jesteśmy ani jak wrócić do hotelu czy schroniska, często wpadamy w panikę i mamy problem z uspokojeniem myśli i przypomnieniem sobie ważnych faktów, takich jak numery na pogotowie ratunkowe.

Właśnie w takich sytuacjach pomaga aplikacja „Ratunek”. Wystarczy ją uruchomić, by Twój telefon automatycznie połączył się z odpowiednim numerem ratunkowym (w górach TOPR lub GOPR, nad wodą WOPR lub MOPR). Aplikacja działa na terenie całej Polski, we wszystkich pasmach górskich i obszarach kąpielisk morskich i śródlądowych.

Aplikacja „Ratunek” automatycznie przesyła także do ratowników dokładną lokalizację Twojego telefonu. W telefonach z systemem Android dzieje się to jeszcze w trakcie rozmowy z ratownikiem, w systemach iOS lub Windows tuż po rozmowie. Dzięki temu pomoc zostanie wysłana w odpowiednie miejsce, nawet jeśli sam nie masz pojęcia, gdzie się znajdujesz.

Dodatkowo w Książeczce Medycznej w aplikacji „Ratunek” możesz zapisać ważne informacje o swoim stanie zdrowia, grupie krwi, stałych dolegliwościach, przyjmowanych lekach, alergiach, niepełnosprawności i wszelkich innych danych, które mogą okazać się bardzo przydatne ratownikom, udzielającym Ci pomocy. Informacje z aplikacji zostaną automatycznie przekazane ratownikom w czasie zgłaszania wypadku.

Książeczka Medyczna w aplikacji umożliwia też podanie numeru osoby, z którą w razie wypadku należy skontaktować się w pierwszej kolejności.

Jak użyć aplikacji „Ratunek”?

W razie zagrożenia lub wypadku aplikacja „Ratunek” pozwala wezwać profesjonalną pomoc za pomocą ledwie kilku dotknięć ekranu telefonu.

  1. Najpierw należy wybrać ogólną lokalizację miejsca wypadku: góry lub wodę. Dzięki temu aplikacja połączy się z odpowiednimi służbami ratunkowymi.
  2. Po ponownym dotknięciu telefon prześle ratownikom Twoją lokalizację z dokładnością do 3 metrów. Aby tak się stało, w telefonie musi być uruchomiona funkcja lokalizowania GPS. Jeśli nie jest, aplikacja „Ratunek” przekieruje Cię do odpowiedniego miejsca w ustawieniach urządzenia, gdzie można włączyć lokalizację.
  3. Następnie wystarczy dotknąć ekranu trzy razy, by połączyć się z automatycznie wybranym numerem do TOPR lub GOPR (w górach) albo WOPR lub MOPR (nad wodą). UWAGA! Bez nawiązania kontaktu z ratownikami zgłoszenie nie zostanie uznane za ważne.

Z instrukcją obsługi można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej aplikacji „Ratunek”.

Jakie korzyści daje aplikacja „Ratunek”?

Dzięki aplikacji Ratunek nie musisz przypominać sobie numerów alarmowych, martwić się, który z nich wybrać, a także dokładnie określać swojej pozycji w czasie zgłaszania wypadku. To bardzo istotne w sytuacjach zagrożenia, gdy koncentracja i pamięć mogą Cię zawieźć.

Aplikacja pozwala ratownikom szybko Cię zlokalizować, w razie czego przekazuje także informacje o przemieszczaniu się telefonu, stanie jego baterii i umożliwia stały kontakt telefoniczny z ofiarą wypadku.

Jak pobrać aplikację „Ratunek”?

  • Na telefony z systemem Android aplikację „Ratunek” można pobrać ze sklepu Google Play.
  • Na telefony z systemem iOS aplikację pobiera się przez App Store
  • Na telefony z systemem Windows aplikacją pobiera się przez Windows Store

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie