IPT - pasek artykułowy

Architektura drewniana w Polsce. Wyjątkowe konstrukcje, które zasługują na uznanie

Materiał nadesłany przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Wideo
od 16 lat
Konstrukcje z drewna powstawały na naszych ziemiach jeszcze przed utworzeniem Państwa Polskiego – nic więc dziwnego, że do dziś przykłady tych wiekowych obiektów ciekawią tak wielu turystów. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przygotował listę najbardziej wyjątkowych zabytków tego typu w Polsce – odkryjcie z nami architektoniczne perły naszego kraju.

Spis treści

Wyjątkowe przykłady architektury drewnianej w Polsce

Zdjęcie wykonane podczas konserwacji ołtarza Wita Stwosza w 2018 roku
Wspólnie z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków odkryj wyjątkowe przykłady architektury drewnianej w Polsce. Joanna Urbaniec / Polska Press / Archiwum
  • Kościół Mariacki (Kraków) – znajduje się na krakowskim Rynku Głównym. Kościół ten reprezentuje gotycki styl i pochodzi z XIII wieku. Jego główną atrakcją jest ołtarz Wita Stwosza.
  • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – to sanktuarium jest związane z życiem św. Faustyny Kowalskiej, a także kultem Bożego Miłosierdzia. Kościół ten ma konstrukcję drewnianą i znajduje się na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
  • Nowy Sącz / Stary Sącz – wizyta w tym urokliwym miasteczku pozwala zobaczyć wiele drewnianych zabudowań, w tym kościół św. Małgorzaty, który pochodzi z XV wieku.
  • Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej – ten drewniany kościół z XV wieku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce.
  • Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – niedaleko Binarowej znajduje się kolejny drewniany kościół, który pochodzi z XV wieku. Jest to również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – to niezwykłe muzeum prezentuje wiele drewnianych budynków, wiatraków i innych obiektów z całego regionu, ukazując bogactwo tradycyjnej architektury drewnianej w Polsce.
  • Skansen w Sanoku – wizyta w skansenie pozwoli zobaczyć autentyczne drewniane chaty i zagrody oraz poznać życie wiejskiej ludności.
  • Białowieża – tutaj można zobaczyć drewniane zabudowania w charakterystycznym stylu Podlasia, a także odwiedzić Białowieski Park Narodowy.
  • Zamość – miasto to słynie z pięknej architektury renesansowej, ale w okolicach można także znaleźć drewniane cerkwie, takie jak cerkiew św. Mikołaja w Krasnobrodzie.
  • Kazimierz Dolny – miasto słynie z malowniczych widoków i zachowanych zabytków. Można tu zobaczyć drewniane domy i kamieniczki, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZMonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.

Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Polskie kurorty, które uwielbiali słynni pisarze. Kto czerpał inspiracje we Władysławowie, a kto w Zakopanem? Odpowiedzi was zaskoczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży