Spis treści
Wyjątkowe przykłady architektury drewnianej w Polsce
- Kościół Mariacki (Kraków) – znajduje się na krakowskim Rynku Głównym. Kościół ten reprezentuje gotycki styl i pochodzi z XIII wieku. Jego główną atrakcją jest ołtarz Wita Stwosza.
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – to sanktuarium jest związane z życiem św. Faustyny Kowalskiej, a także kultem Bożego Miłosierdzia. Kościół ten ma konstrukcję drewnianą i znajduje się na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
- Nowy Sącz / Stary Sącz – wizyta w tym urokliwym miasteczku pozwala zobaczyć wiele drewnianych zabudowań, w tym kościół św. Małgorzaty, który pochodzi z XV wieku.
- Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej – ten drewniany kościół z XV wieku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce.
- Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – niedaleko Binarowej znajduje się kolejny drewniany kościół, który pochodzi z XV wieku. Jest to również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – to niezwykłe muzeum prezentuje wiele drewnianych budynków, wiatraków i innych obiektów z całego regionu, ukazując bogactwo tradycyjnej architektury drewnianej w Polsce.
- Skansen w Sanoku – wizyta w skansenie pozwoli zobaczyć autentyczne drewniane chaty i zagrody oraz poznać życie wiejskiej ludności.
- Białowieża – tutaj można zobaczyć drewniane zabudowania w charakterystycznym stylu Podlasia, a także odwiedzić Białowieski Park Narodowy.
- Zamość – miasto to słynie z pięknej architektury renesansowej, ale w okolicach można także znaleźć drewniane cerkwie, takie jak cerkiew św. Mikołaja w Krasnobrodzie.
- Kazimierz Dolny – miasto słynie z malowniczych widoków i zachowanych zabytków. Można tu zobaczyć drewniane domy i kamieniczki, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.
MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki
Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZ – MonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.
Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?