Atrakcje Czech. Svitavy, czyli kanapka z Oskarem Schindlerem, gigantyczna ruchoma szopka i galeria zabytkowych pralek

Emil Hoff
Emil Hoff
W Domu Ottendorfera w Svitavach mieści się Muzeum Esperanto.
W Domu Ottendorfera w Svitavach mieści się Muzeum Esperanto. Emil Hoff / Polska Press
Na Pograniczu Czesko-Morawskim znaleźć można liczne muzea, poświęcone wielu różnym dziedzinom ludzkiej działalności, od polowania na mamuty, przez burzliwe dzieje XX w. i historię języka esperanto, po słynne dzieła tradycyjnej snycerki, a nawet zabytkowe pralki. W Svitavach nieopodal Litomyśli znajduje się jednak placówka, w której znajdziecie to wszystko naraz. Tu nie bierze się jeńców i nie idzie na kompromisy: zbierają wszystko, co ciekawe i niezwykłe. Zapraszamy na wycieczkę po Svitavach, rodzinnym mieście Oskara Schindlera.

Spis treści

Svitavy. Urocze miasteczko i muzeum Oskara Schindlera

W poprzedniej części relacji z wycieczki do najciekawszych atrakcji Pogranicza Czesko-Morawskiego opisałem jak, jak zwiedzaliśmy zamek Svojanov i poznawaliśmy jego mroczne legendy.

Tym razem udajemy się do Svitav, uroczego miasteczka słynącego z zabytkowych kamienic, stojących przy długim rynku, i z niezwykłego muzeum, poświęconego wielu różnym i skrajnie odmiennym sprawom, w tym życiu chyba najsłynniejszego syna tej ziemi.

Muzeum Miejskie i Galeria w Svitavach może zaskoczyć turystów różnorodnością ekspozycji.
Muzeum Miejskie i Galeria w Svitavach może zaskoczyć turystów różnorodnością ekspozycji. Emil Hoff / Polska Press

To właśnie w Svitavach w 1908 r. na świat przyszedł Oskar Schindler, z którego Czesi są dzisiaj bardzo dumni i o którym słyszał chyba cały świat za sprawą filmu „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga z 1993 r.

Pierwsza połowa życia Oskara Schindlera upłynęła pod znakiem koniunkturalizmu. Do 1945 r. Svitavy leżały na terenie niemieckiej wyspy językowej – ogromna większość ludności mówiła po niemiecku i identyfikowała się jako Niemcy, nie Czesi – więc i mały Oskar wychowywał się w atmosferze przeważająco niemieckich urazów i ambicji, które tak umiejętnie wykorzystał w okresie międzywojennym Adolf Hitler. Dorosły już Oskar Schindler, poza rozwijaniem działalności handlowej, dał się zauroczyć nazistom, w 1935 r. przystąpił do Partii Sudeckoniemieckiej, potem do Abwehry, a w końcu do NSDAP, już po zajęciu Kraju Sudetów przez III Rzeszę.

Żyłka handlowa zapulsowała mocno w skroni Schindlera, gdy Hitler najechał Polskę. W okupowanym przez nazistów Krakowie Schindler szukał łatwych interesów i znalazł je: wykupił za bezcen Pierwszą Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” na krakowskim Pogórzu i pilnował, by produkcja szła pełną parą. W swej nowej fabryce przedsiębiorca zatrudnił ok. 1300 robotników pochodzenia żydowskiego.

Kraków zmienia wszystko: Schindler od nazisty do Sprawiedliwego

Choć formalnie nie należały im się żadne prawa, Oskar Schindler rzeczywiście dbał o swoich pracowników. Być może doświadczenie wojny i oglądanie na własne oczy niemieckich porządków na okupowanych terenach zmieniły poglądy Schindlera na wiele spraw, a przynajmniej na kilka najważniejszych.

Kiedy Niemcy przystąpili do likwidacji krakowskiego getta i zesłali żydowskich pracowników Schindlera do obozu w Płaszowie, ten zdołał zapewnić im lepsze warunki, a w końcu nawet wywieźć ich z Polski do miejscowości Brněnec w ówczesnym Sudetenlandzie, a w dzisiejszych Czechach nieopodal Svitav. Schindlerowi udało się nawet wyciągnąć część swoich podopiecznych z obozu zagłady w Auschwitz. Ostatecznie przypisuje mu się uratowanie z Holokaustu ok. 1200 Żydów. W 1993 r., niemal 20 lat po śmierci Schindlera, jerozolimski Instytut Jad Waszem uhonorował go tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Wystawa stała poświęcona jest Oskarowi Schindlerowi, który urodził się i wychował w Svitavach.
Wystawa stała poświęcona jest Oskarowi Schindlerowi, który urodził się i wychował w Svitavach. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:

Miejskie Muzeum w Svitavach, czyli kanapka z Schindlerem

Od 2008 r. w Miejskim Muzeum i Galerii w Svitavach można zwiedzać stałą wystawę, poświęconą życiu Oskara Schindlera. W dwóch salach zgromadzono kilka interesujących pamiątek i pozawieszano kilkadziesiąt posterów, opowiadających o losach Schindlera i Svitav na tle burzliwych dziejów XX w.

Czytaj też: Nawiedzone Czechy: Zamek Svojanov, czyli noc w twierdzy pełnej niepokojących legend. Czemu duch Raszina musi jeździć tyłem na płonącym byku?

Do najciekawszych eksponatów należą np. zwój Tory i modlitewniki, uratowane z pożaru synagogi w Svitavach. Większość przedmiotów pochodzi jednak nie ze Svitav, lecz z Muzeum Żydowskiego w Pradze. Historia społeczności Żydowskiej w Svitavach nadal czeka na gruntowne zbadanie; po 1945 r. niemieccy mieszkańcy miasteczka (czyli niemal wszyscy) zostali wypędzeni i nikt nie zadbał o to, by dowiedzieć się od nich czegoś o przeszłości ich żydowskich sąsiadów.

Miejskie Muzeum i Galeria w Svitavach to bardzo interesujące miejsce i nawet osoby niezainteresowane ponurymi dziejami pierwszej połowy XX w. mogą znaleźć w nim coś dla siebie. Placówkę cechuje wielka różnorodność ekspozycji. Kiedy zwiedzaliśmy ją w końcu sierpnia 2022 r., układ był mniej więcej taki: na dole prehistoryczna fauna regionu z czaszkami wielkich jeleni szczerzącymi się z gablot, na górze wystawa historycznych pralek, a między nimi Oskar Schindler upchnięty niczym szynka w kanapce.

Czechy - Svitavy. Jak dojechać? Mapa:

Poznajemy Czechów po pralkach i mydle

Ze wstydem wyznaję, że wśród historycznych pralek spędziliśmy chyba więcej czasu niż u Schindlera. Usprawiedliwia nas jednak niezwykłość tej wystawy: mieszkańcy Svitav naznosili tu różnorodne sprzęty higieniczne, używane w ich okolicy na przestrzeni kilku ostatnich wieków, od drewnianych tarek ręcznych i emaliowanych balii, przez przypominające sondy kosmiczne pralki z lat 20. XX w., po pstrokate plakaty, reklamujące proszki do prania i mydło. Zwiedzanie zaczyna się od postera, opowiadającego o tym, jak prano w starożytnym Sumerze, a gości wita szyld z napisem „Poznasz mądrego po praniu jego”.

Na pytanie o to, skąd wzięła się wystawa pralek i sprzętów do prania, pani przewodnik odrzekła, że około 2000 r. muzeum miało problem ze znalezieniem eksponatów, więc jeden z pracowników przyniósł starą pralkę i tak się zaczęło. Najwyraźniej wszyscy połknęli bakcyla, bo pralek i innych sprzętów pralniczych szybko przybywało, a svitavscy muzealnicy stali się w niedługim czasie ekspertami z dziedziny historii prania.

Pranie i pralki od starożytności do dziś.
Pranie i pralki od starożytności do dziś. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:

Rekordowa szopka i muzeum esperanto

Jakby czaszek i pralek było mało, w Miejskim Muzeum w Svitavach czeka kolejna niespodzianka: rekordowo wielka ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Svitavy uchodziły dawniej za „miasto szopek” i sztuka konstruowania ruchomych scenek bożonarodzeniowych do dziś stoi tam na wysokim poziomie.

Czytaj też: Czechy: atrakcje blisko Polski. Moravská Třebová i jej najciekawsze zakątki: tu zamku pilnuje słomiany miś

Szopka muzealna ma łącznie 15 metrów długości, ale na wystawie zmieściło się tylko 13. Mimo to mechanizm działa bez zarzutu, a po uruchomieniu można oglądać, jak armia figurek zajmuje się swoimi sprawami, od rąbania drewna po zamawianie piwa. Pies szczeka na kozła, owce chodzą po łące, żeńcy żną, a wszystko na tle starannie wykonanych kolorowych pałaców, kościołów i zamków, udających starożytną Jerozolimę.

Ostatnia niespodzianka Miejskiego Muzeum w Svitavach znajduje się w innym budynku. Pobliski zabytkowy gmach w stylu neorenesansowym, zwany Domem Ottendorfera (na cześć fundatora, wywodzącego się ze Svitav nowojorskiego dziennikarza i polityka Oswalda Ottendorfera) mieści wystawy Muzeum Esperanto, stanowiącego część Miejskiego Muzeum. W Domu Ottendorfera można poznać dzieje esperanto, sztucznego języka, opracowanego przez polskiego lekarza Ludwika Zamenhofa.

Szopka zawiera setki ruchomych elementów.
Szopka zawiera setki ruchomych elementów. Emil Hoff / Polska Press

Czytaj też:Dolní Morava w Czechach to nie tylko najdłuższy na świecie wiszący most. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie?

Svitavy: ceny

 • Wstęp do galerii stałych w Muzeum Miejskim kosztuje 60 koron (ok. 12 zł), bilet ulgowy 40 koron.
 • Wstęp do Muzeum Esperanto w Domu Ottendorfera: 10 koron (niecałe 2 zł).

Galeria zdjęć ze Svitav

Zajrzyjcie do galerii zdjęć ze Svitav – niezwykłego miasteczka różnorodności i kontrastów, gdzie w ciągu jednego spaceru można poznać historię Oskara Schindlera, obejrzeć zabytkowe pralki i rekordowo wielką ruchomą szopkę, a nawet liznąć trochę języka, i to sztucznego.

W Domu Ottendorfera w Svitavach mieści się Muzeum Esperanto.

Atrakcje Czech. Svitavy, czyli kanapka z Oskarem Schindlerem...

To nie koniec czeskich przygód

Nasza wycieczka po atrakcjach Pogranicza Czesko-Morawskiego jeszcze się nie kończy. Zapraszamy do kolejnej części relacji, w której wdrapiemy się do najwyższej komnaty najwyższej wieży w miasteczku Polička, by zobaczyć, jak mieszkał słynny czeski kompozytor.

Inne atrakcje Czech na jesienną wycieczkę, weekend i urlop

Svitavy i Polička to tylko niektóre z interesujących miejsc w Czechach. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje Czech warto odwiedzić.

Zabierz kawę w drogę

kup najtaniej

Esbit

Esbit Olive Vacuum Flask 0,75L

109,99 zł

kup najtaniej

Smile

Smile STT-2/4

39,99 zł

kup najtaniej

Esbit

Esbit Iso Vacuum Flask 1000 Ml

98,00 zł

kup najtaniej

Adax

Girmi Lunch-box Biały SC01

100,15 zł

kup najtaniej

Fjord Nansen

Fjord Nansen 700ml Honer czarny

77,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Bidon aQuator 600ml czarny

36,99 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Olympus 300ml Cherry Cake

90,47 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Kubek Termiczny Etna Różowy 300Ml

114,99 zł

kup najtaniej

Esbit

Termos Na Żywność Food Jug 1L Esbit

111,00 zł

kup najtaniej

Fjord Nansen

Fjord Nansen Lando 400ml

71,85 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Rasberry

99,99 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Gunmetal

108,98 zł
Materiały promocyjne partnera
FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie