IPT - pasek artykułowy

Atrakcje Czech. Svitavy, czyli kanapka z Oskarem Schindlerem, gigantyczna ruchoma szopka i galeria zabytkowych pralek

Emil Hoff
Emil Hoff
W Domu Ottendorfera w Svitavach mieści się Muzeum Esperanto.
W Domu Ottendorfera w Svitavach mieści się Muzeum Esperanto. Emil Hoff / Polska Press
Na Pograniczu Czesko-Morawskim znaleźć można liczne muzea, poświęcone wielu różnym dziedzinom ludzkiej działalności, od polowania na mamuty, przez burzliwe dzieje XX w. i historię języka esperanto, po słynne dzieła tradycyjnej snycerki, a nawet zabytkowe pralki. W Svitavach nieopodal Litomyśli znajduje się jednak placówka, w której znajdziecie to wszystko naraz. Tu nie bierze się jeńców i nie idzie na kompromisy: zbierają wszystko, co ciekawe i niezwykłe. Zapraszamy na wycieczkę po Svitavach, rodzinnym mieście Oskara Schindlera.

Spis treści

Svitavy. Urocze miasteczko i muzeum Oskara Schindlera

W poprzedniej części relacji z wycieczki do najciekawszych atrakcji Pogranicza Czesko-Morawskiego opisałem jak, jak zwiedzaliśmy zamek Svojanov i poznawaliśmy jego mroczne legendy.

Tym razem udajemy się do Svitav, uroczego miasteczka słynącego z zabytkowych kamienic, stojących przy długim rynku, i z niezwykłego muzeum, poświęconego wielu różnym i skrajnie odmiennym sprawom, w tym życiu chyba najsłynniejszego syna tej ziemi.

Muzeum Miejskie i Galeria w Svitavach może zaskoczyć turystów różnorodnością ekspozycji.
Muzeum Miejskie i Galeria w Svitavach może zaskoczyć turystów różnorodnością ekspozycji. Emil Hoff / Polska Press

To właśnie w Svitavach w 1908 r. na świat przyszedł Oskar Schindler, z którego Czesi są dzisiaj bardzo dumni i o którym słyszał chyba cały świat za sprawą filmu „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga z 1993 r.

Pierwsza połowa życia Oskara Schindlera upłynęła pod znakiem koniunkturalizmu. Do 1945 r. Svitavy leżały na terenie niemieckiej wyspy językowej – ogromna większość ludności mówiła po niemiecku i identyfikowała się jako Niemcy, nie Czesi – więc i mały Oskar wychowywał się w atmosferze przeważająco niemieckich urazów i ambicji, które tak umiejętnie wykorzystał w okresie międzywojennym Adolf Hitler. Dorosły już Oskar Schindler, poza rozwijaniem działalności handlowej, dał się zauroczyć nazistom, w 1935 r. przystąpił do Partii Sudeckoniemieckiej, potem do Abwehry, a w końcu do NSDAP, już po zajęciu Kraju Sudetów przez III Rzeszę.

Żyłka handlowa zapulsowała mocno w skroni Schindlera, gdy Hitler najechał Polskę. W okupowanym przez nazistów Krakowie Schindler szukał łatwych interesów i znalazł je: wykupił za bezcen Pierwszą Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” na krakowskim Pogórzu i pilnował, by produkcja szła pełną parą. W swej nowej fabryce przedsiębiorca zatrudnił ok. 1300 robotników pochodzenia żydowskiego.

Kraków zmienia wszystko: Schindler od nazisty do Sprawiedliwego

Choć formalnie nie należały im się żadne prawa, Oskar Schindler rzeczywiście dbał o swoich pracowników. Być może doświadczenie wojny i oglądanie na własne oczy niemieckich porządków na okupowanych terenach zmieniły poglądy Schindlera na wiele spraw, a przynajmniej na kilka najważniejszych.

Kiedy Niemcy przystąpili do likwidacji krakowskiego getta i zesłali żydowskich pracowników Schindlera do obozu w Płaszowie, ten zdołał zapewnić im lepsze warunki, a w końcu nawet wywieźć ich z Polski do miejscowości Brněnec w ówczesnym Sudetenlandzie, a w dzisiejszych Czechach nieopodal Svitav. Schindlerowi udało się nawet wyciągnąć część swoich podopiecznych z obozu zagłady w Auschwitz. Ostatecznie przypisuje mu się uratowanie z Holokaustu ok. 1200 Żydów. W 1993 r., niemal 20 lat po śmierci Schindlera, jerozolimski Instytut Jad Waszem uhonorował go tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Wystawa stała poświęcona jest Oskarowi Schindlerowi, który urodził się i wychował w Svitavach.
Wystawa stała poświęcona jest Oskarowi Schindlerowi, który urodził się i wychował w Svitavach. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:

Miejskie Muzeum w Svitavach, czyli kanapka z Schindlerem

Od 2008 r. w Miejskim Muzeum i Galerii w Svitavach można zwiedzać stałą wystawę, poświęconą życiu Oskara Schindlera. W dwóch salach zgromadzono kilka interesujących pamiątek i pozawieszano kilkadziesiąt posterów, opowiadających o losach Schindlera i Svitav na tle burzliwych dziejów XX w.

Czytaj też: Nawiedzone Czechy: Zamek Svojanov, czyli noc w twierdzy pełnej niepokojących legend. Czemu duch Raszina musi jeździć tyłem na płonącym byku?

Do najciekawszych eksponatów należą np. zwój Tory i modlitewniki, uratowane z pożaru synagogi w Svitavach. Większość przedmiotów pochodzi jednak nie ze Svitav, lecz z Muzeum Żydowskiego w Pradze. Historia społeczności Żydowskiej w Svitavach nadal czeka na gruntowne zbadanie; po 1945 r. niemieccy mieszkańcy miasteczka (czyli niemal wszyscy) zostali wypędzeni i nikt nie zadbał o to, by dowiedzieć się od nich czegoś o przeszłości ich żydowskich sąsiadów.

Miejskie Muzeum i Galeria w Svitavach to bardzo interesujące miejsce i nawet osoby niezainteresowane ponurymi dziejami pierwszej połowy XX w. mogą znaleźć w nim coś dla siebie. Placówkę cechuje wielka różnorodność ekspozycji. Kiedy zwiedzaliśmy ją w końcu sierpnia 2022 r., układ był mniej więcej taki: na dole prehistoryczna fauna regionu z czaszkami wielkich jeleni szczerzącymi się z gablot, na górze wystawa historycznych pralek, a między nimi Oskar Schindler upchnięty niczym szynka w kanapce.

Czechy - Svitavy. Jak dojechać? Mapa:

Poznajemy Czechów po pralkach i mydle

Ze wstydem wyznaję, że wśród historycznych pralek spędziliśmy chyba więcej czasu niż u Schindlera. Usprawiedliwia nas jednak niezwykłość tej wystawy: mieszkańcy Svitav naznosili tu różnorodne sprzęty higieniczne, używane w ich okolicy na przestrzeni kilku ostatnich wieków, od drewnianych tarek ręcznych i emaliowanych balii, przez przypominające sondy kosmiczne pralki z lat 20. XX w., po pstrokate plakaty, reklamujące proszki do prania i mydło. Zwiedzanie zaczyna się od postera, opowiadającego o tym, jak prano w starożytnym Sumerze, a gości wita szyld z napisem „Poznasz mądrego po praniu jego”.

Na pytanie o to, skąd wzięła się wystawa pralek i sprzętów do prania, pani przewodnik odrzekła, że około 2000 r. muzeum miało problem ze znalezieniem eksponatów, więc jeden z pracowników przyniósł starą pralkę i tak się zaczęło. Najwyraźniej wszyscy połknęli bakcyla, bo pralek i innych sprzętów pralniczych szybko przybywało, a svitavscy muzealnicy stali się w niedługim czasie ekspertami z dziedziny historii prania.

Pranie i pralki od starożytności do dziś.
Pranie i pralki od starożytności do dziś. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:

Rekordowa szopka i muzeum esperanto

Jakby czaszek i pralek było mało, w Miejskim Muzeum w Svitavach czeka kolejna niespodzianka: rekordowo wielka ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Svitavy uchodziły dawniej za „miasto szopek” i sztuka konstruowania ruchomych scenek bożonarodzeniowych do dziś stoi tam na wysokim poziomie.

Czytaj też: Czechy: atrakcje blisko Polski. Moravská Třebová i jej najciekawsze zakątki: tu zamku pilnuje słomiany miś

Szopka muzealna ma łącznie 15 metrów długości, ale na wystawie zmieściło się tylko 13. Mimo to mechanizm działa bez zarzutu, a po uruchomieniu można oglądać, jak armia figurek zajmuje się swoimi sprawami, od rąbania drewna po zamawianie piwa. Pies szczeka na kozła, owce chodzą po łące, żeńcy żną, a wszystko na tle starannie wykonanych kolorowych pałaców, kościołów i zamków, udających starożytną Jerozolimę.

Ostatnia niespodzianka Miejskiego Muzeum w Svitavach znajduje się w innym budynku. Pobliski zabytkowy gmach w stylu neorenesansowym, zwany Domem Ottendorfera (na cześć fundatora, wywodzącego się ze Svitav nowojorskiego dziennikarza i polityka Oswalda Ottendorfera) mieści wystawy Muzeum Esperanto, stanowiącego część Miejskiego Muzeum. W Domu Ottendorfera można poznać dzieje esperanto, sztucznego języka, opracowanego przez polskiego lekarza Ludwika Zamenhofa.

Szopka zawiera setki ruchomych elementów.
Szopka zawiera setki ruchomych elementów. Emil Hoff / Polska Press

Czytaj też:Dolní Morava w Czechach to nie tylko najdłuższy na świecie wiszący most. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie?

Svitavy: ceny

 • Wstęp do galerii stałych w Muzeum Miejskim kosztuje 60 koron (ok. 12 zł), bilet ulgowy 40 koron.
 • Wstęp do Muzeum Esperanto w Domu Ottendorfera: 10 koron (niecałe 2 zł).

Galeria zdjęć ze Svitav

Zajrzyjcie do galerii zdjęć ze Svitav – niezwykłego miasteczka różnorodności i kontrastów, gdzie w ciągu jednego spaceru można poznać historię Oskara Schindlera, obejrzeć zabytkowe pralki i rekordowo wielką ruchomą szopkę, a nawet liznąć trochę języka, i to sztucznego.

W Domu Ottendorfera w Svitavach mieści się Muzeum Esperanto.

Atrakcje Czech. Svitavy, czyli kanapka z Oskarem Schindlerem...

To nie koniec czeskich przygód

Nasza wycieczka po atrakcjach Pogranicza Czesko-Morawskiego jeszcze się nie kończy. Zapraszamy do kolejnej części relacji, w której wdrapiemy się do najwyższej komnaty najwyższej wieży w miasteczku Polička, by zobaczyć, jak mieszkał słynny czeski kompozytor.

Inne atrakcje Czech na jesienną wycieczkę, weekend i urlop

Svitavy i Polička to tylko niektóre z interesujących miejsc w Czechach. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje Czech warto odwiedzić.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży