Eksponowane jest w nim nie tylko historyczne uzbrojenie - czołgi, działa i wyrzutnie pocisków, ale również m.in. stanowiska obronne i transzeje. Ekspozycja została rozmieszczona na wydmach, które porasta sosnowy las.
Skansen wojskowy, Mniszew. Historia
Zgromadzone eksponaty doskonale ilustrują realizm i warunki w jakich toczyły się walki na przyczółku. W części frontowej skansenu, na postumencie stoi czołg, upamiętniający walki w Mniszewie oraz 6-metrowy krzyż poświęcony pamięci poległych żołnierzy.
Skansen upamiętnia ciężkie i krwawe walki, które stoczyły na tym terenie związki taktyczne 1 Armii WP na terenie przyczółka warecko-magnuszewskiego.
Jego lokalizacja obejmuje miejsce walk 3. Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta i 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, których oddziały zajmowały na tym terenie swoje pozycje bojowe w dniach 9-12 października 1944 r.
Walki na przyczółku warecko-magnuszewskim zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie ,,Studzianki-Warka 10.VIII-12.IX.1944”. W 1977 r. Magnuszew został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy.
Skansen w Mniszewie. Teraźniejszość
Przez długie lata placówką zawiadywało i opiekowało się wojsko, ale na podstawie uzgodnień Skansen następnie został przekazany w administrowanie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, a następnie samorządowi gminy Magnuszew.
Ostatnie lata to niezwykle pomyślny okres dla Skansenu, który wiąże się z troską o zachowanie pamięci historycznej dotyczącej ww. miejsca oraz czas zakończonego sukcesem przywrócenia jego dawnej świetności.
W 2012 r., ze środków pozyskanych z projektu oraz funduszy własnych gminy, udało odnowić się frontową część obiektu w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, zrealizowany został projekt pn. „Rewitalizacja Skansenu Wojska Polskiego w Mniszewie”. Zostały też wykonane tu prace budowlane, łącznie z wybudowaniem altany i miejsca na ognisko.
W 2013 r. w ramach działania z zakresu małych projektów, teren skansenu obsadzono dodatkowo krzewami ozdobnymi oraz zamontowano z myślą o odwiedzających to miejsce turystach cały szereg tablic informacyjnych, które precyzyjnie opisują zgromadzone tu eksponaty oraz dwie inne tablice prezentujące zabytki historyczne na terenie gminy Magnuszew. Z myślą o turystach placówka zakupiła też ławki i stojaki na rowery.
W 2014 r., gmina Magnuszew otrzymała wsparcie UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dzięki któremu został wybudowany nowoczesny pawilon muzealno-wystawienniczy - „Centrum Kultury i Tradycji Historycznej w ramach terenu Skansenu Militarnego 1. Armii Wojska Polskiego w Mniszewie”. Uroczyste otwarcie obiektu z udziałem mieszkańców i władz gminy Mniszew miało miejsce 9 listopada 2014 r.
Realizacja tej inwestycji nie tylko urozmaica i wzbogaca szeroko rozumianą ofertę turystyczną Skansenu, ale również ze względu na swoją charakterystyczną - oryginalną, surową architekturę, która do złudzenia przypomina wkomponowany w skarpę betonowy schron.
Niekwestionowaną atrakcją tego miejsca jest usytuowany na jego dachu taras widokowy oraz oddana do użytku w 2018 r. w lesie wieża widokowa.
Skansen w Mniszewie jest miejscem, które bardzo dobrze służy organizacji cyklicznych wystaw zbiorów z okresu II wojny światowej, historycznych prezentacji multimedialnych oraz wszelkiego rodzaju uroczystości o charakterze rocznicowym.
Skansen w Mniszewie. Informacje praktyczne
Skansen Bojowy 1. Armii Wojska Polskiego, Mniszew 4a, 26-910 Magnuszew
- Rezerwacja oraz informacja pod numerem telefonu: 508-268-520
- e-mail: [email protected]
Skansen w Mniszewie. Godziny otwarcia
- 2.01 - 31.03 - od wt. do nd. 8.00 - 16.00
- 1.04 - 31.05 - cały tydz. 9.00 - 17.00
- 1.06 - 30.09 - cały tydz. 9.00 - 18.00
- 1.10 - 31.12 - cały tydz. 9.00 - 18.00
Skansen w Mniszewie. Ceny biletów
Osoby indywidualne
- Bilet normalny - 12,00 zł
- Bilet ulgowy - 8,00 zł
- Bilet dla osoby dorosłej z kartą dużej rodziny - 8,00 zł
Grupy zorganizowane
- Bilet dla grup zorganizowanych - 8,00 zł
Skansen wojskowy w Mniszewie. Atrakcje:
- zwiedzanie wystawy zbiorów militarnych w nowym budynku Centrum Kultury i Tradycji Historycznej,
- zwiedzanie ekspozycji militarnej w napowietrznej części muzeum,
- możliwość udziału w programie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży połączonym z edukacją patriotyczną i zajęciami terenowymi,
- warsztaty rękodzieła,
- możliwość zorganizowania ogniska,
- zwiedzanie z przewodnikiem,
- możliwość zakupu pamiątek i zabawek militarnych.
Tekst i zdjęcia: Przemysław Miller
Atrakcje Mazowsza: Mniszew. Skansen 1. Armii Wojska Polskieg...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii