Atrakcje miasta i gminy Wolsztyn

Artykuł sponsorowany Gmina Wolsztyn
Parowozownia w Wolsztynie
Parowozownia w Wolsztynie fot. @Parowozy w obiektywie
Gmina Wolsztyn usytuowana na pograniczu Pojezierzy Poznańskiego i Lubuskiego, dzięki ukształtowaniu terenu, licznym lasom i jeziorom oraz zabytkom i infrastrukturze rekreacyjnej jest regionem różnorodnie turystycznym.

Wolsztyn – atrakcyjne krajobrazowo i kulturowo, czyste, ukwiecone miasto ma czym przyciągnąć turystów, których uwagę przede wszystkim zwraca unikatowa w Europie parowozownia. Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn to ostatnie miejsce na świecie, w którym lokomotywy parowe nieprzerwanie wykorzystywane są do prowadzenia pasażerskiego ruchu planowego i gdzie niemal codziennie zobaczyć można parowóz „pod parą” pracujący dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu. Aktualny liniowy rozkład jazdy kursów prowadzonych przez wolsztyński parowóz znajdziesz TU https://www.parowozowniawolsztyn.pl/rozklad-jazdy/

Wolsztyn to także muzea: noblisty Roberta Kocha oraz rzeźbiarza Marcina Rożka, a w okolicy – pocysterski zespół klasztorny w Obrze wraz z Muzeum Misyjnym Misjonarzy Oblatów. Dwa jeziora, nad którymi leży Wolsztyn umożliwiają przyjeżdżającym gościom aktywny wypoczynek. Dodatkowo turyści mogą korzystać z infrastruktury sportowo-rekreacyjnej: Pływalni Miejskiej, skateparku, urządzeń fitness na świeżym powietrzu.

Instytucje kultury, zespoły artystyczne, festiwale muzyczne, festyny … kultura w mieście i gminie Wolsztyn to kolejne urozmaicenie na spędzenie wolnego czasu, a turyści tu przyjeżdżający mają w czym wybierać: czerwiec – Festiwal Folkloru, lipiec – Dni Jezior Wolsztyńskich, sierpień – Festiwal Czyste Country oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, wrzesień – Festyn Jesienny.

Miasto i gmina Wolsztyn to tereny chętnie odwiedzane przez turystów, także z powodu ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Lasy, jeziora, kanały Obry i urokliwa rzeka Dojca, pomnikowe aleje i zabytkowe pałacowe parki, tereny chronione przyciągają do tego regionu tych, którzy cenią ciszę i wypoczynek na łonie natury. Teren Gminy Wolsztyn to sieć ścieżek i szlaków rowerowych prowadzących po malowniczych terenach przyrodniczych pozwalających na odkrycie atrakcji mniej znanych, jak Kolejowa Izba Pamięci „Stacja Świętno”, prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni, czy ukryty wśród wiekowych platanów neobarokowy pałac we Wroniawach z przeszłością włodarza posiadłości, Stanisława Platera, zasłużonego geografa i historyka. Dalej leśne okolice wsi Rudno i Wilcze położone nad jeziorami, jako wspaniała alternatywa dla turystyki pieszo-rowerowej z dala od codziennego wielkomiejskiego zgiełku. Przedmieścia Wolsztyna, od strony drogi powiatowej z Nowego Tomyśla, to ścisły rezerwat przyrody „Chorzemińskie Bagno” z dwoma wariantami tras ścieżki przyrodniczo-leśnej i punktem widokowym nad rzeką Dojcą. Lato to także rejsy spacerową łodzią USTRONIE po Jeziorze Wolsztyńskim, czy zorganizowane spływy kajakowe, jeziorami oraz Kanałami Obry.

Leżąca na zachodniej granicy województwa Gmina Wolsztyn stanowi doskonałą wizytówkę Wielkopolski witającą turystów z kraju i zagranicy hasłem „Wolsztyn pełną parą...”. Zapraszamy do Gminy Wolsztyn

– warto ją odkryć!

Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie:
ul. Doktora Kocha 12a 64-200 Wolsztyn
www.wolsztyn.pl
tel. 68 347 31 04
e-mail: [email protected]
Fb: gciwolsztyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie