MKTG IPT - pasek artykułowy

Atrakcje przyrodnicze w Polsce: 7 najpiękniejszych miejsc w sam raz na wycieczki. Tam poczujesz się jak w Amazonii, w tajdze czy na Saharze

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Atrakcje przyrodnicze w Polsce to zarówno prastare drzewa i rekordowo wysokie wodospady, jak też unikalne lasy i puszcze, niesamowite górskie łąki, a nawet rozległe pustynie. Gdzie leży „polska Amazonia”, „polska tajga” czy „polska Sahara”? Poznaj 7 miejsc w Polsce, które każdy miłośnik natury musi odwiedzić choć raz.

Spis treści

7 atrakcji przyrodniczych Polski, które musisz zobaczyć! Gotowe pomysły na weekendowe wycieczki

Atrakcje przyrodnicze Polski przyciągają turystów przez cały rok, ale najprzyjemniej zwiedza się je wiosną i na przełomie jesieni i lata, gdy temperatury są umiarkowane, a przyroda mieni się kolorami.

Widok na ujście Narwi do Wisły
Polska Amazonka, polska Sahara, nawet polska tajga - w naszym kraju nie brak niezwykłych atrakcji przyrodniczych w sam raz na weekendową wycieczkę. Podpowiadam, gdzie warto się wybrać! PATSTOCK, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Wrzesień i październik to świetna pora na wędrówki po Polsce śladem jej najpiękniejszych miejsc i najbardziej urokliwych zakątków.

Jakie atrakcje przyrodnicze Polski szczególnie warto odwiedzić? Poniżej przygotowałem listę 7 szczególnie pięknych i fascynujących pomników przyrody, parków narodowych i po prostu wyjątkowych miejsc, które każdy miłośnik natury powinien odwiedzić choć raz.

Przekonaj się, jakie atrakcje przyrodnicze Polski powinny koniecznie znaleźć się na twojej weekendowej liście.

7 niezwykłych atrakcji przyrodniczych Polski: piękne miejsca, pomniki przyrody

Najstarsze drzewo w Polsce

Atrakcje przyrodnicze często mają formę pomników przyrody. Nie brakuje ich w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o niezwykłe drzewa.

Czy wiesz, które polskie drzewo jest najstarsze? Wcale nie Dąb Bartek! Za rekordzistę i prawdziwego drzewiastego matuzalema uchodzi Cis Henrykowski, rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku od ok. 1300 lat. Cis Henrykowski jest więc sporo starszy od Polski!

Najwyższy wodospad w Polsce

Górskie szlaki, gęste lasy czy prastare drzewa to niejedyne atrakcje przyrodnicze w Polsce. W naszym kraju nie brak także malowniczych wodospadów. Najwyższym z nich jest Wielka Siklawa, opadająca przy szlaku z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wodospad ten ma 70 m wysokości. Nie robi wrażenia? To pomyśl, że słynny wodospad Niakara na granicy Kanady i USA ma tylko 51 m wysokości, a więc Wielkie Siklawa jest od niego prawie o połowę wyższa!

Drugą najwyższą kaskadą w Polsce jest Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach – ma 27 m wysokości.

„Polska Amazonka”, czyli rozlewiska Narwi

Narwiański Park Narodowy to miejsce, które każdy miłośnik przyrody powinien odwiedzić choć raz albo i wiele razy. Rzeka meandruje powoli, a jej brzegi porasta gęste sitowie – w takich warunkach wykształcił się wyjątkowo bogaty ekosystem, od którego region bierze swoje przezwisko: „polska Amazonka” lub „polska Amazonia”. Żyje tu mnóstwo zwierząt, w tym ponad 200 gatunków ptaków.

Rozlewiska Narwi można zwiedzać na wiele ciekawych sposobów. Turyści mają do dyspozycji szlaki prowadzące po długich drewnianych kładkach z wieżami widokowymi (np. słynna kładka Śliwno-Waniewo) i ruchomymi pomostami, które przesuwa się siłą własnych mięśni, ciągnąc za łańcuchy. Można też wybrać się w rejs po rzece z okolic Tykocina, czy to na łodzi, czy w kajaku.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Pogórze Kaczawskie to teren ukształtowany dawno temu przez gwałtowną aktywność wulkaniczną, po której dziś już na szczęście zostały tylko geologiczne ślady. Wśród przyrodniczych ciekawostek regionu wyróżnia się strzelista Ostrzyca Proboszczowicka, nazywana „polską Fudżijamą”, a także tzw. organy Wielisławickie, czyli formacja skalna, przypominająca kształtem wielkie kościelne organy, tyle że z kamienia.

Puszcza Białowieska – ostatni taki las w Europie

Puszcza Białowieska jako jedyny obszar przyrodniczy w Polsce została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie bez przyczyny! To ostatni pierwotny las Europy, zachowany niemal cudem. Dawniej był to teren łowickich polskich królów i za kłusownictwo czy wycinanie drzew w Puszczy groziła śmierć. Dziś to ostoja żubrów, pełna pomnikowych drzew (niektóre maja ok. 500 lat).

Mimo wielkiej wartości przyrodniczej, Puszcza Białowieska nie jest zamkniętym rezerwatem. Można ją zwiedzać wzdłuż tras pieszych i ścieżek rowerowych. Wyznaczono tu nawet jedną z najstarszych ścieżek edukacyjnych w kraju – szlak „Żebra Żubra”, prowadzący od Białowieży pod Rezerwat Pokazowy Żubrów.

„Polska tajga”, czyli Puszcza Romincka

Puszcza Romincka na terenie tzw. Mazur Garbatych to niezwykłe miejsce. Jest tu wyjątkowo chłodno (średnie roczne temperatury wynoszą ok 7 st. Celsjusza, nawet w środku lata rzadko sięgają 20 st.), co w połączeniu z gęstym świerkowym lasem i torfowiskami sprawia wrażenie, że można się tu poczuć niczym w gęstwinie dalekowschodniej tajgi.

Puszcza Romincka nadaje się świetnie na wycieczki dla miłośników przyrody i podglądania zwierząt. Można tu spotkać majestatyczne łosie i jelenie, wydry i bobry, a nawet wilki.

„Polska Sahara”, czyli Pustynia Błędowska

W Polsce znajduje się kilka obszarów pustynnych, ale największa jest niesamowita Pustynia Błędowska, gdzie rzeczywiście można się poczuć jak na Saharze. Z niektórych miejsc prawie nie widać na horyzoncie nic poza piaskiem! Pustynia Błędowska stale zarasta i dziś jest już tylko cieniem swej dawnej chwały. Ma ok. 30 km kwadratowych powierzchni, wobec dawnych 150. Mimo to nadal można tu spotkać rzadkie gatunki roślin, typowe dla pustyń, stepów i wydm.

Przez Pustynię Błędowską prowadzi kilka ścieżek edukacyjnych, jest też wieża obserwacyjna, z której rozciągają się widoki, jakich nie zobaczysz nigdzie indziej w Polsce.

Jeśli lubisz klimaty pustynne, wybierz się także do Słowińskiego Parku Narodowego niedaleko Łeby, położonego malowniczo nad jeziorami Łebsko i Gardno. Możesz tu zobaczyć największe w Polsce ruchome wydmy, w tym słynną Łącką Górę – wydmę wysoką na ponad 40 m.

Połoniny Bieszczad, czyli szumiące morze traw w górach

Połoniny to górskie łąki, które wiosną, latem i jesienią cieszą oczy odmiennymi kolorami to wzrastającej, to przekwitającej roślinności. Najpiękniejsze polskie połoniny – Wetlińska i Caryńska - znajdują się w Bieszczadach i stanowią popularny cel turystycznych wycieczek. Łatwo na nie wejść, a z grani łagodnych górskich grzbietów rozciągają się piękne widoki, zwłaszcza na przełomie jesieni i lat, gdy połoniny z zielonych stają się rdzawoczerwone.

A jaki zakątek Polski ty sam uważasz za największą atrakcję przyrodniczą kraju? Daj znać w komentarzu!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży