IPT - pasek artykułowy

Atrakcje turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach. Jest co zobaczyć w tej pięknej krainie! Wieże widokowe, muzea, parki dla dzieci

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen w Pstrążnej.
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen w Pstrążnej. Dariusz Gdesz / Polska Press / Archiwum
Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej przyciągają turystów z Polski (i nie tylko) przez cały rok. Wszystko za sprawą wyjątkowej przyrody i dobrze rozbudowanej infrastruktury turystycznej – po prostu nie da się tam nudzić! By ułatwić wam zaplanowanie wycieczki, sporządziliśmy listę – zobaczcie najciekawsze, najfajniejsze i najbardziej urokliwe atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i okolic. Co zobaczyć w tej malowniczej krainie? Wieże widokowe, muzea i parki dla dzieci to dopiero początek.

Spis treści

Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Kotlina Kłodzka to region obfitujący w ogrom atrakcji turystycznych – zabytkowe zamki, wyjątkowe formacje skalne, dobrze usytuowane wieże widokowe i obszary o dużych walorach przyrodniczych to dopiero początek rozrywek. Ich mnogość i różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, bez względu na wiek, zainteresowania czy kondycję fizyczną. Wybierzcie się z nami w podróż po najciekawszych atrakcjach Kotliny Kłodzkiej.

Okolice Kotliny Kłodzkiej: atrakcje ze skał, czyli skalne miasta

Jedna z formacji skalnych na Szczelińcu Wielkim
Niezwykłe formacje skalne na Szczelińcu Wielkim. Zdjecie na licencji CC BY-SA 4.0. fot. Wikipedia.org / Pudelek / CC BY-SA 4.0

Skalne miasto to zespół form skalnych, powstałych w wyniku erozji terenu. Co ciekawe, w okolicach Kotliny Kłodzkiej znajdują się dwa takie obiekty – oba usytuowane w Górach Stołowych – Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Błędne Skały są miejscem wyjątkowym na terenie całej Polski. Zlokalizowane w Górach Stołowych, 853 metry n.p.m., tworzą zjawiskowe labirynty. Okolica, w której się znajdują, jest równie malownicza – skały znajdziemy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych w kraju.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych – wznosi się na wysokość 922 metrów n.p.m. i jest jedną z największych atrakcji Sudetów. Dlaczego określa się go mianem „skalnego miasta”? Wszystko przez nietypową rzeźbę terenu – zwietrzały i popękany piaskowiec przybiera tam niesamowite formy, które kształtem przypominają… ludzi i zwierzęta! Turyści mogą dopatrzyć się tam skał podobnych do m.in. wielbłąda, małpy, psa, żółwia czy sowy. Niektóre z nich można nawet poruszyć – z tego powodu nazywa się je „chybotkami”.

Więcej na temat Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego znajdziecie w poniższym artykule, zawierającym także informacje o parkingu, cenach biletów i trasach turystycznych prowadzących do wspomnianych atrakcji.

Gdzie oglądać bajkową panoramę Dolnego Śląska? Wieże widokowe w Kotlinie Kłodzkiej to nie lada atrakcja

Nie od dziś wiadomo, że najlepszymi miejscami do podziwiania malowniczej panoramy Kotliny Kłodzkiej są wzniesione na jej terenach wieże widokowe. To atrakcje dla turystów spragnionych obcowania z przyrodą z niezwykłej perspektywy. Niektóre wieże widokowe Kotliny Kłodzkiej są gęsto oblegane przez turystów, inne – skryte w cichych zakątkach czekają, by podzielić się ze zwiedzającymi najpiękniejszymi widokami. Łączy je jedno – wszystkie umożliwiają zobaczenie nieprzeciętnych pejzaży regionu z zupełnie innej perspektywy.

Wieże i punkty widokowe w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach:

 • Platforma widokowa w Radkowie (Góry Stołowe).
 • Altana Miłości na Górze Parkowej (Kudowa-Zdrój).
 • Orlica (Góry Orlickie).
 • Borówkowa (Góry Złote).
 • Czernica (Góry Bialskie).
 • Jawornik Wielki (Góry Złote).
 • Wapniarka (Masyw Śnieżnika).

Wymienione wieże i punkty to tylko niewielki ułamek lokalizacji, z których możecie podziwiać piękno tych wspaniałych obszarów.
Miłośnikom górskich krajobrazów polecamy poświęcenie chociaż jednego dnia tylko na zwiedzanie wspomnianych miejsc.

Kaplica Czaszek to atrakcja Kotliny Kłodzkiej dla turystów o mocnych nerwach

Osobliwy drogowskaz dla turystów prowadzący do Kaplicy Czaszek
Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. Dariusz Gdesz / Polska Press / Archiwum

Niektóre atrakcje Kotliny Kłodzkiej potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju jest miejscem złożenia szczątków ofiar wojen i epidemii cholery, a zarazem mieszkańców ziemi kłodzkiej. W 1776 roku ksiądz Wacław Tomaszek zauważył w pobliżu kościoła ludzkie szczątki. Ich ilość była tak ogromna, że zdecydowano o zbudowaniu specjalnej kaplicy mającej być miejscem gromadzenia kości.

Na wzór rzymskich katakumb wzniesiono budynek, który mieści się w Kudowie-Zdroju, a dokładniej w dzielnicy Czermna. To miejsce idealne dla studentów medycyny – można tam obejrzeć kość udową człowieka mierzącego 2 metry, czaszkę ze śladami po kulach oraz odznaczającą się zmianami chorobowymi. Oprócz odkopanych wcześniej kości znajdują się tam także szczątki samego księdza Wacława Tomaszka i grabarza, który pomagał duchownemu przy wydobyciu i oczyszczeniu ludzkich szkieletów. Wizytę w Kaplicy Czaszek polecamy szczególnie turystom o mocnych nerwach.

Zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej: Twierdza Srebrna Góra, czyli „perła Gór Sowich”

Widok na twierdzę obok Srebrnej Góry
Twierdza Srebrna Góra mieści się w sąsiedztwie malowniczej wsi.
Tomasz Hołod / Polska Press / Archiwum

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej to też niezwykłe warownie – gratka dla fanów historii, militariów i archeologii.

Twierdza Srebrna Góra (największa tego typu w Europie), której wzniesienie datuje się na XVIII wiek, miała stanowić zabezpieczenie militarne dla zdobytego przez Prusy w 1740 roku Śląska. Jej budowa trwała aż 12 lat, mimo dużej ilości robotników, których miało być nawet 4,5 tysiąca!

Mury twierdzy w 1800 roku gościły nawet ówczesnego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Berlinie – był nim John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA. W kolejnych latach fortyfikacje uznano za przestarzałe – pełniły m.in. rolę więzienia czy poligonu doświadczalnego, na którym testowano materiały wybuchowe. Połowa XIX wieku była dla twierdzy bardziej łaskawa – we wzniesieniach dostrzeżono potencjał turystyczny i zaprzestano niszczenia obiektu, a w jednym z fortów mieściła się nawet restauracja. Dobra passa skończyła się za sprawą wybuchu II wojny światowej. W 1965 roku za sprawą Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Komendy Dolnośląskiej Chorągwi ZHP budowla została uprzątnięta, a dziś udostępniono ją do zwiedzania turystom.

Co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Tajemnicze fortyfikacje i podziemia Twierdzy Kłodzko

Widok na zabytkową twierdzę zlokalizowaną w Kłodzku
Twierdza Kłodzko to miejsce, które powinni zwiedzić wszyscy miłośnicy historii. Dariusz Gdesz / Polska Press / Archiwum

Chociaż pierwsze wzmianki o wzniesionym w Kłodzku grodzie obronnym pochodzą już z 981 roku, miejsce to było rozbudowywane na przestrzeni lat. W XVI wieku dobudowano tam (do istniejącego już warownego zamku) zamek średni i niższy. Połączone miały stanowić system obronny. W 1742 roku, w wyniku pierwszej wojny śląskiej, Prusy przejęły pieczę nad twierdzą. Król Fryderyk II Wielki zlecił rozbudowę i umocnienie fortyfikacji. Do 1945 roku w twierdzy mieściło się ciężkie więzienie i obóz pracy, w którym w czasach II wojny światowej przetrzymywano więźniów politycznych i jeńców wojennych. 15 lat później mury uznano za zabytkowe, umożliwiając turystom ich zwiedzanie. Obecnie zwiedzający mogą podziwiać nie tylko twierdzę, ale też kilometrowy odcinek trasy podziemnej.

Dolnośląska żyła złota, czyli Złoty Stok

Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce – pierwsze ślady wydobycia złota w tej okolicy sięgają X wieku. W okresie świetności na obszarze miasta mieściło się prawie 200 kopalni i 20 hut. Około 10 procent europejskiego złota wydobywano właśnie tam – na terenach Złotego Stoku. Do dziś to niewielkie miasto może pochwalić się niebywałym bogactwem – mieści się tam mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, w tym:

 • Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota,
 • Leśny Park Przygody „Skalisko” czy
 • Średniowieczny Park Techniki.

Odwiedzający znajdą tam trasy rowerowe i szlaki turystyczne, dzięki którym będą mieli okazję poznać tę wyjątkową lokalizację nie tylko przez pryzmat ciekawych obiektów, ale też pięknej przyrody i malowniczych krajobrazów.

O najciekawszych atrakcjach Złotego Stoku przeczytacie, klikając w poniższy link:

Uzdrowiska w okolicach Kotliny Kłodzkiej

Kilka lokalizacji w okolicach Kotliny Kłodzkiej słynie z występujących tam wód leczniczych. Dzięki ich niezwykłym właściwościom miejsca te określa się mianem „uzdrowisk”, czyli miejscowości, w których występują naturalne czynniki lecznicze (np. wody mineralne).

Na wspomnianym terenie mieszczą się 4 uzdrowiska:

 • Kudowa-Zdrój,
 • Duszniki-Zdrój,
 • Polanica-Zdrój,
 • Lądek-Zdrój.

Każde z tych miast skrywa w sobie niepowtarzalne atrakcje turystyczne. Jeżeli chcecie poczuć klimat dolnośląskich uzdrowisk, polecamy odwiedzenie wszystkich czterech. Znajdują się w niedalekiej odległości od siebie – najbardziej oddalone od siebie kurorty, Kudowę-Zdrój i Lądek-Zdrój, dzieli niecałe 60 kilometrów.

Uzdrowisko na zimę? Dlaczego nie! Mapa wszystkich miejscowości uzdrowiskowych. Gdzie jest największe uzdrowisko w Polsce?

[/b]

Widok na jedno z popularniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska
Uzdrowisko Kudowa-Zdrój. Dariusz Gdesz / Polska Press / Archiwum

Co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Wspaniałe rezydencje Dolnego Śląska

Dolny Śląsk słynie z gęsto występujących zamków i pałaców. Obszar Kotliny Kłodzkiej nie jest wyjątkiem – na jej terenie mieści się kilkadziesiąt obiektów, które stojąc dumnie, przypominają zwiedzającym o minionych czasach i historii regionu. Niektóre można oglądać tylko z zewnątrz, inne – zwiedzać, a nawet w nich spać! To m.in.:

Listę blisko 40 zabytkowych rezydencji znajdziecie w poniższym artykule:

Kotlina Kłodzka: atrakcje dla dzieci. Muminki, Pszczółka Maja i dinozaury

Kotlina Kłodzka jest bardzo dobrze przygotowana na przyjazd najbardziej wymagających turystów, czyli dzieci. Chociaż zamki, pałace i twierdze to interesujące obiekty, duża część urwisów będzie z pewnością potrzebować krótkiej przerwy na rozrywki dopasowane do ich wieku. Rodzice – bez obaw! W Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie multum atrakcji dla dzieci – zwariowane przejażdżki, bajkowy ogród, park miniatur, zoo czy park trampolin to tylko kilka miejsc z naszego zestawienia najlepszych atrakcji dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej.

Naszą listę najfajniejszych atrakcji dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie poniżej:

Najpiękniejsze trasy turystyczne i szlaki rowerowe Kotliny Kłodzkiej

Każdy sposób na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej będzie dobry. Do większości atrakcji dotrzecie samochodem, jednak część z nich ukryta jest w miejscach, do których najlepiej dotrzeć pieszo lub rowerem. Takie metody zwiedzania nie tylko pomogą wam w odkryciu niezwykłych miejsc, ale też przyczynią się do poprawy kondycji fizycznej. Piesze i rowerowe wycieczki w Kotlinie Kłodzkiej to atrakcja sama w sobie – po drodze czekają na Was malownicze krajobrazy oraz mało znane wsie i miejscowości, w których wciąż da się wyczuć magiczną atmosferę tej części Dolnego Śląska.

Przykładowe trasy piesze:

 • Bystrzyca Kłodzka - Nowa Bystrzyca - Spalona - Wieża widokowa na Jagodnej (ok. 16 kilometrów),
 • Duszniki-Zdrój - Ludowe - Witów - Jeleniów - Kudowa-Zdrój (ok. 15 kilometrów),
 • Kamieniec - Ruszowice - Korytów - Kłodzko (ok. 11 kilometrów).

Przykładowe trasy rowerowe:

 • Niwa - Polanica-Zdrój - Stara Łomnica - Bystrzyca Kłodzka - Długopole-Zdrój - Domaszków - Międzylesie (ok. 45 kilometrów),
 • Kłodzko - Stary Wielisław - Bystra - Szczytna - Duszniki-Zdrój (ok. 26 kilometrów),
 • Żelazno - Bystrzyca Kłodzka - Domaszków - Gniewoszów (ok. 27 kilometrów).

Które muzeum w Kotlinie Kłodzkiej jest najciekawsze? Lista muzealnych atrakcji turystycznych

Na terenie Kotliny Kłodzkiej i w jej okolicach znajduje się wiele muzeów o różnej tematyce. Duża ich część przedstawia historię Dolnego Śląska w przystępnej dla zwiedzających formie i może zainteresować zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najciekawszych (naszym zdaniem) obiektów tego typu. Oczywiście, wasza lista może być zupełnie inna – zachęcamy do odwiedzenia każdego z nich i ułożenia własnego rankingu.

 1. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej,
 2. Kopalnia Złota w Złotym Stoku,
 3. Kompleks Riese (Muzeum Molke, Sztolnie Walimskie, Muzeum Włodarz, Podziemne Miasto Osówka),
 4. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju,
 5. Huta Szkła Kryształowego Violetta w Stroniach Śląskich,
 6. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen w Pstrążnej.

Spacer w chmurach niedaleko Kotliny Kłodzkiej. Sky Walk tuż za polską granicą

Dolní Morava to niewielka miejscowość w Czechach. Zlokalizowana jest w kraju pardubickim, ok. 15 kilometrów od granicy polsko-czeskiej (od Kłodzka dzieli ją niecałe 55 kilometrów). To właśnie tam znajduje „ścieżka w obłokach”, czyli Sky Walk. Ta ciekawa konstrukcja o nieregularnym kształcie poprowadzi was (prawie) między chmury – stąd wzięła się jej nazwa, czyli „ścieżka w obłokach”. Usytuowana tuż obok Sky Bridge 721 (najdłuższego mostu wiszącego na świecie), ścieżka Sky Walk pozwala na zobaczenie nie tylko mostu, ale całej okolicy. Wzniesiono ją na wysokości 116 metrów n.p.m., ale sama konstrukcja mierzy 55 metrów wysokości.

Wieża widokowa Sky Walk robi ogromne wrażenie.

Dolní Morava: Sky Bridge, spacer w chmurach i inne atrakcje....

Więcej na temat „ścieżki w obłokach” i Sky Bridge 721:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży