IPT - pasek artykułowy

Bełchatów: kopalnia węgla, która nie może opędzić się od turystów. Zobacz, dlaczego tak ciekawi zwiedzających

Patrycja Seklecka
Odkrywkę węgla brunatnego w Bełchatowie mogą podziwiać nawet astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.CC BY-SA 3.0
Odkrywkę węgla brunatnego w Bełchatowie mogą podziwiać nawet astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.CC BY-SA 3.0 Wikipedia.org / MaKa / CC BY-SA 3.0
Kopalnia w Bełchatowie to – tylko z pozoru – zwykły teren przemysłowy. Wiedzą o tym turyści, którzy z wyprzedzeniem rezerwują wycieczki po przypominającym pustynię terenie w woj. łódzkim. Co wyjątkowego kryje się w bełchatowskiej kopalni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Uwaga – ta informacja może cię zszokować!

Spis treści

„Czarna dziura” w polskiej ziemi. Widać ją nawet z kosmosu

Zlokalizowana na terenie woj. łódzkiego Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”, wraz z pobliską elektrownią, tworzy tzw. Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego, do którego bardzo chętnie zaglądają turyści. Myślisz sobie: „co w tym niezwykłego?”, a ja odpowiem ci, że właściwie to... wszystko.

Bełchatowska kopalnia, w tle elektrownia
Odkrywkę węgla brunatnego w Bełchatowie mogą podziwiać nawet astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / MaKa / CC BY-SA 3.0

No dobrze, może nie wszystko, ale prawie wszystko, bowiem ogromną część kopalni stanowi odkrywka, co dla laików oznacza po prostu dziurę w ziemi. Nie jest to byle jaki dołek, który kopiesz z nudów na plaży – to przestrzeń tak rozległa, że mogłaby pomieścić ok. 5 tys. boisk piłkarskich. Ma aż 12 kilometrów długości, jest szeroka na kolejne 3 kilometry i głęboka na 200 metrów (dla porównania, blok 4-piętrowy ma wysokość ok. 12-14 metrów).

Wiarygodne źródła (m.in. platforma rządowa czy Polski Instytut Geologiczny) podają, że bełchatowska dziura – będąca jedną z największych w całej Europie – jest widoczna z kosmosu, a dokładniej ze stacji krążącej 400 kilometrów nad Ziemią. I choć nie jestem w stanie sprawdzić tego osobiście, dopóki komercyjne loty w kosmos nie będą codziennością każdego mieszkańca naszej planety, nie ma powodów, by nie wierzyć tym doniesieniom.

Naszą „wielką dziurą” są wyrobiska w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, których dna znajdują się 200 m pod powierzchnią. Widać je z pokładu stacji kosmicznej krążącej 400 km nad Ziemią. Na tym jednak nie koniec rekordów. Obok „największej dziury” znajduje się „największa góra” w centralnej części kraju, będąca wznoszącym się na blisko 200 m nad poziomem terenu zwałowiskiem skały płonnej – można przeczytać w dokumencie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.

Innymi obiektami widocznymi z tak dużej odległości są m.in. słynny Mur Chiński czy egipskie piramidy. Nic więc dziwnego, że turyści są chętni, by zwiedzić to „zwykło-niezwykłe” miejsce.

Kopalnia w Bełchatowie: mapa

Zwiedzanie Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”

Jak wspomniałam wcześniej, kopalnię można zwiedzać. Nie jest to jednak takie proste, bowiem każda wizyta grupy turystów musi zostać poprzedzona telefonicznym umówieniem wizyty i ustaleniem ceny. Szczegóły dotyczące rezerwacji znajdziesz na stronie internetowej kopalni.

Jeśli chcesz zobaczyć największą polską dziurę w ziemi z oddali, możesz wejść na tarasy widokowe. Pierwszy z nich zlokalizowany jest w Żłobnicy, natomiast drugi w Kleszczowie.

Zobacz też: Tajemnicza kopalnia w Polsce – kiedyś strzegło jej wojsko. Co skrywa? Sprawdź informacje o biletach, parkingu

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży