Spis treści
„Czarna dziura” w polskiej ziemi. Widać ją nawet z kosmosu
Zlokalizowana na terenie woj. łódzkiego Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”, wraz z pobliską elektrownią, tworzy tzw. Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego, do którego bardzo chętnie zaglądają turyści. Myślisz sobie: „co w tym niezwykłego?”, a ja odpowiem ci, że właściwie to... wszystko.
No dobrze, może nie wszystko, ale prawie wszystko, bowiem ogromną część kopalni stanowi odkrywka, co dla laików oznacza po prostu dziurę w ziemi. Nie jest to byle jaki dołek, który kopiesz z nudów na plaży – to przestrzeń tak rozległa, że mogłaby pomieścić ok. 5 tys. boisk piłkarskich. Ma aż 12 kilometrów długości, jest szeroka na kolejne 3 kilometry i głęboka na 200 metrów (dla porównania, blok 4-piętrowy ma wysokość ok. 12-14 metrów).
Wiarygodne źródła (m.in. platforma rządowa czy Polski Instytut Geologiczny) podają, że bełchatowska dziura – będąca jedną z największych w całej Europie – jest widoczna z kosmosu, a dokładniej ze stacji krążącej 400 kilometrów nad Ziemią. I choć nie jestem w stanie sprawdzić tego osobiście, dopóki komercyjne loty w kosmos nie będą codziennością każdego mieszkańca naszej planety, nie ma powodów, by nie wierzyć tym doniesieniom.
Naszą „wielką dziurą” są wyrobiska w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, których dna znajdują się 200 m pod powierzchnią. Widać je z pokładu stacji kosmicznej krążącej 400 km nad Ziemią. Na tym jednak nie koniec rekordów. Obok „największej dziury” znajduje się „największa góra” w centralnej części kraju, będąca wznoszącym się na blisko 200 m nad poziomem terenu zwałowiskiem skały płonnej – można przeczytać w dokumencie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.
Innymi obiektami widocznymi z tak dużej odległości są m.in. słynny Mur Chiński czy egipskie piramidy. Nic więc dziwnego, że turyści są chętni, by zwiedzić to „zwykło-niezwykłe” miejsce.
Kopalnia w Bełchatowie: mapa
Zwiedzanie Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”
Jak wspomniałam wcześniej, kopalnię można zwiedzać. Nie jest to jednak takie proste, bowiem każda wizyta grupy turystów musi zostać poprzedzona telefonicznym umówieniem wizyty i ustaleniem ceny. Szczegóły dotyczące rezerwacji znajdziesz na stronie internetowej kopalni.
Jeśli chcesz zobaczyć największą polską dziurę w ziemi z oddali, możesz wejść na tarasy widokowe. Pierwszy z nich zlokalizowany jest w Żłobnicy, natomiast drugi w Kleszczowie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?