IPT - pasek artykułowy

Beskidy: wielka akcja poszukiwawcza zaginionej turystki zakończona. Kobieta jest bezpieczna. Podpowiadamy, zachować bezpieczeństwo w górach

Emil Hoff
Emil Hoff
Akcja ratunkowa w Beskidach zakończyła się. Turystka, która osłabła na szlaku, została odnaleziona. Jakie lekcje powinni wyciągnąć z tej przykrej przygody inni turyści? Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Zapraszamy do krótkiego poradnika.Na zdjęciu: trening ratowników GOPR.
Akcja ratunkowa w Beskidach zakończyła się. Turystka, która osłabła na szlaku, została odnaleziona. Jakie lekcje powinni wyciągnąć z tej przykrej przygody inni turyści? Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Zapraszamy do krótkiego poradnika.Na zdjęciu: trening ratowników GOPR. Jan Ciepliński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
We wtorek 25 stycznia 2023 późnym wieczorem zakończyła się akcja poszukiwawcza turystki, zaginionej w Beskidach. Wcześniej tego dnia kontakt z kobietą urwał się po dramatycznym telefonie do GOPR. Wielka akcja poszukiwawcza z udziałem ratowników, policji i OSP poruszyła internautów. Na szczęście kobieta jest już bezpieczna. Jakie wnioski z tego wydarzenia powinni wysnuć turyści? Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Podpowiadamy.

Spis treści

Akcja ratunkowa GOPR w Beskidach. Turystka straciła siły na szlaku

We wtorek 24 stycznia 2023 około godz. 14:00 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego GOPR zadzwoniła turystka. Jak poinformowała ratowników, szła szlakiem z Rysianki do Hali Miziowej, poczuła się słabo i nie była pewna, czy dojdzie do celu. Wkrótce kontakt z turystką urwał się. Policja nie była wstanie jej namierzyć, gdyż w jej telefonie nie było karty SIM.

Szlak z Rysianki na Halę Miziową - mapa

Zaginiona turystka w Beskidach odnalazła się po wielkiej akcji poszukiwawczej

Ratownicy GOPR ruszyli do akcji. Ponad 60 z nich szukało kobiety. Pomagali także policjanci z komisariatu w Jeleśni, członkowie Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sopotni Małej. W akcji poszukiwawczej wzięli też udział funkcjonariusze słowackiej służby granicznej.

Po tym, jak beskidzki oddział GOPR opublikował informację o akcji poszukiwawczej, prosząc internautów o pomoc w namierzeniu zaginionej turystki, na Facebooku zaroiło się od komentarzy i wyrazów wsparcia.

Zobaczcie post z Facebooka GOPR ze zdjęciami z akcji ratunkowej:

Na szczęście późnym wieczorem turystka została odnaleziona przez funkcjonariuszy policji gdzieś „na terenie miejskim”. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Czytaj też: Góry zimą na zachwycających zdjęciach. Śnieżne pejzaże polskich pasm górskich widziane okiem obiektywu – Tatry, Sudety, Beskidy i inne

Nauczka dla turystów. Jak bezpiecznie wędrować po górach zimą?

Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną osłabienia turystki i jak udało jej się mimo wszystko przejść szlak i dotrzeć do jednej z okolicznych miejscowości. Groźna sytuacja może jednak stanowić lekcję dla turystów, którzy wybierają się w góry zimą.

O czym należy bezwzględnie pamiętać, wybierając się na górską wycieczkę o tej porze roku?

 • Przede wszystkim nigdy nie należy ruszać na szlak samotnie. Towarzysz może nam udzielić pomocy w chwili słabości, jak ta, którą przeżyła turystka w Beskidach.
 • Należy mierzyć swoje siły na zamiary. Nigdy nie powinno się ruszać na szlaki zbyt długie lub zbyt trudne.
 • Należy zawsze mieć ze sobą niezbędny prowiant (np. batony energetyczne lub choćby zwykłe kanapki), termos z gorącą zupą lub herbatą, a także potrzebne lekarstwa.
 • Należy pamiętać o tym, że zimą pogoda zmienia się szybko, a zmierzch zapada wcześniej.
 • Warto zainstalować na telefonie aplikację RATUNEK, która ułatwia służbom ratunkowym namierzenie urządzenia. W ten sposób zagubieni turyści mogą być odnalezieni dużo szybciej.
Aplikacja Ratunek może uratować życie. Warto ściągnąć ją na swój telefon przed wyruszeniem w góry.
Aplikacja Ratunek może uratować życie. Warto ściągnąć ją na swój telefon przed wyruszeniem w góry. Artur Hajzer I Topr / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Telefony alarmowe GOPR i TOPR – tak wezwiesz pomoc w górach

Wybierając się w góry, koniecznie trzeba znać telefony alarmowe.

Weekend w górach zimą. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i uniknąć lawiny?

Zajrzycie do naszego informatora o tym, jak bezpiecznie spacerować po górach zimą. Sprawdźcie także, co zrobić, by uniknąć lawiny i jak się zachować, gdy lawina schodzi na nas.

Źródło: GOPR

Numer ratunkowy GOPR / TOPR: 985
Numer ratunkowy GOPR / TOPR: 985 Marcin Oliva Soto / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: YouTube inspiruje turystów. Piechur pokazał na filmie swoją wycieczkę po Tatrach i zachwycił internautów. „Szacun za takie osiągnięcie"

Bezpieczeństwo w górach – czy znacie najważniejsze zasady?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa w górach:

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży