IPT - pasek artykułowy

Białystok na weekend – co warto zobaczyć? 9 najlepszych atrakcji stolicy Podlaskiego, nie tylko Pałac Branickich i „Dziewczynka z konewką”

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Białystok to nie tylko Pałac Branickich i „Dziewczynka z konewką”. Wybrałem 9 najlepszych atrakcji turystycznych Białegostoku, które cię zaskoczą i zachwycą w czasie weekendowej wycieczki. To zarówno zabytki o ciekawej historii, nastrojowe świątynie, rozległe tereny zielone na relaks i ochłodę, jak też jedyne w swoim rodzaju muzeum i kameralne zoo, w którym spotkasz króla polskiej puszczy. Przekonaj się, co warto zobaczyć i zrobić w Białymstoku. Zapraszam do przewodnika po 9 najfajniejszych atrakcjach stolicy Podlaskiego na weekend.

Spis treści

Weekend w Białymstoku? Bądź gotowy na niespodzianki!

Białystok może cię niejednym zaskoczyć. To miasto nie tylko cerkwi, ale też muzyki blues, zagłębie zabytków, ale też pięknych dzieł sztuki całkiem współczesnej – perełek architektury i street artu. Działa tu jedno z najbardziej poruszających muzeów w Polsce, wznosi się chyba najdziwniejsza przybudówka w kraju, na turystów czeka „polski Wersal”, spotkanie z żywym żubrem i wiele innych niespodzianek.

Widok na fasadę Pałacu Branickich w Białymstoku
Co zobaczyć w Białymstoku w czasie weekendowej wycieczki? Wyszukałem 9 najlepszych, najciekawszych i najbardziej unikalnych atrakcji stolicy woj. podlaskiego, których nie możesz przegapić, zwiedzając miasto. Zapraszam do przewodnika - to gotowe pomysły na wycieczki po Białymstoku. wojciech wojtkielewicz / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Co najbardziej warto zobaczyć w Białymstoku? Jakie atrakcje koniecznie trzeba odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki? Podpowiadam! Poniżej znajdziesz subiektywną listę 9 najlepszych atrakcji turystycznych stolicy woj. podlaskiego, które sprawią najwięcej frajdy tobie i twojej rodzinie w czasie zwiedzania miasta. Przekonaj się, co Białystok ma najlepszego, i już dziś zaplanuj wycieczkę po tym magicznym miejscu.

9 najbardziej niezwykłych atrakcji Białegostoku. Gotowe pomysły na wycieczkę

Pałac Branickich – tej atrakcji Białegostoku nie wolno przegapić

Pałac Branickich wygrywa w zestawieniach najpopularniejszych atrakcji Białegostoku zarówno w Google, jak i na Tripadvisorze. Turyści kochają robić sobie zdjęcia na tle przepięknej fasady i spacerować po ogrodach, rozlokowanych na dwóch poziomach. Po prostu nie można wybrać się na weekendowe zwiedzanie Białegostoku i nie zajrzeć do Pałacu Branickich!

Pałac Branickich to przebudowana siedziba Wiesiołowskich z XVI w. Główne prace trwały w latach 1709-1771 i przebiegały pod okiem Jana Klemensa Branickiego, największego mecenasa Białegostoku, który nadał budowli zapierających dech w piersiach rozmach i splendor, charakterystyczny dla stylu późnobarokowego.

Pawilon pod Orłem w ogrodzie Pałacu Branickich
W ogrodach Pałacu Branickich można zwiedzać zabytkowe pawilony i oglądać całkiem współczesne instalacje artystyczne. wojciech wojtkielewicz / polska press

„Polski Wersal” został zniszczony w czasie II wojny światowej, ale odbudowano go wiernie, przynajmniej z zewnątrz. Obecny wystrój wnętrz nie jest historyczny, z wyjątkiem odrestaurowanego westybulu z piękną klatką schodową.

Dziś Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Do westybulu można wejść za darmo, ale najlepiej zwiedzać pałac z przewodnikiem w ramach wycieczki organizowanej przez Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, działające w Pałacu. Wycieczka z przewodnikiem pozwala zajrzeć na taras widokowy na pierwszym piętrze i dowiedzieć się wiele nie tylko o historii medycyny, ale też rodu Branickich i ich wspaniałej siedziby.

Oprócz zwiedzania samego pałacu, warto wybrać się na przechadzkę po pałacowym parku. Tworzą go dwa ogrody – Górny francuski i Dolny angielski. W tym drugim można ochłodzić się przy sadzawkach i schronić przed słońcem w malowniczych altanach.

Widok z lotu ptaka na ogrody Pałacu Branickich
Ogrody wokół pałacu Branickich to prawdziwe cudo. Zgeometryzowany ogród francuski otacza dzikszy park w stylu angielskim. wojciech wojtkielewicz / polska press

Na teren parku wchodzi się przez Bramę Wielką Gryf, w której mieści się punkt informacji turystycznej. Brama z XVIII w. sama w sobie jest ciekawym zabytkiem. Ma postać łuku triumfalnego z wieżą zegarową, a tutejszy zegar odmierza czas już od 250 lat.

Park Planty na ochłodę w letni dzień

Zespół pałacowo-parkowy Branickich otacza miejska oaza zieleni: Park Planty o powierzchni ok. 14 ha. Nie brak tu cienia, a powietrze schładzają fontanny, wieczorami podświetlane na fantastyczne kolory.

Planty to świetne miejsce na letni spacer i ucieczkę przed gorącem. Możesz się tu zrelaksować po zwiedzaniu Pałacu Branickich, zaprosić drugą połówkę na przechadzkę Aleją Zakochanych lub pokazać dzieciom darmową atrakcję w postaci podświetlanych fontann.

Rynek Kościuszki – serce Białegostoku

Wydłużony Rynek Kościuszki to centralny plac Białegostoku, który przypomina raczej bardzo szeroką promenadę. Obecny kształt uzyskał w 1753 r., gdy cały obszar został odbudowany po pożarze. Rynek uległ strasznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej i odbudowała zakończyła się dopiero w 2009 r. Wtedy też plac uzyskał ostatecznie obecny wygląd.

Przy Rynku Kościuszki stoi kilka ciekawych zabytków, które wato odwiedzić.

  • Ratusz – budynek został rozebrany przez Rosjan w 1940 r., ale odbudowany – już przez Polaków - w 1958 r. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Podlaskiego, które warto zwiedzić, by poznać lepiej historię regionu.
  • Stary kościół farny – to najstarszy zabytek Białegostoku! Został ufundowany jeszcze przez poprzednika Branickich, Piotra Wiesiołowskiego, w 1617 r. Pełnił funkcję mauzoleum rodzinnego Gryfitów-Branickich: pochowano tu serce Jana Klemensa Branickiego, a w kryptach leży jego żona, Izabela.
  • Archikatedra – stanowi część Zespołu bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Tworzy go katedra i stara fara. Z powodu represji carskich Białostocczanom nie wolno było zbudować sobie większego kościoła, więc ominęli przepisy i zamiast nowej świątyni zbudowali… przybudówkę do starej fary, która – tak się jakoś złożyło – miała formę ogromnej katedry. Ukończoną ją w 1905 r.

Poza zabytkami w pierzejach Rynku Kościuszki na turystów czekają restauracje, serwujące dania kuchni podlaskiej, kawiarnie, bary i kluby. To dobre miejsce na wieczorną zabawę.

Aleja Bluesa – Białystok miastem muzyki!

Nie każdy wie, że w Białymstoku co roku organizowana jest Jesień z Bluesem – najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. Koncerty grane są od 1978 r., a na białostockiej estradzie występował praktycznie każdy, kto znaczyć coś w polskiej muzyce tego gatunku.

Najlepszych wykonawców i kompozytorów uwieczniono w Alei Bluesa, ciągnącej się tuż koło Rynku Kościuszki. Ich nazwiska wyryto na płytkach w kształcie fortepianowych klawiszy. Spacer Aleją Bluesa to gratka dla wszystkich melomanów – ciekawe, ile nazwisk rozpoznasz!

Murale Białegostoku: pomysł na wycieczkę śladami ulicznej sztuki

Białystok słynie ze swoich pięknych, kolorowych murali, zdobiących ściany bloków i kamienic. Jest ich kilkadziesiąt, a wycieczka śladami najsłynniejszych i najpiękniejszych malowideł to gotowy pomysł na zwiedzanie miasta.

Do najsłynniejszych murali Białegostoku należą np.:

  • Dziewczynka z konewką – Aleja Józefa Piłsudskiego 11/4
  • Wyślij pocztówkę do babci – Marii Skłodowskiej-Curie 14
  • Żubry – Zamenhofa 5c
  • Przenikanie – Marii Skłodowskiej-Curie 10
  • Ludwik Zamenhof – Zamenhofa 26.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki

Opera i Filharmonia Podlaska to klejnot Białegostoku. Nowoczesny budynek zaprojektował Marek Budzyński, ten sam, który stworzył nowy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z ogrodami na dachu. Także w przypadku Opery i Filharmonii nowoczesna architektura przeplata się z przyrodą, a ogrody wspinają się niemal na pionowe ściany budynku. To świetne miejsce na spacer w niesamowitej scenerii, nie wspominając o bogatej ofercie spektakli, jakie możesz obejrzeć w środku o każdej porze roku.

Podobnie jak w przypadku BUW, na dachu Opery i Filharmonii w Białymstoku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny, ale wejście na taras kosztuje 15 zł.

Muzeum Pamięci Sybiru – nowa atrakcja Białegostoku

To niesamowite miejsce, w którym w nowoczesny sposób opowiadana jest historia zesłańców na Sybir, którzy od początku XVI w. aż do połowy XX w. trafiali do tej odległej, surowej krainy w ramach represji, czy to carskich, czy sowieckich (ostatnie wielkie deportacje z Białegostoku miały miejsce w 1939 r.).

Muzeum Pamięci Sybiru to nowa atrakcja – otwarto ją dopiero we wrześniu 2021 r – której nie wolno przegapić w czasie weekendowej wycieczki po Białymstoku.

Cerkiew św. Mikołaja: wnętrze jak z innego świata

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy to najstarsza świątynia prawosławna w Białymstoku. Wzniesioną ją w XVIII w., a od połowy XIX jest murowana. Piękne wnętrze w stylu bizantyjskim, wspaniały ikonostas i cała galeria ikon sprawiają, że można się tu poczuć jak w innym świecie, w miejscu bliższym nieba. Cerkiew można zwiedzać, ale trzeba nosić odpowiedni strój (panowie długie nogawki, panie nakrycie głowy i spódnice – chusty i spódnice można wypożyczyć w sklepiku).

Zoo Akcent – spotkanie z żubrem w środku Białegostoku

Białystok ma ciekawą atrakcję dla miłośników zwierząt. To Zoo Akcent, kameralny ogród zoologiczny, położony w Parku Konstytucji 3 Maja i dostępny do zwiedzania za darmo. Zoo w tym miejscu miało być pierwotnie tylko miejscem przechowywania zwierząt przed otwarciem głównego ogrodu zoologicznego, który jednak nigdy nie powstał – stąd niewielki obszar Akcentu.

Dziś można tu oglądać stworzenia rodzime dla Podlasia, w tym np. żubra, wilka, niedźwiedzia, myszołowa czy bociana.

A jakie miejsca w Białymstoku ty lubisz najbardziej? Daj znać w komentarzach!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Bialystok.pl, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Opera i Filharmonia Podlaska

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży