Biedronki azjatyckie zaatakowały Zakopane. Czym różnią się od polskich biedronek, czy gryzą i czy mogą być groźne dla ludzi?

Emil Hoff
Emil Hoff
Jad biedronki azjatyckiej nie jest bardzo groźny, ale może wywołać reakcję alergiczną u osób szczególnie wrażliwych. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Jad biedronki azjatyckiej nie jest bardzo groźny, ale może wywołać reakcję alergiczną u osób szczególnie wrażliwych. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. OLJA, CC BY-SA 3.0
Pracownik Działu Edukacji TPN nakręcił film, na którym widać rój biedronek, które obsiadły ścianę Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem. Niestety, nie są to nasze „boże krówki”, lecz biedronki azjatyckie, które gryzą i mogą być potencjalnie groźne dla ludzi. Czemu owady tak się roją w październiku? Gdzie można je spotkać i co robić w razie ugryzienia?

Spis treści

Inwazja biedronek azjatyckich w Zakopanem

Na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się nagranie z serii Tatrzańskie Gawędy, ukazujące ciekawe, choć dość niepokojące zjawisko: wielką gromadę biedronek, które obsiadły południową ścianę Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem.

Jak tłumaczy Marek Kot, pracownik Działu Edukacji TPN, inwazja biedronek na CEP nie wróży niczego dobrego. Nie są to bowiem rodzime polskie biedronki siedmiokropki, lecz biedronki azjatyckie, zwane arlekinami lub ninja.

Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny. Po raz pierwszy zaobserwowano je w Polsce w 2006 r. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0.
Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny. Po raz pierwszy zaobserwowano je w Polsce w 2006 r. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. hedera.baltica, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Biedronka azjatycka: skąd wzięła się w Polsce?

Biedronka azjatycka (łac. Harmonia axyridis) to gatunek inwazyjny. Wywodzi się z Azji i została sprowadzona do Europy z USA w celu efektywnego zwalczania mszyc, którymi chętnie się żywi.

Niestety, populacja biedronki azjatyckiej szybko wymknęła się spod kontroli i gatunek zaczął zagrażać innym owadom. Odkąd biedronki azjatyckie dotarły do Polski w 2006 r., stale atakują nasze rodzime biedronki, zjadając ich larwy i jaja.

Czytaj też: Jesień w Tatrach. Takich obrazów nie zobaczymy nigdzie indziej. Te zdjęcia robią wrażenie!

Czym biedronka azjatycka różni się od polskiej?

Biedronka azjatycka różni się od polskiej przede wszystkim ubarwieniem – ma więcej kropek, a pokrywa tego gatunku ma kolor ciemnopomarańczowy, żółty, lub nawet czarny. Cechują ją także inne, bardziej agresywne zachowanie, co widać na nagraniu, opublikowanym przez TPN.

Czy biedronka azjatycka gryzie?

Marek Kot wprost stwierdza na nagraniu, opublikowanym na Facebooku TPN:

- Te biedronki mnie przerażają. One mnie atakują – mówi edukator przyrodniczy, opędzając się od owadów.

Biedronki azjatyckie gryzą o wiele częściej niż polskie. Ich ugryzienie nie jest szczególnie groźne, ale u osób wrażliwych może wywołać reakcję alergiczną, w skrajnych przypadkach np. atak astmy i zapalenie spojówek.

Zabijanie biedronek azjatyckich też nie jest takie proste – owady brudzą hemolimfą, czyli rodzajem krwi, wydzielającym brzydki zapach i drażniącym skórę. Ok. 10% populacji może być uczulone na hemolimfę.

Jad biedronki azjatyckiej nie jest bardzo groźny, ale może wywołać reakcję alergiczną u osób szczególnie wrażliwych. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.
Jad biedronki azjatyckiej nie jest bardzo groźny, ale może wywołać reakcję alergiczną u osób szczególnie wrażliwych.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. OLJA, CC BY-SA 3.0

Skąd nagle tyle biedronek azjatyckich w Zakopanem?

Jak tłumaczy Marek Kot, biedronki azjatyckie obsiadły w wielkiej liczbie Centrum Edukacji Przyrodniczej, bo szukają ciepłego miejsca na zimę. Im więcej ich przezimuje, tym więcej rozmnoży się w przyszłym roku. Takie zachowanie biedronek azjatyckich – tłumne gromadzenie się i obsiadanie budynków – jest dość charakterystyczne dla tych owadów właśnie w październiku.

Jednocześnie pracownik TPN zapewnił, że biedronki nie dostały się do środka budynku, ekspozycje CEP są od nich wolne i można je zwiedzać bez narażenia się na kontakt z gryzącymi biedronkami.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Biedronka azjatycka – gdzie można ją spotkać i co wtedy robić?

Turyści mogą spotkać biedronki azjatyckie jesienią na szlakach wędrówek i spacerów. Jak widać na przykładzie CEP w Zakopanem, biedronki lgną obecnie przede wszystkim do ciepłych miejsc, np. nagrzanych ścian budynków i ich wnętrz.

Rój biedronek azjatyckich nie powinien być dużym problemem dla turystów. Istnieje niewielka szansa napotkania większej liczby biedronek azjatyckich w głębokim lesie, ale owady mogą zbierać się np. na ścianach schronisk górskich, wiat piknikowych przy popularnych szlakach czy w wychodkach.

Jeśli napotkamy rój biedronek azjatyckich w czasie wycieczki, należy po prostu szybko się od niego oddalić. Biedronki nie latają na duże odległości i wystarczy zejść im z drogi, by uniknąć pogryzienia. Jeśli zostaniemy ugryzieni, dobrze jest wypić nieco wapna, które łagodzi podrażnienie.

O tym, jak zabezpieczyć mieszkanie przed biedronkami azjatyckimi, możecie przeczytać w poniższym artykule:
Inwazja biedronek azjatyckich. Zobacz, jak się przed nimi bronić. Biedronki azjatyckie w mieszkaniach: czy trzeba się bać?

Jad biedronki azjatyckiej nie jest bardzo groźny, ale może wywołać reakcję alergiczną u osób szczególnie wrażliwych. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

Biedronki azjatyckie zaatakowały Zakopane. Czym różnią się o...

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży