Spis treści
Nowa atrakcja w Bieszczadach. Stanie na popularnym szczycie
W 2023 roku miłośnicy aktywnego trybu życia i górskich wspinaczek mogą spodziewać się nowego celu, do którego będą dążyć turyści z całej Polski. Na Holicy (761 m n.p.m.), popularnej szczególnie wśród fanów narciarstwa biegowego, stanie wspaniała atrakcja – wieża widokowa umożliwiająca podziwianie Ustrzyk Dolnych i okolicznych szczytów.
Holica to jeden z pięciu szczytów należących do Korony Ustrzyckich Gór. Pozostałe wzniesienia to:
- Kamienna Laworta – 768 m n.p.m.
- Orlik – 618 m n.p.m.
- Gromadzyń – 655 m n.p.m.
- Mały Król – 642 m n.p.m.
Bieszczady: wieża widokowa już w wakacje 2023?
Atrakcja ma potencjał, by „ożywić” turystykę tamtych rejonów – wiadomo przecież, że w dobie mediów społecznościowych miejsca idealne na wykonanie zachwycającego zdjęcia są na wagę złota. Widok będzie z pewnością spektakularny, bowiem wieża ma mieć ok. 35 metrów wysokości. Dwie platformy widokowe – na wysokości 17 i 30 metrów – mają być też dobrym punktem do obserwacji Jeziora Solińskiego.
Według planów, uroczyste otwarcie wieży odbędzie się 1 lipca 2023 roku – w okresie wakacyjnym, kiedy region oblegają turyści, atrakcja powita prawdopodobnie wielu gości. Niedaleko miejsca jej powstania znajduje się już punkt widokowy czy wiata grillowa. To także teren niezwykle interesujący ze względu na swoją historię.
- Jest to miejsce, które zapisało się na kartach historii polskiego lotnictwa, bowiem w okresie międzywojennym funkcjonowało tu szybowisko, należące, obok tego w Bezmiechowej, do jednego z najbardziej znanych w Polsce i Europie – przypomina Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. – Do czasu ostatniej wojny znajdowała się tu wojskowa szkoła szybowcowa, a adepci lotnictwa zaczynali podniebne harce rozpędzając swe szybowce ku Ustianowej. O atrakcyjności miejsca świadczą liczne śluby, których na mocy porozumienia z nadleśnictwem udziela na szczycie Burmistrz Ustrzyk Dolnych. Tu, gdzie przed laty szybownicy wzbijali się w niebo, dziś wzbijają się ku wspólnemu życiu młodzi ludzie. Atrakcyjność tego plenerowego „pałacu ślubów” przeszła nasze oczekiwania – dodaje nadleśniczy.
Do dnia dzisiejszego zachowały się tam tylko pozostałości po hangarach, jednak tablice informacyjne umieszczone tam przez Lasy Państwowe nie pozwalają zapomnieć o dziejach Holicy i całego pasma Żukowa.
Jak dostać się w pobliże Holicy?
W pobliże szczytu można dostać się samochodem (z drogi powiatowej Ustjanowa – Łobozew) oraz pieszo (m.in. ścieżką „Na stokach Żukowa”). Jeżeli macie ochotę zwiedzić większą część tych pięknych gór, zachęcamy do zainspirowania się lokalizacjami z naszej galerii:
Holica na mapie Bieszczad:
Źródło: Lasy Państwowe
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?