Błonia Niepołomickie. Pod Krakowem otwarto niezwykłe miejsce. To jeden z najciekawszych parków miejskich w Polsce [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na Niepołomickie Błonia zagospodarowano obszar w centrum Niepołomic, pomiędzy Zamkiem Królewskim i DK 75. Powstał jeden z najciekawszych miejskich parków w Polsce
Na Niepołomickie Błonia zagospodarowano obszar w centrum Niepołomic, pomiędzy Zamkiem Królewskim i DK 75. Powstał jeden z najciekawszych miejskich parków w Polsce zdjęcia: Jolanta Białek
W Niepołomicach otwarto jeden z najatrakcyjniejszych miejskich terenów spacerowo-wypoczynkowych w regionie i kraju, m.in.: z okazałym ogrodem doświadczeń, parkiem sensorycznym, wybiegiem dla psów, rozprężalnią, strefą piknikową, ogrodami deszczowymi. Tworzenie obszaru nazwanego Błoniami Niepołomickimi trwało prawie dwa lata i kosztowało niespełna 10 mln zł. Powstało miejsce wręcz magiczne.

Niepołomickie Błonia ulokowano na obszarze pomiędzy Zamkiem Królewskim i drogą krajową 75. Pod rekreację zagospodarowano teren – wcześniej bardzo zaniedbany - o powierzchni prawie 6 ha. Ogromny miejski park – pierwszy z prawdziwego zdarzenia w Niepołomicach - otwarto 5 czerwca.

Na spotkanie przybyły tłumy mieszkańców i każdy z nich znalazł na Błoniach coś dla siebie, bo park zaprojektowano jako wielopokoleniowy, z atrakcjami dla wszystkich, od dzieci, po seniorów.

- Koncepcja zagospodarowania tego terenu powstała w konsultacji z mieszkańcami, stowarzyszeniami i różnymi instytucjami m.in. Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym oraz Klubem Jazdy Konnej. Było trochę sporów jak Błonia mają wyglądać, ale okazało się, że jak się chce, to można się dogadać. Dziś oddajemy ten obszar mieszkańcom i proszę – dbajmy o niego wszyscy, bo szkoda byłoby marnować pieniądze gminy, a więc nasze wspólne - na naprawy i inne tego typu działania - mówił burmistrz Niepołomic Roman Ptak, podczas otwarcia parku.

Z kolei Andrzej Wiśniewski z firmy AKG Architektura Krajobrazu, która „zbudowała” Błonia – według koncepcji firmy LS – Project - zaznaczył, „park jest przemyślany w każdym calu i nic nie jest tam przypadkowe”. Łącznie z tym, że na przykład w ogrodzie sensorycznym zasadzono niestandardowe, specjalnie dobrane miksty roślin, a efektem tego jest m.in. piękny zapach na Błoniach.

Stworzenie oryginalnego parku pochłonęło 9,817 mln zł. Część tej kwoty pokryło dofinansowanie (6,6 mln zł) z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (z Funduszu Spójności). Głównym cel przedsięwzięcia stanowiła rewitalizacja zieleni i odtworzenie ekosystemu zakola Wisły. Stąd większość nowej przestrzeni stanowią tereny zielone (tzw. powierzchnia biologicznie czynna), bo wedle zasad programu „Infrastruktura i Środowisko” nowa infrastruktura może powstać jedynie na 30 proc. odnawianego obszaru.

- Zasadzonych zostało tu 75 tys. roślin i 107 drzew (m.in. graby, olsze, wierzby i brzozy, a także drzewa owocowe – red.) – wyliczał podczas otwarcia Błoń Maciej Maderak, kierownik Referatu Rolnictwa Urzędu Miasta w Niepołomicach, który wraz z wiceburmistrzem Niepołomic Adamem Twardowskim był pomysłodawcą stworzenia nowej miejskiej zielonej enklawy.

Park podzielono na cztery rejony: tzw. Małe Błonia po stronie północnej, otwartą część centralną (strefa ciszy), obszar rekreacji (po strony południowo-wschodniej), strefę przy zamku. Wybudowano tam ścieżki dla spacerowiczów oraz pasjonatów biegania, o łącznej długości ponad 2 km (ok. 1,6 km alejek o nawierzchni betonowej i ok. 500 m drewnianych).

W nowej enklawie są m.in.: wioska kaczek, rozprężalnia (plac do trenowania koni), rozległy wybieg dla psów z urządzeniami do zabaw, ogrody deszczowe (biegnie od nich - w kierunku rzeki Drwinki - tzw. sucha rzeka, która w razie ulewnych deszczy odprowadzi nadmiar wody), domki dla jeży, hotele dla owadów, boisko do gry w bule, szachy terenowe.

Powstał duży ogród doświadczeń, z bogatym wyposażeniem. Umieszczono tam m.in.: tzw. ciemną komnatę (camera obscura), labirynt, lustro deformujące, telefon, młyńskie koło, pinart oraz gwiazdozbiór i system planetarny w odpowiedniej skali i kolorystyce.

W drugim etapie inwestycji wykonana zostanie na Błoniach Niepołomickich jeszcze infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

- Zaczęliśmy prace projektowe dla budowy tu skate parku oraz pumptracku. Powstanie również boisko serwisowe Puszczy Niepołomice z bieżnią lekkoatletyczną – zapowiedział w niedzielę wiceburmistrz Niepołomic ds. inwestycji Adam Twardowski.

W Niepołomicach powstał jeden z najciekawszych placów zabaw w regionie. Miejsce nazwane Krainą Zabaw otwarto podczas gminnych obchodów Dnia Dziecka. W Parku Miejskim nie zabrakło także dodatkowych atrakcji dla najmłodszych

Niepołomice zyskały plenerową Krainę Zabaw. To jedna z najci...

FLESZ - W pomidorach będzie więcej witaminy D?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży