Spis treści
Polska tradycja na Boże Ciało na liście UNESCO
W końcu 2021 r. UNESCO (Organizacja Edukacyjno-Naukowo-Kulturalna Narodów Zjednoczonych) zaktualizowała swoją Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Lista Niematerialnego Dziedzictwa wymienia unikalne i warte zachowania zwyczaje, rytuały, obrzędy, przekazy ustne, fachową wiedzę i umiejętności, uznawane za część dziedzictwa wspólnot, grup lub jednostek.
Po aktualizacji na liście znalazły się dwie tradycje z Polski: sokolnictwo oraz sypanie dywanów kwiatowych na Boże Ciało, doprowadzone do rangi sztuki w Spycimierzu w gminie Uniejów w woj. łódzkim.
Kwiatowe dywany na Boże Ciało – co to takiego?

Dywan kwiatowy to piękne, misterne i ulotne dzieło sztuki. Stanowi gigantyczną mozaikę, ułożoną z kwiatów, po której przechodzi procesja w Boże Ciało. Umiejętnie dobrane i złączone kwiaty układają się w barwne obrazy, ukazujące sceny biblijne, symbole kościelne, czasem wielobarwne abstrakcje. Czasem kwietny dywan mierzy nawet 2 km długości!
Niestety, całe to piękno szybko znika – kwiatowy dywan ulega zniszczeniu w czasie procesji.
Wpis na listę UNESCO obejmuje sypanie kwietnych dywanów także w innych okolicznych wsiach, jak np. Zalesie Śląskie, Zimna Wódka, Olszowa i Klucz, ale to Spycimierz najbardziej słynie ze swoich kwietnych dzieł sztuki.
Boże Ciało na kwiatowym dywanie
W Spycimierzu dywany kwiatowe układa się już od przeszło 200 lat. To tradycja całego regionu, ale w Spycimierzu traktuje się ją szczególnie poważnie. Rodziny przekazują sobie techniki i wzorniki z pokolenia na pokolenia, a przed Bożym Ciałem spycimierzanie z całej Polski zjeżdżają się do swej rodzinnej wsi właśnie po to, by pomóc w układaniu dywanów kwiatowych na trasie przemarszu procesji.
Do tworzenia dywanów kwiatowych wykorzystuje się przeróżne kwiaty, np. chabry, maki, bzy i piwonie, ale też inne materiały, w tym szyszki, paprocie, mchy i liście drzew. Za podłoże dla dywanu służyć mogą ziemia, kora czy tatarak.
Zabierz kawę w drogę
Co szykuje Spycimierz na Boże Ciało 2022?

Tegoroczne Boże Ciało 2022 to pierwsze obchody tego święta po wpisaniu tradycji sypania kwiatowych dywanów na listę UNESCO. Z tej okazji zaplanowano we wsi kilka interesujących wydarzeń.
Odwiedziny w Spycimierzu w święto Bożego Ciała to świetny pomysł na wycieczkę u progu długiego weekendu. Trudno o piękniejsze i bardziej przesycone słodkim zapachem kwiatów miejsce niż Spycimierz, gdy wre praca nad niezwykłymi dywanami.
Boże Ciało 2022 wypada w czwartek 16 czerwca. Tego dnia od samego rana mieszkańcy Spycimierza Będą sypać kwiatowe dywany.
- O godz. 17:00 spod kościoła ruszy procesja.
- Jeszcze przed procesją (o godz. 13:30 i 15:45) będzie można wysłuchać koncertu tradycyjnej muzyki skrzypcowej w wykonaniu artystów ludowych z Finlandii.
- Dodatkowo w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. będzie można oglądać wystawę szopek krakowskich (tradycja ich wykonywania jako pierwszy polski obyczaj została wpisana na listę UNESCO). Specjalnie zaproszeni goście z Włoch zaprezentują także technikę wykonywania kwiatowych krucyfiksów, stosowaną przynajmniej od 1731 r.
Z dokładnym harmonogramem obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu można zapoznać się TUTAJ.
Boże Ciało w morzu kwiatów: internauci dzielą się zdjęciami

Kwiatowe dywany ze Spycimierza są piękne, ale ulotne. Na szczęście technologia pozwala nie tylko zachować je w postaci zdjęć, ale też dzielić się nimi przez Internet.
W galerii poniżej możecie obejrzeć zdjęcia pięknych kwiatowych dywanów, wykonane w Spycimierzu w 2021 r.
Autorami zdjęć są: p. Wiesław Karbowy, p. Katarzyna Wegnerowska i p. Konrad Sobolewski.
Zapraszamy do galerii zdjęć kwiatowych dywanów, sypanych na Boże Ciało w Spycimierzu:
Boże Ciało 2022 w morzu kwiatów. Pomysł na niezwykłą wyciecz...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek