IPT - pasek artykułowy

Bułgaria i Serbia z nowymi obostrzeniami przeciw koronawirusowi. Co zmieniło się dla turystów w październiku 2021?

Emil Hoff
Bułgaria i Serbia z nowymi obostrzeniami przeciw koronawirusowi. Co zmieniło się dla turystów w październiku 2021?
Bułgaria i Serbia z nowymi obostrzeniami przeciw koronawirusowi. Co zmieniło się dla turystów w październiku 2021? stevanaksentijevic / pixabay.com
Bułgaria i Serbia zmagają się z czwartą falą koronawirusa. Rząd Bułgarii wprowadził nowe zasady i obostrzenia, mające na celu zachęcić obywateli do szczepień i zmniejszyć ilość zakażeń. Od soboty 24 października 2021 także w Serbii obowiązują nowe zasady i obostrzenia. Jak te regulację wpłyną na ruch turystyczny i czy można bezpiecznie wybrać się na wycieczkę do Bułgarii lub Serbii? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie poniżej.

W czwartek 21 października 2021 w Bułgarii weszły w życie nowe przepisy pandemiczne. Bułgaria ma jak dotąd jeden z najniższych wskaźników osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi i rząd chcę jak najszybciej zmienić ten stan, zachęcając swoich obywateli do szczepienia się. Śladami Bułgarii poszła Serbia i wprowadziła nowe zasady od soboty 23 października 2021.

Koronawirus w Bułgarii. Paszport covidowy potrzebny niemal wszędzie

Aby zachęcić obywateli do szczepienia się przeciw COVID-19, władze Bułgarii wprowadziły w miniony czwartek surowe przepisy, nakazujące posiadanie ważnego unijnego paszportu covidowego każdemu, kto chce wejść do restauracji, hotelu, kina, muzeum, centrum handlowego czy obiektu sportowego. Praktycznie niemal każde wnętrze, publiczne czy prywatne, pozostaje niedostępne dla osób, które nie mają paszportu covidowego. Wyjątkami są tylko sklepy spożywcze, banki i urzędy.

Nowe restrykcje przeciw koronawirusowi dotyczą także przybyszów z zagranicy. Wszystko wskazuje na to, że osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 nie będą mogły w najbliższym czasie wybrać się do Bułgarii, chyba że planują zwiedzać tylko poczekalnie w oddziałach banków i na poczcie.

Koronawirus w Bułgarii. Paszport covidowy taki sam jak w Polsce

Tzw. paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, to uznawany na terenie całej Unii Europejskiej dowód zaszczepienia przeciw koronawirusowi. Ma formę aplikacji na telefon. W Polsce wystawiany jest automatycznie osobom w pełni zaszczepionym i jest dostępny w aplikacji mObywatel. Paszport covidowy mogą otrzymać także osoby, które w ciągu ostatnich 180 dni przeszły koronawirusa i ozdrowiały, a także ci, którzy mają ważny negatywny wynik testu PCR.

UWAGA! Od 22 listopada rząd Bułgarii wprowadził kolejne zaostrzenie przepisów. Negatywny wynik testu PCR nie jest już uznawany za jedną z podstaw do uznania paszportu covidowego.

Paszport covidowy można okazywać offline, wykorzystując aplikację mObywatel. Kod QR pozwala szybko zapoznawać się z danymi osoby zaszczepionej wszystkim uprawnionym do tego urzędnikom.

Instrukcje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można przeczytać na oficjalnej stronie aplikacji mObywatel.

Koronawirus w Bułgarii. Kolejki do punktów szczepień i głośne protesty

Jak donosi PAP, nowe obostrzenia spowodowały, że Bułgarzy faktycznie masowo ruszyli do punktów szczepień. Nie wszyscy jednak godzą się na restrykcyjne zasady. W sobotę w wielu miastach Bułgarii miały miejsce protesty i pikiety przeciw nowym restrykcjom.

Trzeba zaznaczyć, że nowe zasady dotyczące paszportów covidowych to i tak rozwiązanie łagodniejsze od lockdownu, który od dawna był rozważany przez władze Bułgarii. Ostatecznie zdecydowano się jednak na zaostrzenie przepisów paszportowych bez lockdownu, na co wpływ miały zapewne przede wszystkim zbliżające się wybory prezydenckie i parlamentarne.

Bułgarzy muszą jednak zagryźć zęby i stawić czoła przeciwnościom, jeśli chcą szybko zrzucić z siebie odium covidowego zagłębia UE. Sytuacja sama się nie poprawi. 24 października 2021 niemiecki Instytut Roberta Kocha oficjalnie zaliczył Bułgarię z Chorwacją do obszarów wysokiego ryzyka, co tylko jeszcze bardziej utrudni podróżowanie i podkopie i tak bardzo osłabioną branżę turystyczną tych państw.

Koronawirus w Serbii. Nowe zasady od soboty 23 października

Także Serbia zdecydowała się zwiększyć wysiłki w walce z koronawirusem. Tutaj również głównym pomysłem rządu na zmniejszenie liczby zachorowań na COVID jest wymuszenia na obywatelach szczepień. Serbia jest obecnie w nieco lepszej sytuacji niż Bułgaria i może dlatego podjęła mniej radykalne kroki.

Od soboty 23 października 2021 na terenie Serbii wymagany będzie paszport covidowy (krajowy lub unijny – Serbia nie należy do UE) w hotelach i restauracjach, na razie tylko po godz. 22:00.

By wjechać do Serbii, Polacy potrzebują paszportu lub dowodu osobistego, paszportu covidowego i negatywnego wyniku testu PCR.

Wiele innych krajów Europy także ogłosiło nowe restrykcje związane z walką z koronawirusem i odpieraniem czwartej fali pandemii. Pisaliśmy niedawno o zmianie zasad np. w Czechach i na Słowacji. Surowe przepisy, wymagające posiadania paszportu covidowego niemal wszędzie, obowiązują także we Francji i Włoszech.

Źródło: PAP, Reuters, gov.pl, fly4free.pl

Bułgaria i Serbia z nowymi obostrzeniami przeciw koronawirusowi. Co zmieniło się dla turystów w październiku 2021?

Bułgaria i Serbia z nowymi obostrzeniami przeciw koronawirus...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży