Spis treści
- Bursztyn: jak powstaje i co to właściwie jest?
- Czy w Polsce można legalnie zbierać bursztyn?
- Gdzie w Polsce szukać bursztynu?
- Kiedy jest sezon na bursztyn?
- „Bursztynowa pogoda”, czyli jak dzień wybrać na zbieranie bursztynu?
- Jak zbierać bursztyn? Czy jest potrzebny jakiś sprzęt?
- Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?
- Cena bursztynu: ile jest wart 1 kg skamieniałej żywicy?
- Rekordowe znalezisko: największy polski bursztyn
- Czy bursztyn ma właściwości lecznicze?
- Bursztyn w magii i medycynie ludowej
- Bursztyn na zdjęciach
Bursztyn: jak powstaje i co to właściwie jest?
Bursztyn, nazywany też jantarem i amberem, to skamieniała żywica drzew. Występuje w wielu miejscach na świecie – do dziś naliczono ok. 60 odmian. Za szczególnie bogate w bursztyn uchodzą plaże Obwodu Kaliningradzkiego.
W przypadku bałtyckiego bursztynu – tzw. sukcynitu - chodzi o żywicę sosen, które ok. 40 milionów lat temu porastały krainę, która dziś leży na dnie morza. Fale i wiatry morskie powodują, że żywica unosi się na powierzchnię Bałtyku i – przy odrobinie szczęścia – trafia na plaże. Bursztyn zbierano nad Bałtykiem już ok. 13 tys. lat temu. Starożytni Słowianie chętni handlowali nim z Imperium Rzymskim.
Bursztyn najczęściej ma kolor właśnie bursztynowy, ale znajdowane są też inne odmiany, np. bursztyn biały, zielony, szary i żółty.
Czy w Polsce można legalnie zbierać bursztyn?
Zbieranie bursztynu jest w Polsce legalne, ale tylko na plażach i pobrzeżach Bałtyku. Nie wolno szukać żywicy na wydmach, w lasach i parkach narodowych. Nie wolno też stosować żadnych zaawansowanych maszyn do zbierania bursztynu, jak sita czy pompy. Co jednak znajdziemy na plaży i zbierzemy ręcznie, to nasze.