Burza magnetyczna pokryje Ziemię. Ludzie wrażliwi na pogodę mogą odczuwać jej skutki. Lekarze dają porady

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Burza magnetyczna może powodować aurorę borealną i australną, czyli zorzę polarną. To zjawisko świetlne widoczne jest zazwyczaj w północnej i południowej części kuli ziemskiej.
Burza magnetyczna może powodować aurorę borealną i australną, czyli zorzę polarną. To zjawisko świetlne widoczne jest zazwyczaj w północnej i południowej części kuli ziemskiej. Fot: Noel Bauza / Pixabay
Gwałtowny wzrost aktywności słonecznej może być uciążliwy w czwartek i piątek (19 i 20 stycznia). Burza magnetyczna to gwałtowne zmiany w polu magnetycznym Ziemi, wywołane przez nagłe uwolnienie energii z plazmy słonecznej. Są często związane z burzami słonecznymi i mogą być ich konsekwencją.

Czym jest burza magnetyczna?

Burza słoneczna nie będzie w tych dniach należeć do najsilniejszych, jednak nawet takie zaburzenia pola magnetycznego Ziemi, które powodują rozbłyski na Słońcu, mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie ludzi wrażliwych na zmiany w pogodzie.

Burze magnetyczne są często klasyfikowane w skali Kp, która określa ich intensywność, od 0 do 9. W skali Kp 0 oznacza brak burzy, a Kp 9 oznacza największą burzę. Index Kp określa wskaźnik promieniowania cząstek słonecznych, które wpływają na pole magnetyczne Ziemi.

Kolejna burza może wystąpić pod koniec tego miesiąca - 26 i 27 stycznia.

Burza magnetyczna powoduje zmiany w polu magnetycznym Ziemi, co prowadzi do zakłóceń w działaniu różnych systemów elektronicznych, takich jak satelity, linie energetyczne i radary. Może również powodować aurorę borealną i australną, czyli zorzę polarną, efektowne zjawisko widoczne w północnej i południowej części kuli ziemskiej.

Wpływ burzy słonecznej na Ziemię
Wpływ burzy słonecznej na Ziemię Infografika: Agnieszka Kowalko

Burza magnetyczna może być groźna dla astronautów przebywających na orbicie okołoziemskiej, ponieważ wysokoenergetyczne cząstki mogą uszkodzić ich sprzęt lub nawet stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Na kogo burze słoneczne wpływają najmocniej?

Burze magnetyczne dotykają przede wszystkim wrażliwych na pogodę, cierpiących na choroby przewlekłe, a także osoby starsze i kobiety w ciąży.

W dni, kiedy Słońce emituje do atmosfery dużo energii, mogą one odczuwać bóle i zawroty głowy, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, nudności, bóle serca i oczu, osłabienie i bezsenność. Również w tym okresie choroby przewlekłe mogą się dawać bardziej we znaki.

Co radzą lekarze?

Aby przygotować się na skutki burzy magnetycznej, lekarze zalecają przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. W szczególności należy ograniczyć spożycie tłustych, smażonych, pikantnych i kwaśnych potraw, a także produktów mącznych. Zamiast tego warto jeść więcej sezonowych owoców i warzyw. Kawę, alkohol i papierosy zaleca się zastąpić zieloną lub ziołową herbatą.

Sugerowane jest także spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu i wietrzenie mieszkania. W miarę możliwości lepiej jest poruszać się pieszo zamiast przemieszczać samochodem.

Wieczorami pomóc może prysznic kontrastowy (polega na naprzemiennym polewaniu się ciepłą i zimną wodą). Dobrze jest pilnować regularnego odpoczynku, kłaść się do łóżka o tych samych porach.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zanotowano kilka poważnych burz magnetycznych, które miały duży wpływ na Ziemię. Oto kilka przykładów największych burz magnetycznych:

  • Rok 1859: ta burza magnetyczna, znana również jako burza Carringtona, była jedną z największych zarejestrowanych burz magnetycznych. Powodowała aurory widoczne nawet na równiku, a także zakłócenia w działaniu linii telegraficznych.
  • 1989: w tym roku zjawisko spowodowało awarię elektrowni hydroelektrycznej w Kanadzie, co doprowadziło do przerw w dostawie energii elektrycznej dla 6 milionów ludzi.
  • 2003: ta burza magnetyczna była jedną z największych zarejestrowanych w XXI wieku, powodując zakłócenia w działaniu satelitów, radarów i linii energetycznych.
  • 2012: wtedy miała miejsce niezwykle silna burza magnetyczna, jednak dzięki temu, że większość plazmy słonecznej omijała Ziemię, skutki tej burzy były dla naszej planety mniej odczuwalne.

Burze magnetyczne nie są rzadkością, ale nie zawsze są one tak silne, żeby mieć znaczący wpływ na Ziemię. Wiele z nich jest monitorowanych przez satelity i agencje kosmiczne, co pozwala na prognozowanie ich intensywności i potencjalnych skutków.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Burza magnetyczna pokryje Ziemię. Ludzie wrażliwi na pogodę mogą odczuwać jej skutki. Lekarze dają porady - Portal i.pl

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży