Trekking w Polsce
Polskim odpowiednikiem trekkingu jest górska turystyka piesza - właściwie każdy rodzaj wędrówki, który odbywa się w zróżnicowanym terenie. Trekking może być bardzo wymagający pod względem czasu wędrówki, przewyższeń czy warunków pogodowych. Nie jest jednak powiedziane, że trekking można uprawiać wyłącznie w górach. Wyróżniamy:
- trekking górski,
- trekking nizinny,
- trekking na wulkanach,
- trekking pustynny,
- trekking tropikalny,
- trekking lodowcowy,
- trekking rzeczny,
- trekking na bagnach.
W Polsce oczywiście do czynienia możemy mieć tylko z niektórymi jego rodzajami. Choć potocznie trekkingiem nazywa się każdą wędrówkę, nazwa ta zarezerwowana jest dla bardziej wymagających tras. Niemniej do każdej wyprawy trzeba się przygotować - zabrać wodę, ubrać się wygodnie, a przede wszystkim - założyć wygodne buty.
Najpopularniejsze tereny na trekking w Polsce to oczywiście południowa część kraju pełna górskich pasm, m.in.:
- Beskidy
- Bieszczady
- Gorce
- Tatry
- Pieniny
- Karkonosze
Jednak nawet w niższych górach można znaleźć ciekawe szlaki, które pozwolą nam spędzić dzień na zdrowej wędrówce na wśród drzew i śpiewu ptaków.
Dla miłośników pieszych wędrówek
Buty trekkingowe to podstawa
Nie ma chyba ważniejszego elementu stroju i wyposażenia, niż dobrze dobrane buty trekkingowe. Ważne, by były wygodne - w skarpecie powinniśmy mieć możliwość poruszania palcami. Nie mogą być jednak zbyt luźne - po zawiązaniu stopa powinna stabilnie trzymać się w bucie.
Do chodzenia po polskich górach obowiązkowo trzeba wybrać buty trekkingowe za kostkę - nawet na wyprawy w środku lata. Te niższe sprawdzą się do wędrówek po równinach. Jeśli planujemy dużo chodzić latem po płaskim terenie, warto zastanowić się nad sandałami trekkingowymi - dobrze wyprofilowane i trzymające stopę na miejscu pozwolą cieszyć się długimi wędrówkami.
Buty trekkingowe tworzone są z różnych materiałów, mają różny stopień wodoodporności czy przepuszczalności powietrza. Na zimowe wędrówki sięgniemy po nieprzemakalne i dobrze oddychające obuwie, natomiast latem chętniej wybierane są modele z siateczkami poprawiającymi oddawanie ciepła na zewnątrz buta. Co ciekawe, jednocześnie mogą być one wodoodporne - kanaliki, którymi wędruje powietrze są zbudowane w ten sposób, że “działają” tylko w jedną stronę.
Sprawdź wygodne obuwie turystyczne
W co się ubrać na trekking?
Strój do trekkingu powinien być uzależniony od warunków pogodowych, jakich się spodziewamy i jakich się… nie spodziewamy. Idąc w góry, nawet w piękny słoneczny dzień, trzeba zabrać ze sobą choć kurtkę przeciwdeszczową. Najlepsze ubrania do trekkingu wykonane są z oddychających, funkcjonalnych tkanin, które są odporne na przetarcia czy zniszczenie. Jednocześnie pozwalają ciału zachowywać odpowiednią temperaturę.
Jeśli planujemy kilkugodzinną wędrówkę, oprócz ubrań wierzchnich warto pomyśleć również o odpowiedniej bieliźnie. Sportowe biustonosze pozwalają nie skupiać się na niewygodach bielizny, ale pokonywać wzniesienia z przyjemnością. To samo z majtkami. Bawełniana bielizna może nie sprawdzić się na szlaku.
Co ze sobą zabrać?
Gdy skompletujemy strój, warto pamiętać także o sprzęcie i akcesoriach ułatwiających wędrówkę, a czasem wręcz niezbędnych. Wśród nich mogą być:
- plecak,
- kije trekkingowe,
- latarka,
- nóż,
- mała apteczka,
- termos lub bidon na wodę,
- batony energetyczne.
Sprawdź termosy i akcesoria
Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje w popularnych sklepach i sieciówkach.
Wybrane kupony rabatowe:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?