Spis treści
Polacy cenią sobie krótkie podróże
Magdalena Krucz, dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju w Polskiej Organizacji Turystycznej, w rozmowie z Adrianem Kowarzykiem w Studiu PAP oznajmiła, że obecny sezon wakacyjny w Polsce „wydaje się być dobry”, bowiem ok. 70 proc. Polaków zadeklarowało wyjazd na urlop, a aż z nich 2/3 spędzi go w kraju.
Kurcz zwróciła też uwagę na rosnącą popularność krótkich wyjazdów do dużych miast. Polacy coraz częściej wybierają tzw. city breaki, które trwają zazwyczaj od piątku do wczesnej niedzieli.
To wyjazdy zazwyczaj od piątku do wczesnej niedzieli, już w okolicach południa opuszczamy to miejsce. Na city breaki jeżdżą głównie ludzie młodzi 20+ oraz w średnim wieku 30-40 lat. Część z nas jeździ bardzo blisko, zaczęła się moda na Polskę i rodacy wybierają miejscowości w zasięgu ok. 100 km - powiedziała Magdalena Krucz.
Dokąd jeździmy najchętniej? Te miasta są najpopularniejsze
Najbardziej popularnymi kierunkami na takie krótkie wyjazdy są duże miasta. Najczęściej są to:
- Warszawa,
- Kraków,
- Trójmiasto
- oraz Wrocław,
które przyciągają turystów swoją bogatą ofertą kulturalną, gastronomiczną oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.
- 16 darmowych atrakcji Trójmiasta. Jak bawić się za darmo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
- 17 najfajniejszych atrakcji Wrocławia na weekend. Gdzie szukać ukrytych ogrodów?
- 14 niesamowitych atrakcji blisko Gdańska. Pomysły na weekend dla dorosłych i dzieci
- 9 najpopularniejszych atrakcji Warszawy. Turyści wprost szaleją na ich punkcie!
Na dłuższe wyjazdy, jak wskazała Krucz, mniej więcej połowa turystów wybiera miejsca, które już zna, a druga połowa szuka czegoś nowego, odkrywając nieznane destynacje. Największą popularnością cieszą się morze i góry.
Najchętniej korzystamy z transportu samochodami osobowymi. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się pociągi i autobusy, natomiast najmniej popularne okazało się podróżowanie po kraju samolotem.
Preferencje noclegowe Polaków
W kwestii wyboru miejsc noclegowych, Polacy mają różne preferencje. Według Krucz, popularne są zarówno prywatne kwatery, jak i domki, co jest uzasadnione ekonomicznie.
Lubimy mieszkać u rodzin w prywatnych kwaterach i domkach, to też jest uzasadnione ekonomicznie, później pensjonaty i dopiero hotele. Namioty stają się coraz popularniejsze, szczególnie biorąc pod uwagę, jak zmienia nam się klimat. Popularne stają się też glampingi. Jest też grupa chcąca korzystać z kamperów, choć nie jest to u nas jeszcze jakoś bardzo rozpropagowane - powiedziała szefowa Departamentu Planowania i Rozwoju w Polskiej Organizacji Turystycznej.
Zobacz także: 11 wyjątkowych lokalizacji na city break w Polsce. Dlaczego warto tam jechać i co można zobaczyć?
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?