IPT - pasek artykułowy

Co Polacy przywożą z wakacji? Lista skonfiskowanych przedmiotów jest szokująca. Zobacz, jakich pamiątek musisz unikać

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wypoczywasz w egzotycznym kraju i masz chęć kupić sobie niesamowitą pamiątkę? Uważaj! Nawet, jeśli produkt sprzedawany jest legalnie w kraju, w którym przebywasz, podczas powrotu do Polski możesz mieć spory problem. Zobacz, jakich rzeczy lepiej nie pakować do walizki, by podróż przebiegła ci bezstresowo.

Spis treści

Polacy przywożą nielegalne pamiątki. Dane są szokujące

Sezon wakacyjny to dla służb celno-skarbowych okres pełen pracy. Wczasowicze, nie zapoznając się wcześniej z regulacjami dotyczącymi przewozu przedmiotów, kupują na potęgę pamiątki, które nie powinny znaleźć się w ich bagażu.

Skonfiskowany kapelusz na lotnisku
Zobacz, czego pod żadnym pozorem nie powinieneś przywozić z urlopu. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Tylko od początku roku Krajowa Administracja Skarbowa na Mazowszu skonfiskowała blisko 400 okazów zwierząt i roślin chronionych konwencją waszyngtońską (CITES). Celem konwencji jest m.in. regulacja międzynarodowego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem oraz wykonanymi z nich produktami.

Większość podróżnych przewożących zakazane okazy, tłumaczy się nieznajomością przepisów, ale to nie zwalnia z odpowiedzialności. Nadawcy przesyłek z chronionymi gatunkami zwierząt i roślin często deklarują inny towar, co oznacza, że znają przepisy i wiedzą, że przemyt chronionych gatunków jest zabroniony – zaznaczyła Aneta Bulik, koordynator ds. CITES w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie.

Aby legalnie zabrać ze sobą okazy z listy CITES, wcześniej trzeba uzyskać stosowne zezwolenia i świadectwa. Turyści, którzy będą próbowali wjechać z tego typu przedmiotami do Polski, mogą liczyć się przede wszystkim z ich konfiskatą, a w najgorszym wypadku... karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Jeśli przebywasz na egzotycznym urlopie i nie masz pewności, czy przewóz danej rzeczy jest legalny, zanim spakujesz go do walizki lepiej zapoznaj się z przepisami celnymi zarówno w Polsce, jak i kraju, w którym przebywasz.

Co Polacy przywożą z urlopu? Lista jest szokująca

Polka wracająca z Mauritiusu na pamiątkę z wakacji zabrała... 1,55 kg fragmentów szkieletów koralowców. Z kolei turysta powracający z Dominikany sprawił sobie... muszle ślimaka skrzydelnika olbrzymiego. Kobieta wracająca z Indonezji także przywiozła muszlę – niepozorna pamiątka miała być zakupiona w sklepie na plaży nad Oceanem Indyjskim.

Są i takie przypadki, jak te z lipca. Funkcjonariusze skontrolowali na lotnisku Chopina mężczyznę, który przyleciał z Meksyku. Miał bagaże pełne okazów, m.in. pióra należące do papug różnych gatunków ar, indyka pawiego, bażanta królewskiego i pawia, spreparowane skrzydła drapieżnego ptaka z rzędu szponiastych, różne fragmenty skór egzotycznych należących do pytonów, kajmanów i jaszczurek. Podróżny tłumaczył, że przywiezione przedmioty posłużą do ozdobienia stroju na występy, które mają przybliżyć Polakom kulturę meksykańską i aztecką. Nie wiedział, że przewóz takich przedmiotów bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony – powiedziała rzeczniczka KAS Justyna Pasieczyńska.

Fantazję przy wyborze pamiątek miała też inna podróżna, która z Chin przywiozła okazy z listy CITES w postaci sproszkowanej żółci niedźwiedziej.

Funkcjonariusze mają pełne ręce roboty także przy przesyłkach kurierskich. Sadzonki kaktusów z listy CITES w pluszowych misiach, kapelusz ze skóry chronionego krokodyla, dzbaneczniki zamiast t-shirtów, sadzonki storczyków naziemnych zamiast żywności dietetycznej – to tylko kilka z wielu przykładów.

Część skonfiskowanych roślin udało się uratować i można je oglądać w ogrodzie botanicznym UW w Warszawie.

Zobacz też: Czego pod żadnym pozorem nie robić w Chorwacji? Jak zachować się w sytuacjach zagrożenia? Ten „poradnik" ambasady może dziwić

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży