Co zabrać ze sobą na pierwszą podróż za granicę?

Materiał informacyjny Marek Masalski
Przygotowania do zagranicznych wakacji nie powinny ograniczać się wyłącznie do wizyty w biurze turystycznym. Wybierając się poza granice Polski, warto zadbać o kilka kwestii, dzięki którym na wyjeździe będziemy bezpieczni, a także nie narazimy się na dodatkowe koszty.

W związku z tym jedną z podstawowych rzeczy, w jakie warto zaopatrzyć się przed wyjazdem jest ubezpieczenie turystyczne. Dzięki tego typu polisie nie grozi nam chociażby pokrycie kosztów leczenia za granicą. Dobrze też zadbać o swoje mienie, dlatego zwłaszcza na pierwszą podróż za granicę warto wyposażyć się w ubezpieczenie bagażu. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ubezpieczenie turystyczne - co obejmuje i dlaczego warto je mieć?

Dużo zależy od wybranej przez nas destynacji. Jeśli wybieramy się do któregoś z krajów należących do Unii Europejskiej, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w dokument, jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z nią można skorzystać z opieki medycznej na terenie większości państw Starego kontynentu. Warto jednak pamiętać, że karta nie refunduje wszystkich rodzajów leczenia. Dlatego poza kartą warto zadbać o ubezpieczenie kosztów leczenia. Dotyczy to przede wszystkim osób, które planują aktywnie spędzać czas za granicą. Pływanie, wspinaczka czy nawet zwykłe spacerowanie mogą być okazją do przykrych kontuzji, wymagających natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj chroni osoby, które wykupiły polisę przed najpopularniejszymi problemami ze zdrowiem, jak złamania czy chociażby atak wyrostka robaczkowego. Wybierając ubezpieczenie podróżne, warto więc zdecydować się na najbardziej kompleksową ochronę, dzięki której bez obaw będziemy mogli cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie czekają na nas podczas wyjazdu. Pomocnym narzędziem w zestawianiu ze sobą dostępnych ofert może być porównywarka ubezpieczeń turystycznychwakacyjnapolisa.pl. Wystarczy wejść na stronę https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/ i znaleźć ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia i kwestie odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Koszty leczenia najbardziej powszechnych dolegliwości to jedno, natomiast nie należy zapominać, że wciąż żyjemy w czasach pandemicznych, a zachorowanie na COVID-19 może wiązać się z dodatkowymi przepisami sanitarnymi, obowiązującymi w danym państwie. Warto poszukać więc w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czy na wypadek zachorowania na koronawirusa również jesteśmy objęci ochroną polisy. W przypadku ubezpieczenia turystycznego warto wczytać się we wszystkie zapisy. Niektóre wyłączenia mogą np. dotyczyć użycia sprzętu sportowego lub zwalniać z odpowiedzialności za kontuzje, odniesione w czasie, kiedy uprawiane były tzw. sporty wysokiego ryzyka. Jeśli więc mamy ambitne plany na aktywny wypoczynek, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje uprawianie sportów w czasie wyjazdów. Turystyczne ubezpieczenie to bowiem nasza szansa na uniknięcie dodatkowych kosztów wyjazdu, ale jednocześnie dokument prawny, które nie chroni nas przed każdym zagrożeniem.

W podróży zagranicznej przydatne może być również OC w życiu prywatnym. Kiedy przebywamy w obcym kraju, gdzie na dodatek nie znamy dobrze języka, warto rozwiązywać wszelkie spory w prosty sposób - przekazując osobie poszkodowanej numer naszej polisy OC, która spełnia potrzeby świadczenia usługi bądź wypłacenia odszkodowania za wyrządzone przez nas szkody. Jeśli np. wybieramy się za granicę samochodem warto wiedzieć, że OC naszego auta obowiązuje niemal na całym świecie, natomiast w niektórych krajach konieczne jest wyposażenie się w tzw. Zieloną kartę lub wykupić specjalne ubezpieczenie dla swojego auta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie