Spis treści
Nowy raport europejskiej agencji: gdzie pandemia COVID już prawie wygasła?
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zajmuje się monitorowaniem sytuacji pandemicznej na terenie Unii Europejskiej. Centrum sporządza cykliczne raporty, w których na podstawie kluczowych czynników ocenia sytuację związaną z COVID-19 na terenie każdego państwa i wystawia punktację. Ten ranking jest jednak nietypowy: im mniej punktów w skali 0-10, tym lepszy wynik.
Czynniki, jakie ECDC bierze pod uwagę, sporządzając ranking, to m.in.
- Liczba zachorowań na koronawirusa na 100 tys. mieszkańców
- Liczba wykonanych testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym
- Liczba hospitalizacji wywołanych zachorowaniem na COVID
- Liczna zgonów spowodowanych przez COVID
Najnowszy ranking ECDC został opublikowany 3 marca 2022 i podsumowuje sytuację z samego końca lutego.
Sytuacja pandemiczna w Europie: szybki spadek liczby zakażeń
Chociaż wariant omikron koronawirusa nadal jest wykrywany u dużej liczby obywateli państw członkowskich UE, każdego dnia wykrywana ilość nowych przypadków spada. Średnia dla UE wynosi 1681 przypadków na 100 tys. mieszkańców (o ponad 600 przypadków mniej niż jeszcze przed tygodniem).
W kategoriach wysokości ryzyka pandemicznego, w końcu lutego 2022 tylko jeden kraj członkowski UE znalazł się na liście państw bardzo wysokiego ryzyka ECDC. 11 krajów należy do kategorii wysokiego ryzyka, 17 do umiarkowanego i tylko 1 do niskiego.
Ranking najbezpieczniejszych państw UE bez wojny i z dogasającą pandemią COVID
Który kraj w Europie jest obecnie najbezpieczniejszy pod względem ryzyka zakażenia koronawirusem?
Okazuje się, że na samym szczycie rankingu państw członkowski Unii Europejskiej, w których sytuacja pandemiczna jest najlepsza, znalazła się Malta z ogólnym wynikiem 4,5 pkt. Na wyspie w końcu lutego na COVID-19 chorowało tylko 226 osób na 100 tys. mieszkańców i tylko 3,8% testów dawało pozytywny wynik; liczba zachorowań spadła znacząco we wszystkich grupach wiekowych.
Na drugim miejscu rankingu znalazły się Niemcy z wynikiem 4,9 pkt. Trzecia jest Hiszpania – 5,3 pkt., za nią ex aequo Szwecja, Portugalia, Niderlandy, Włochy i Belgia z wynikiem 5,7 pkt.
Polska znajduje się w gronie krajów średniego ryzyka COVID-19 z wynikiem 6,2 pkt.
Obejrzyjcie galerię atrakcji Malty. Może zdjęcia zainspirują Was do spędzenia weekendu, urlopu albo wakacji w kraju, w którym pandemia koronawirusa stanowi już niemal tylko złe wspomnienie.
Spakuj się na wymarzoną podróż!
Źródło: ecdc.europa.eu