MKTG IPT - pasek artykułowy

COVID-19 słabnie, Unia Europejska zmienia zasady podróżowania. Polacy z Wielkiej Brytanii też będą mieli łatwiej

Emil Hoff
Unia Europejska zmienia zasady dla podróżnych z państw członkowskich i trzecich. Podróże mają być łatwiejsze, bo pandemia COVID-19 zdaje się powoli ustępować.
Unia Europejska zmienia zasady dla podróżnych z państw członkowskich i trzecich. Podróże mają być łatwiejsze, bo pandemia COVID-19 zdaje się powoli ustępować. paulgrecaud, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Pandemia COVID-19 wydaje się powoli wygasać, a w każdym razie lęk przed kolejnymi lockdownami nie spędza już snu z powiek podróżnikom i turystom. Władze Unii Europejskiej na bieżąco monitorują sytuację i dostosowują swoje zalecenia dla państw członkowskich dotyczące zasad podróżowania. Ostatnio wprowadziły dwie istotne zmiany. Łatwiej będzie uzyskać certyfikat ozdrowienia i podróżować po Unii z państw trzecich. To szczególnie dobra wiadomość dla Polek i Polaków, mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii.

Spis treści

COVID-19 w odwrocie, turystyka rośnie w siłę

Komisja Europejska w nowych komunikatach informuje, że zmienione zasady dla podróżnych zostają wprowadzone w oparciu o szczegółową analizę sytuacji pandemicznej COVID-19 na terenie Europy.

Sytuacja to polepsza się każdego dnia. Współczynnik osób zaszczepionych i ozdrowiałych rośnie, przypadków poważnego przebiegu choroby jest coraz mniej. Kolejne kraje zawierają z Unią Europejską porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania certyfikatów covidowych. To sprawia, że obostrzenia dla podróżnych, które jeszcze kilka tygodni temu wydawały się uzasadnione, w końcu lutego 2022 raczej wadzą niż pomagają.

Coraz więcej państw członkowskich Unii Europejskiej decyduje się na luzowanie obostrzeń covidowych, zarówno tych dotyczących własnych obywateli, jak i podróżnych i turystów. Aktualne obostrzenia COVID w państwach Europejskich możecie sprawdzić w poniższym artykule:

Unia Europejska zmienia zasady dla podróżnych. Łatwiej uzyskać status ozdrowieńca

Ponieważ sytuacja pandemiczna zmienia się na lepsze, władze UE postanowiły wprowadzić kilka zmian, ułatwiających podróżowanie po Europie zarówno obywatelom państw członkowskich, jak i podróżnym przybywającym z państw trzecich.
Po pierwsze, Komisja Europejska ogłosiła, że od 22 lutego 2022 obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogli uzyskać certyfikat ozdrowienia z koronawirusa na podstawie pozytywnego wyniku testu antygenowego.

Do tej pory do uzyskania certyfikatu potrzebny był wynik testu PCR, który jest droższy i trudniej dostępny. Komisja uznała, że obecnie, gdy kolejne państwa członkowskie dopuszczają podróże na podstawie wyniku testu antygenowego, to właśnie ten tańszy, szybszy i powszechniejszy test powinien być podstawą do uzyskania przez podróżnych szerszych uprawnień, czyli statusu ozdrowieńca.

KE zastrzegła jednak, że test antygenowy, służący za podstawę do wydania certyfikatu ozdrowienia, powinien być wykonany przez profesjonalny personel medyczny. Testy domowe na COVID-19 nie będą więc uznawane.

Ważność certyfikatu ozdrowienia wynosi na terenie Unii Europejskiej 180 dni.

Unia Europejska już nie boi się koronawirusa. Od 1 marca podróż z Wielkiej Brytanii do Polski ma być łatwiejsza

Kolejna zmiana dotyczy osób przybywających na teren Unii Europejskiej z państw trzecich, czyli spoza UE. Rada Unii Europejskiej ogłosiła nowe zalecenie, według którego państwa członkowskie od 1 marca 2022 powinny zmieść wszelkie zakazy podróżowania dla przyjezdnych z państw trzecich, także turystów, o ile są oni zaszczepieni lub przeszli już COVID-19. Rada zachęca więc państwa członkowskie do wznowienia normalnego ruchu granicznego i podróży niekoniecznych spoza Unii, które w wielu państwach Europy są nadal niemożliwe.

Według zalecenia Rady Unii Europejskiej, na terenie Unii Europejskiej należy uznawać wszystkie szczepionki, zaakceptowane przez Europejską Agencję Medyczną (EMA) lub WHO. Jeśli szczepionka jest uznana przez WHO, ale nie EMA, przed przyjazdem do UE od podróżnych będzie nadal wymagany test PCR. Ważność szczepienia wynosi w każdym przypadku 270 dni.

Także podróżni, którzy przeszli COVID-19 w ciągu 180 dni, powinni być wpuszczani na teren Unii Europejskiej.

Rada Unii Europejskiej podkreśliła także, że dzieci w wieku między 6 a 18 lat powinny być wyłączone spod wszelkich podróżnych restrykcji, o ile mają przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa.

Powyższa zmiana zaleceń Rady Unii Europejskiej ułatwi podróżowanie szczególnie dla obywateli państw, które zawarły z UE umowy o uznawaniu certyfikatów COVID. Należą do nich m.in.:

  • Wielka Brytania
  • Ukraina
  • Turcja
  • Islandia
  • Izrael
  • Tajlandia
  • Tunezja

Pełny tekst zmienionego zalecenia można przeczytać TUTAJ.

Źródło: consilium.europa.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży