Cyfrowy nomada — kim jest i jak nim zostać?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Cyfrowy nomadyzm wydaje się idealnym sposobem na życie, zwłaszcza obecnie, gdy mamy coraz więcej możliwości, aby się na niego przerzucić. Nie jest to jednak tryb pozbawiony wad i nie każdy pracownik odnajdzie się jako cyfrowy nomada.

Kim jest cyfrowy nomada? Co oznacza to pojęcie?

Cyfrowy nomada to pojęcie, którym zwykło się określać osoby często zmieniające swoje miejsce zamieszkania, dużo podróżujące po świecie i zarabiające na życie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Cyfrowym nomadą możemy nazwać na przykład grafika komputerowego prowadzącego własną działalność, który zarabia na życie na zasadzie freelancingu. Ma stałych klientów, pozyskuje także nowych i wykonuje poszczególne zlecenia.

Nie jest związany z jedną firmą, nie pracuje na typowym etacie, nie obowiązują go też stałe godziny wykonywania obowiązków. Wszystko to pozwala mu godzić życie zawodowe z częstymi podróżami. Zmienia miejsce zamieszkania na przykład co kilka miesięcy i poznaje różne zakątki świata. Często pracuje w wynajmowanych pokojach, kawiarniach, zdarza mu się także zabierać laptopa na plażę.

Czego potrzeba, aby zostać cyfrowym nomadą?

Cyfrowy nomadyzm często brzmi, jak zawodowa bajka, która pozwala w pełni realizować swoje pasje i oddawać się podróżom. Kto by tak nie chciał? Osoby spędzające w biurze osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu często marzą o zrealizowaniu właśnie takiego scenariusza. Dziś mają na to coraz więcej możliwości. Największe portale z ogłoszeniami, takie jak choćby GoWork.pl, pełne są ofert dotyczących pracy zdalnej w ramach kontraktu B2B.

Firmy oferują stały dopływ zleceń, a przy tym nie ograniczają już pracownika koniecznością stawiania się o konkretnej godzinie w biurze. Taka osoba może także współpracować z kilkoma podmiotami jednocześnie, jeśli uzna, że starczy jej czasu i zasobów. To w pełni elastyczny, zadaniowy i samodzielny świat. W ten sposób znika także jeden z głównych problemów freelancingu, czyli przymus nieustannego reklamowania swoich usług oraz szukania skutecznych sposobów na dotarcie do coraz to nowych klientów.

Freelancerzy często przeznaczają dużo środków i poświęcają sporo czasu na same działania marketingowe, aby móc liczyć na stały dopływ nowych zleceń, który pozwoli im się utrzymać. Tymczasem zatrudnienie w konkretnej firmie w oparciu o własną działalność niejako niweluje te problemy. Od kiedy praca zdalna i współpraca na zasadach kontraktów B2B stała się powszechną ofertą wielu firm, cyfrowych nomadów pojawia się coraz więcej. Szacuje się także, że wciąż będzie przybywać osób stawiających właśnie na taki tryb życia.

Cyfrowy nomadyzm to nie bajka i ma też swoje wady

Może się wydawać, że do częstych podróży potrzeba jednak przecież dużo pieniędzy i pojawia się wątpliwość, czy każdy zdalny pracownik jest w stanie zarobić tyle, żeby było go stać na zostanie cyfrowym nomadą. Okazuje się, że na świcie jest mnóstwo krajów, w których koszty życia są zwyczajnie tańsze. Cyfrowi nomadzi nie muszą być bogaczami, aby się w nich utrzymać. Na prowadzenie takiego trybu życia wystarczą zarobki ze średniej półki. Cyfrowy nomadyzm nie jest jednak pozbawiony wad.

Nie każdy odnajdzie się w takim sposobie funkcjonowania. Podróże dają szanse na poznawanie wielu ciekawych ludzi i nawiązywanie wartościowych znajomości, niemniej i tak jest to dosyć samotny tryb życia. Przenosząc się z miejsca na miejsce ciężko bowiem zbudować naprawdę bliskie i trwałe relacje. Nie ma to nic wspólnego z budowaniem swojego miejsca i stabilizacji. Często pojawiającym się towarzyszem ciągłych podróży jest również tęsknota, m.in. za krajem i bliskimi, których pozostawaliśmy.

Ponadto cyfrowy nomada sam sobie jest szefem, a to brzmi fajnie, ale oznacza także brak zabezpieczenia socjalnego, które firmy oferują pracownikom działającym na typowych, regularnych etatach. Tu nie ma mowy o płatnym urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Trzeba także samemu zajmować się kwestiami podatkowymi i innymi, związanymi z prowadzeniem własnej działalności. Często również cały niezbędny sprzęt do pracy pozostaje wyłączną kwestią pracownika. Po pewnym czasie nie lada wyzwaniem może okazać się także umiejętność oddzielenia życia zawodowego od prywatnego.

Kiedy każdy dzień to prawie jak wakacje i pracownik nie musi pracować w stałych godzinach czy stawiać się w określonym miejscu, może nie być mu tak łatwo utrzymać produktywność, regularność czy właściwą organizację swoich obowiązków. Praca z laptopem na plaży wydaje się wspaniałą perspektywą, ale zastanówmy się, czy na pewno łatwo skupić się w takich warunkach? Cyfrowy nomadyzm wymaga dużej samodyscypliny i motywacji do prowadzenia właśnie takiego trybu życia i na pewno nie jest dla każdego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży