IPT - pasek artykułowy

Czechy: atrakcje na weekend. Piękne pałace, nawiedzone zamki, nietypowe muzea i zaskakujące miejsca na wypoczynek blisko polskiej granicy

Emil Hoff
Emil Hoff
Nie macie pomysłu na weekendową wycieczkę lub urlop tej jesieni? Zebraliśmy dla Was najciekawsze atrakcje Czech blisko polskiej granicy. Są wśród nich piękne pałace, zamki pełne duchów, zaskakujące muzea, zaciszne miejscowości i ruchliwe miasta, w których zabytki sprzed wieków skrywają instalacje sztuki nowoczesnej. Zapraszamy na wycieczkę po Pograniczu Czesko-Morawskim. Na zdjęciu widok z wieży zamku Svojanov.
Nie macie pomysłu na weekendową wycieczkę lub urlop tej jesieni? Zebraliśmy dla Was najciekawsze atrakcje Czech blisko polskiej granicy. Są wśród nich piękne pałace, zamki pełne duchów, zaskakujące muzea, zaciszne miejscowości i ruchliwe miasta, w których zabytki sprzed wieków skrywają instalacje sztuki nowoczesnej. Zapraszamy na wycieczkę po Pograniczu Czesko-Morawskim. Na zdjęciu widok z wieży zamku Svojanov. Emil Hoff / Polska Press
Jeśli macie ochotę spędzić jesienny weekend lub urlop za granicą, ale nie uśmiecha Wam się daleko jeździć i przepłacać za paliwo, proponujemy Czechy. Droga niedaleka, klimat podobny, ludzie sympatyczni, a do tego w regionie tzw. Pogranicza Czesko-Morawskiego czeka na turystów wiele atrakcji, od nawiedzonych zamków, przez wspaniałe pałace z listy UNESCO, po nietypowe muzea i wystawy. Sprawdziliśmy, które atrakcje Czech są najciekawsze, opisaliśmy je dla Was i zrobiliśmy zdjęcia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją z Czech – znajdziecie w niej gotowe pomysły na własne wycieczki.

Spis treści

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jesień sprzyja podróżowaniu: letnia spiekota ustępuje, ceny noclegów, posiłków i biletów wstępu do atrakcji zaczynają spadać wraz z końcem wakacji, a przyroda pięknieje i pokrywa się całą paletą kolorów. Wrzesień czy październik to przy dobrej pogodzie świetna pora na wycieczki krajoznawcze, weekendowe wypady za miasto czy nawet urlop.

Jeśli macie ochotę wyskoczyć tej jesieni na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

Zamek w Moravskiej Třebovej robi wrażenie, choć dziś jest tylko cieniem dawnej chwały.
Zamek w Moravskiej Třebovej robi wrażenie, choć dziś jest tylko cieniem dawnej chwały.

Emil Hoff / Polska Press

„Skarbnica Wrażeń”, czyli polsko-czeska współpraca turystyczna

Skarbnica Wrażeń” to projekt mający na celu promocję turystki transgranicznej między Polską a Czechami. Współpracę zawiązały dwie organizacje: polska Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” (woj. dolnośląskie) oraz czeskie Pogranicze Czesko-Morawskie (kraj pardubicki). Oba regiony starają się zachęcać turystów z drugiej strony granicy do odwiedzin, promując swoje najciekawsze atrakcje, zabytki z listy UNESCO, święta, festiwale i tradycje regionalne.

W ramach „Skarbnicy Wrażeń” powstają wspólne polsko-czeskie materiały promocyjne, informatory, mapy, przewodniki (papierowe i mobilne), aplikacje i strony internetowe. Każdego roku do 20 sierpnia trwa także konkurs: kto zbierze odpowiednią liczbę pieczątek, otrzymywanych po zakupie biletu do atrakcji w obu współpracujących regionach, może wziąć udział w losowaniu nagród. Wygrać można np. pobyty weekendowe w sąsiednim kraju, bilety na festiwale i koncerty, wstęp do najważniejszych atrakcji regionu, a także gry planszowe i pomniejsze gadżety.

To też może Cię zainteresować:Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

W zaułkach Svitav natknąć się można na darmowe galerie amatorskiej sztuki.
W zaułkach Svitav natknąć się można na darmowe galerie amatorskiej sztuki. Emil Hoff / Polska Press

Atrakcje w Polsce i Czechach. Gotowe pomysły na weekend

Jeśli chodzi o konkretne zabytki i atrakcje, Polska strona zaproponowała turystom zestaw bardzo ciekawych i w większości dobrze znanych miejsc. W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Większą zagadkę dla polskich turystów może stanowić druga strona projektu „Skarbnica Wrażeń”: co przyszykowali Czesi? Jakie miejsca i atrakcje warto odwiedzić na Pograniczu Czesko-Morawskim?

Litomyśl to niezwykłe miasto, gdzie w starym kościele oglądać można instalacje sztuki nowoczesnej i multimedialne pokazy z laserami.
Litomyśl to niezwykłe miasto, gdzie w starym kościele oglądać można instalacje sztuki nowoczesnej i multimedialne pokazy z laserami. Emil Hoff / Polska Press

To też może Ci się spodobać:

Atrakcje Pogranicza Czesko-Morawskiego

By się przekonać, co dla polskich turystów przygotowali Czesi w ramach transgranicznej współpracy, udaliśmy się do naszych sąsiadów na rekonesans. Odwiedziliśmy siedem miejscowości i przygotowaliśmy dla Was relację z tej wyprawy. Opisujemy w niej najciekawsze, najbardziej zaskakujące miejsca i atrakcje, które widzieliśmy na własne oczy i testowaliśmy na własnej skórze.

Chcecie wiedzieć, co najbardziej warto zobaczyć na Pograniczu Czesko-Morawskim? Który pałac jest najpiękniejszy albo który zamek najbardziej nawiedzony? Zapraszamy do naszej relacji z objazdu po Czechach. Znajdziecie w niej inspiracje do własnych wycieczek do Czech.

Nasza relacja składa się z siedmiu części, które możecie czytać chronologicznie lub w dowolnej kolejności. Każdej części towarzyszy galeria zdjęć.

 • Cz. 1: Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Cz. 2: Zamek Svojanov, czyli nawiedzamy nawiedzoną twierdzę pełną mrocznych legend
 • Cz. 3: Svitavy, czyli odkrywamy muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Cz. 4: Polička, czyli wspinamy się po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Cz. 5: Nové Hrady, czyli przechadzamy się po pałacowym ogrodzie pełnym kapeluszy i motorowerów
 • Cz. 6: Litomyśl, czyli poznajemy stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Cz. 7: Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji

Zapraszamy do lektury, a także zorganizowania własnej wycieczki na Pogranicze Czesko-Morawskie. Dajcie znać na naszym Facebooku, które atrakcje wydają Wam się najbardziej interesujące.

To też może Cię zainteresować:Dolní Morava w Czechach to nie tylko najdłuższy na świecie wiszący most. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie?

Nie macie pomysłu na weekendową wycieczkę lub urlop tej jesieni? Zebraliśmy dla Was najciekawsze atrakcje Czech blisko polskiej granicy. Są wśród nich piękne pałace, zamki pełne duchów, zaskakujące muzea, zaciszne miejscowości i ruchliwe miasta, w których zabytki sprzed wieków skrywają instalacje sztuki nowoczesnej. Zapraszamy na wycieczkę po Pograniczu Czesko-Morawskim. Na zdjęciu widok z wieży zamku Svojanov.

Czechy: atrakcje na weekend. Piękne pałace, nawiedzone zamki...

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży