IPT - pasek artykułowy

Czego absolutnie nie wolno robić w lesie?

Redakcja
Czego absolutnie nie wolno robić w lesie?
Czego absolutnie nie wolno robić w lesie? 123rf
Wypoczynek w lesie może być wspaniałą przygodą. Pamiętajmy jednak, że są zachowania, za które możemy zapłacić bardzo wysoki mandat.

Pobyt w lesie dla wielu ludzi jest jedną z ulubionych form relaksu. Cisza, śpiew ptaków, zapach igliwia, świeże powietrze - za tym wszystkim tęsknimy w mieście. Musimy jednak pamiętać, że w lesie należy się odpowiednio zachowywać, inaczej grożą nam surowe mandaty, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Pamiętajmy jednak o tym, że po lasach nie można jeździć samochodem - po drogach innych niż publiczne. Grozi za to mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeśli jednak naruszymy ustawę o ochronie przyrody, możemy zostać ukarani grzywną do 1000 zł, a gdy sprawa będzie skierowana do sądu, to nawet 5 tys.! Mandat można też otrzymać za jazdę quadem i crossem. Wynika to nie tylko z tego, że hałas przeszkadza innym turystom, ale te pojazdy rozjeżdżają ziemię, dróżki oraz uszkadzają leśne runo.

Kolejna sprawa, o której często zapominamy, to kwestia zwierząt. Niestety, w lesie nasz pies musi być na smyczy. Za nieprzestrzeganie tego przepisu możemy dostać mandat do 500 złotych grzywny, a nawet więcej, jeśli strażnik leśny uzna, że pies płoszy zwierzęta mieszkające w lesie lub im zagraża.

Niedopuszczalne jest także płoszenie dzikich zwierząt przez ludzi, niszczenie drzew, krzewów czy roślinności, a także śmiecenie.

Uwaga, za wywożenie śmieci do lasu można zapłacić mandat do 5 tys. złotych!

Równie surowo karane jest rozpalanie w lesie ognisk. W czasie suszy może nam grozić za to nawet areszt.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w lesie można nocować. Lasy Państwowe na to zezwalają, powstał nawet specjalny program „Zanocuj w lesie”. Nie dotyczy to jednak wszystkich lasów w Polsce, dlatego też, nim zaplanujemy taki wypoczynek, należy sprawdzić, czy jest to możliwe. Komunikaty pojawiają się na stronach nadleśnictw - można tam znaleźć informacje o zakazach wejścia do lasu - np. w związku z zagrożeniem pożarowym.

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie internetowej Banku Danych o Lasach, są one aktualizowane codziennie o godz. 10 i 14.

Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt turystyczny nie może niszczyć drzew ani runa. W jednym miejscu bez zgłoszenia można nocować przez dwie noce. Jeśli chcemy zostać dłużej, musimy skontaktować się z nadleśnictwem. Tam też musimy się dowiedzieć, czy na biwaku można użyć maszynki turystycznej oraz gdzie wolno rozpalić ognisko i w jaki sposób pozyskać drewno.

I jeszcze ważna informacja dla grzybiarzy. Również miłośnicy zbierania grzybów muszą przestrzegać przepisów. Zabronione jest niszczenie ściółki oraz zbieranie grzybów należących do gatunków chronionych. Nie należy też niszczyć tych okazów, które nam nie odpowiadają. Mandaty za te wykroczenia sięgają nawet 500 zł. Nie wolno też zbierać grzybów na terenach należących do wojska.

W lesie łatwo się zgubić. Jeśli tak się stanie, należy znaleźć najbliższy słupek oddziałowy, zadzwonić pod 112 lub do nadleśnictwa i czekać przy słupku na nadejście pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży