MKTG IPT - pasek artykułowy

Czym jest upwelling i dlaczego sprawił, że Bałtyk jest lodowaty?

Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cieszysz się słoneczną pogodą nad Bałtykiem, ale woda nagle zrobiła się lodowata? To efekt upwellingu – zjawiska, które przynosi na powierzchnię zimne, głębinowe wody. Dowiedz się, czym jest ten fenomen i dlaczego sprawia, że Bałtyk może być zaskakująco zimny nawet w upalne dni.

Spis treści

Czym jest upwelling?

Upwelling to naturalne zjawisko polegające na wynoszeniu na powierzchnię zimnych wód z głębin morza. Proces ten występuje, gdy wiatr wieje wzdłuż wybrzeża, najczęściej z kierunków wschodnich. Taki wiatr powoduje odpływanie ciepłej wody od brzegu, a na jej miejsce napływa zimna woda z dna morskiego. W efekcie temperatura wody może spaść o kilka stopni, nawet w środku lata.

Mimo upalnych dni nad Bałtykiem woda w morzu może być wyjątkowo zimna. Wszystko przez zjawisko upwellingu, które powoduje nagły spadek temperatury wody. Dowiedz się, czym jest to zjawisko i dlaczego morze stało się lodowate.
Mimo upalnych dni nad Bałtykiem woda w morzu może być wyjątkowo zimna. Wszystko przez zjawisko upwellingu, które powoduje nagły spadek temperatury wody. Dowiedz się, czym jest to zjawisko i dlaczego morze stało się lodowate. JAKUB STEINBORN

W przypadku Bałtyku upwelling najczęściej występuje wzdłuż polskiego wybrzeża, zwłaszcza w rejonach Zatoki Gdańskiej i Mierzei Helskiej. W tych miejscach, gdzie zjawisko to występuje, temperatura wody może spaść nawet o 7°C w ciągu kilku godzin, co może być szokiem dla plażowiczów.

Dlaczego Bałtyk jest teraz tak zimny?

Ostatnie upalne dni nad Bałtykiem sprawiły, że wielu turystów korzystało z pięknej pogody. Jednak w niektórych miejscach, takich jak Darłowo czy zachodnia część Mierzei Helskiej, woda stała się wyjątkowo zimna – spadła nawet do 13°C, choć jeszcze kilka dni wcześniej wynosiła około 20°C. To właśnie skutek upwellingu.

Wiatr wiejący z kierunków wschodnich powodował intensywne wypieranie ciepłej wody, a na jej miejsce napłynęły zimne wody z głębin Bałtyku. Zjawisko to może utrzymywać się przez kilka dni, a w połączeniu z wysokimi temperaturami powietrza, kąpiel w lodowatej wodzie może być niebezpieczna, prowadząc do szoku termicznego.

Upwelling to fascynujące, choć czasami nieprzyjemne dla plażowiczów, zjawisko, które sprawia, że Bałtyk staje się lodowaty nawet podczas słonecznych dni. Jeśli planujesz kąpiel w morzu, sprawdź najpierw temperaturę wody – nagły kontakt z zimną wodą może być zaskakujący i niebezpieczny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waxa
To przecież dobrze, ze zimna woda w morzu, to można się ochłodzić, uciec przed upałem! Mięczaki, zlewaczone pokolenie! nie pamiętacie tego, zawsze nawet w środku lata nad otwartym morzem była lód woda ale za to bardzo czysta i świeża rybka ze smażalni rybackiej! A dzisiaj? Wszystko na psy zeszło!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży