Dioramy historyczne i multimedia mają przyciągnąć turystów do fortów Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Odpowiednio zagospodarowane forty z okresu I wojny światowej przyciągają turystów do miejsc walk we Francji, Belgii i Holandii.
Odpowiednio zagospodarowane forty z okresu I wojny światowej przyciągają turystów do miejsc walk we Francji, Belgii i Holandii. Archiwum Mirosława Majkowskiego
Forty Twierdzy Przemyśl, aby przyciągać turystów i zarabiać, muszą być odpowiednio, w ciekawy sposób zagospodarowane. Pierwszym ma być Fort XI Duńkowiczki w gminie Orły. Tutaj mają powstać dioramy historycznej i wystawy multimedialne, wzorowane na rozwiązaniach zastosowanych w takich obiektach we Francji i Belgii.

Kilka lat temu większość dużych obiektów Twierdzy Przemyśl (głównie fortów) została przystosowana do zwiedzania. Dzięki pieniądzom z programów unijnych zabezpieczono forty, ustawiono odpowiednie oznakowania, wykonano miejsca do rekreacji. Niestety, prace o wartości ok. 23 mln złotych nie przyniosły spodziewanych efektów, czyli znacznego wzrostu ruchu turystycznego i nie ściągnęły w ten region pieniędzy. Kilka lat temu w raporcie wypomniała to Najwyższa Izba Kontroli.

Od kilku lat sytuacja nieco się poprawia, jednak sporo jest jeszcze do zrobienia.

Związek chce się wzorować na rozwiązaniach zastosowanych w podobnych obiektach, z okresu I i II wojny światowej, w Europie Zachodniej. Choćby takich miejsc jak Ypres w Belgii czy Albert i Verdun we Francji. Tam tego rodzaju turystyka przynosi spore dochody lokalnym społecznościom.

Na ostatniej sesji budżetowej ZGFTP Andrzej Huk, członek zarządu oraz wójt gminy wiejskiej Przemyśl przedstawił materiał zdjęciowo - filmowy z wizyty studyjnej części członków Związku w muzeach i na polach bitew zachodniej Europy

- Świetna prezentacja trwająca niemal 40 minut pochłonęła wszystkich delegatów, gdyż przedstawiała to, co chcemy zrobić w Twierdzy Przemyśl. Zaprezentowane pomysły wszyscy przyjęli z entuzjazmem - ocenia M. Majkowski.

Jednym z nich będzie stworzenie na odcinku Żurawica - Bażantarnia - Fort X Orzechowce Parku Pamięci Pola Bitwy. Park obejmował będzie cmentarz wojenny Bawarczyków, punkt oporu Pruchnicka Droga z siecią rowów dobiegowych, ziemianek, rowów strzeleckich, dwie baterie artyleryjskie i obszar pola bitwy.

- Do pomysłu jak najbardziej pozytywnie odniósł się starosta przemyski Jan Pączek i nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn Przemysław Włodek. Teraz czas na rozmowy o konkretach, bo już w marcu startujemy z przetargiem na realizację projektu w ramach Polskiego Ładu - twierdzi M. Majkowski.

Są też inne pomysły. Jeden z nich dotyczy Fortu XI Duńkowiczki, jednego z najlepiej zachowanych obiektów w przemyskiej twierdzy.

- Zagospodarowanie lewej części koszar szyjowych tego fortu i stworzenie ekspozycji opowiadającej o Twierdzy Przemyśl opierać się będzie głównie na dioramach historycznych oraz efektach multimedialnych wzmacniających przekaz i pokazujących to,czego wyeksponowanie musiałoby zająć o wiele więcej miejsca - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dioramy historyczne i multimedia mają przyciągnąć turystów do fortów Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży