Do miasta Arnolda Schwarzeneggera, bliżej do Cottbus, na Roztocze, do Wiednia, Bratysławy czy Budapesztu. Wszystko koleją z Zielonej Góry

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Nadal kursować będzie pociąg międzynarodowy NightJet z Berlina do Wiednia. Stolica Austrii zachwyca swoim szykiem i elegancją. Co ważne - bezpośrednio z Zielonej Góry.
Nadal kursować będzie pociąg międzynarodowy NightJet z Berlina do Wiednia. Stolica Austrii zachwyca swoim szykiem i elegancją. Co ważne - bezpośrednio z Zielonej Góry. pixabay
Od najbliższej niedzieli - 12. czerwca, aż do soboty 3 września, Polskie Koleje Państwowe wprowadziły nowy rozkład jazdy. Postanowiliśmy prześledzić jakie połączenia zostają, które przybyły i dokąd można bezpośrednio wybrać się z Zielonej Góry w celach turystycznych. Zostają połączenia na Warmię do Olsztyna m.in. przez Toruń, na Rzotocze do Zamościa, Lublina także przez Kielce, do Gdańska i Gdyni przez Bydgoszcz, Zgorzelca i Goerlitz, do Berlina czy Świnoujścia. Przybywają weekendowe do Krosna Odrzańskiego oraz niemieckiego Guben, a stamtąd już łatwo do Cottbus oraz zostają weekendowe do Jeleniej Góry. Jest w czym wybierać.

Do miasta młodości Arnolda

Pociąg międzynarodowy NightJet z Berlina do Wiednia, kursuje także w stronę Grazu. To piękne, historyczne miasto nad rzeką Murą, stolica kraju związkowego Styria, związane m.in. z gwiazdą Hollywood oraz Kalifornią. Arnold Schwarzenegger urodził się w pobliskiej wiosce Thal 30 lipca 1947 roku. Funkcjonuje tam nawet, w domu rodzinnym Schwarzeneggera, z inicjatywy kolegi z klasy i innych, zostało otwarte Muzeum Arnolda Schwarzeneggera. Po Wiedniu jest to drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii. Graz jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. W mieście znajdują się cztery uniwersytety i dwie inne szkoły wyższe, do których uczęszcza razem ponad 45 tys. studentów. W roku 2003 był kulturalną stolicą Europy. Znajduje się tu także polski konsulat honorowy.

Z Grazu, kolejami przewoźników austriackich i innych, wygodnie można dalej się dostać na Słowenię, ale także i do Włoch np. do Triestu, a dalej wgłąb Włoch.

A może do Bratysławy czy Budapesztu?

Wspomniany wyżej NightJet prowadzi także wagony do Bratysławy oraz Budapesztu. To znakomita okazja aby zapoznać się z urokami stolicy Słowacji oraz stolicy Węgier. Bratysława słynie z cudownego starego miasta, zamku i bulwarów nad Dunajem. Ze stacji w Bratysławie można kolejami słowackimi dostać się do innych zakątków tego przecudownego kraju. Z kolei Budapeszt, to perełka turystyczna Europy i jedno z piękniejszych miast świata. Panorama Dunaju ze Wzgórza Gellerta czy zamkowego.

Jeszcze do XIX wieku Buda i Peszt formalnie były dwoma niezależnymi miastami. Dziś wspólnie tworzą Budapeszt, jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów europejską stolicę. Pomimo tego, że miasta od wieków ze sobą sąsiadowały, rozwijały się samodzielnie. Pierwszym, nie tylko symbolicznym ale i praktycznym, dowodem nawiązania współpracy między Budą a Pesztem było wybudowanie Mostu Łańcuchowego w 1849 roku. Konstrukcja jest dziś jednym z symboli węgierskiej stolicy.

Z Budapesztu kursują dalej m.in. bezpośrednie połączenia do Bukaresztu (Rumunia), Splitu (Chorwacja), Lublany (Słowenia) czy Zagrzebia (Chorwacja).

Pociągi do Wiednia, Grazu, Bratysławy i Budapesztu odjeżdżają z Zielonej Góry Głównej według rozkładu o 20:56.

Bliżej do Cottbus i na Dolne Łużyce

Najważniejszą z punktu widzenia transgranicznej turystyki, jest jednak przywrócone po latach, połączenie kolejowe z Zielonej Góry przez Czerwieńsk, Krosno Odrzańskie, Gubin do niemieckiego Guben. Tam z łatwością przesiądziemy się na pociągi niemieckie do Cottbus oraz w stronę Frankfurtu nad Odrą. To mały krok dla człowieka, ale ważny krok dla ludzkości, chciałoby się sparafrazować słowa Neila Armstronga. Przez wiele lat zabiegano o to połączenie, teraz jest to realne. Umożliwia ono Polakom eksplorowanie Dolnych Łużyc (w tym okolic Cottbus, Szprewaldu czy choćby pocysterskiego zespołu w Neuzelle), zaś Niemcom - wypady w Lubuskie. Na razie PKP wypuszcza próbnie trzy pary pociągów w soboty oraz niedziele oraz wybrane święta. Od nas będzie zależało, czy zostanie ono przedłużone. Dla rozwoju turystyki z pewnością jest kluczowe.

Pociągi z Zielonej Góry stronę Guben wyruszają o: 7.45, 13.23 i 16.50. Z Guben natomiast o: 9.18, 15.02 i 18.23.

Koleją w Karkonosze i Góry Izerskie

Nadal utrzymane zostanie także bezpośrednie połączenie z Zielonej Góry do Jeleniej Góry. Dwie pary pociągów zawiozą nas po tej trasie. To ogromne ułatwienie dla miłośników jazdy rowerem po górach, ale przede wszystkim piechurów. Na dworcu Jelenia Góra Główna z łatwością przesiądziemy się na pociąg do Szklarskiej Poręby lub stronę Wałbrzycha albo na autobusy do Karpacza. Pociągi kursują w różnych godzinach a cześć z nich (w określone dni, z uwagi na prace torowe) odbywać się będzie autobusami. Należy sprawdzić wcześniej rozkład jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży