Spis treści
Dolina Szwajcarska - tu zatrzymał się czas
W okolicy zamku Nowy Dwór w dzisiejszym Wałbrzychu, a dawniej w okolicach Podzamcza tegoż zamku, w dzielnicy Podgórze istniało kilka wiekowych osad. Jedną z nich był przysiółek, wioska należąca do zamkowych dóbr. Mogła istnieć już w latach 80. XVII wieku.
- W połowie XIX wieku było tu 13 domów, które zamieszkiwało 86 mieszkańców. Mieszkali tu tkacze i górnicy pracujący w szybach Kaspar i Oswaldgrube. Część gruntów (6 domów) należała do Starego Zdroju, część do Rusinowej, większość weszła od 1874 r. do gminy razem z Podgórzem (Dittersbach) - odnotowali tropiciele wałbrzyskiej historii ma portalu polska.org.
W roku 1920 osadę tę włączono do Podgórza, a w latach 30. XX wieku została włączona do Wałbrzycha. Wówczas też powstał w bliskiej okolicy "galeriowiec" przy dzisiejszej ul. Drzymały. Od tamtej pory okolica ta nie zmieniła się niemal wcale.
Tak Dolina Szwajcarska zwana też Niedźwiedzią Doliną wygląda obecnie
Dziś ten cichy zakątek zachował swój dawny wiejski, urokliwy charakter, mimo iż położony jest przy ruchliwej trasie 379 - ulicy Świdnickiej, to jednak w sporym oddaleniu od dzielnic Wałbrzycha - Podgórza i Rusinowej.
Zobacz też: Najstarszy zamek w Polsce jest położony w tym małym, dolnośląskim miasteczku. To 850 lat historii
Dawna niemiecka wieś Bärengrund, czy też Niedźwiedzia Dolina (przez bliskość Niedźwiadków) po wojnie opisywana była na mapach jako Dolina Szwajcarska. To dziś okolice ul. Świdnickiej i sześć domów ul. Tatrzańskiej w Wałbrzychu. Prawdziwa idylla w środku miasta. Wystarczy odejść kilka kroków od ruchliwej ul. Świdnickiej, by trafić do innego świata... poczuć się jak w alpejskiej dolinie lub sudeckiej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej, czy w Czechach.
Ulica Tatrzańska w Wałbrzychu, mało kto - poza mieszkańcami - był tam choć raz...
Zobaczcie jak tu pięknie! Dolina Szwajcarska zwana też Niedźwiedzią Doliną w Wałbrzychu
Dolina Szwajcarska, czy też Niedźwiedzia Dolina dla turystów i wielbicieli gór to dolina pomiędzy masywem Niedźwiadków a Dłużyną w Górach Wałbrzyskich. Wyjątkowe krajobrazy górskich osad położonych w dolinie obserwatorzy jadący od Podgórza obejrzeć mogą już na ul. Świdnickiej, a dokładnie po prawej stronie drogi. Jednak dopiero ulica Tatrzańska gwarantuje niepowtarzalny widok, zwłaszcza że nie jest tak osłonięta, jak domostwa ul. Świdnickiej.
Schodzimy na ul. Tatrzańską i mijamy budynki wielorodzinne z początku ubiegłego wieku, a także przyległe do nich wielopoziomowe ogrody oraz górskie łąki tej doliny, położone w cieniu dorodnych buków. Wiek temu na tych łąkach pasły się owce. Szutrową drogą pniemy się w górę, po lewej pojawia się strumień. Spotykamy dosłownie kilka domów i stare kamienne oznaczenia graniczne.
By zobaczyć piękno tej doliny bez wchodzenia na teren ostatniej posesji skorzystaliśmy z leśnego szlaku biegnącego za numerami parzystymi budynków. Wiedzie on do szczytu doliny. To wyjątkowe miejsce, a krajobraz z niego prezentuje się wyjątkowo okazale. Doceniali go również niemieccy mieszkańcy tej ziemi sprzed wieku, uwieczniając go na zdjęciach. Stąd jest o krok do wielu turystycznych szlaków.
Dolina Szwajcarska w Wałbrzychu to brama do szlaków w góry
Dolina Szwajcarska w Wałbrzychu to miejsce znane przede wszystkim wielbicielom pieszych wędrówek. Położona na wysokości około 550 m n.p.m. sąsiaduje z wieloma ważnymi trasami turystycznymi. Nieopodal za nią jest istotny węzeł szlaków - to Przełęcz Szypka (628 m n.p.m.), gdzie stykają się:
- szlak niebieski - biegnący przez Niedźwiadki do Dłużyny i dalej ku Wołowcom;
- szlak czerwony - z Rusinowej ku platformie widokowej w okolicy Dłużyny i przez Przełęcz Kozią;
- szlak czarny - biegnący ku Kamieńsku (Jedlina-Zdrój) i dalej m.in. ku Borowej z jej wieżą widokową;
To w uproszczeniu otwarte drzwi na Borową i Wołowce, czyli Góry Wałbrzyskie, szlaki okolicy Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju.
Tak Dolina Szwajcarska zwana też Niedźwiedzią Doliną wygląda obecnie
Zobaczcie też, jak wygląda tutaj zima! Dolina Szwajcarska w zimie
Może Cię zainteresować:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?