MKTG IPT - pasek artykułowy

Dolny Śląsk: te popularne miejsca i atrakcje turystyczne ucierpiały z powodu powodzi. Zamknięte szlaki i zalane zabytki

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ogromna powódź na Dolnym Śląsku to tragedia przede wszystkim dla mieszkańców regionu. Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, nie szczędząc także popularnych atrakcji i zabytków. Zobacz, jak wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku, zapoznaj się z komunikatami dla turystów i sprawdź, które znane lokalizacje pozostają zamknięte dla zwiedzających.

Spis treści

Zalane i zamknięte szlaki, atrakcje oraz zabytki Dolnego Śląska

Dramatyczna sytuacja na Dolnym Śląsku dotknęła także regionalne atrakcje i zabytki, choć to – rzecz jasna – jeden z mniej ważnych problemów w obliczu ratowania ludzkiego życia i dorobku. Nie da się jednak ukryć, że w wyniku ogromnej powodzi ucierpiały także popularne wśród zwiedzających miejsca, a doprowadzenie ich do stanu sprzed tych fatalnych wydarzeń pochłonie sporo pracy i czasu.

Powódź w Kotlinie Kłodzkiej
Sprawdź, które atrakcje i zabytki pozostają zamknięte dla zwiedzających z powodu powodzi na Dolnym Śląsku.
Pawel Relikowski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Wiele miejsc, być może znanych ci z wcześniejszych wycieczek, została czasowo zamknięta.

Kopalnia Uranu Kletno

Na facebookowym profilu Kopalni Uranu Kletno pojawił się wpis o zamknięciu atrakcji w dniach 15 i 16 września 2024 roku.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Brak możliwości dojazdu do jaskini poskutkował zamknięciem obiektu. Od 15 września 2024 roku atrakcja pozostaje zamknięta do odwołania.

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy pozostaje zamknięty do odwołania. Ruch turystyczny na wszystkich szlakach został wstrzymany, a ci, którzy pozostają na terenie Karkonoskiego PN, proszeni są o pozostanie w schronisku i stosowanie się do poleceń służb parku oraz służb zarządzania kryzysowego.

W związku z utrzymującymi się intensywnymi opadami deszczu skutkiem czego są gwałtowne wezbrania wód w potokach i rzekach na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego dyrektor KPN podjął decyzję o zamknięciu dla ruchu turystycznego do odwołania wszystkich szlaków turystycznych na terenie Parku. Intensywne i długotrwałe opady deszczu spowodowały zalanie wielu odcinków szlaków turystycznych oraz kładek i mostów, których przekraczanie stało się niebezpieczne. Ponadto wzrosło zagrożenie zejścia lawin kamienno-błotnych, szczególnie w obszarach kotłów polodowcowych i nisz niwalnych. Sytuacja pogodowa dynamicznie się pogarsza z minuty na minutę. Wszystkie osoby przebywające na terenie KPN są proszone o skierowanie się do najbliższego bezpiecznego miejsca – schroniska lub swojej kwatery. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb parku narodowego oraz służb zarządzania kryzysowego – poinformował park.

Dotyczy to także czeskiej części parku:

Park Narodowy Gór Stołowych

Na szlakach w Parku Narodowym Gór Stołowych mogą zalegać powalone drzewa. Park apeluje o zachowanie ostrożności i rezygnację z wędrówek po parku w najbliższych dniach.

Szlaki turystyczne prowadzące do największych atrakcji parku, czyli Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego, są zamknięte.

Powódź: Lądek-Zdrój

Popularne uzdrowisko na Dolnym Śląsku mierzy się ze skutkami ogromnej fali powodziowej, która niszczyła wszystko na swojej drodze. Poniżej przerażające nagranie i porównanie różnych lokalizacji w Lądku-Zdroju przed i po powodzi.

Powódź: Stronie Śląskie

Po przerwaniu wybudowanej na początku XX wieku tamy w Stroniu Śląskim miasto zostało doszczętnie zalane. Zniszczone zostały drogi i budynki, m.in. jeden z popularnych ośrodków turystycznych.

Powódź: Kłodzko

Po opadnięciu wody w Kłodzku odsłonięta została skala zniszczeń. Wśród dotkniętych katastrofą obiektów znalazł się m.in. zabytkowy Kościół Matki Bożej Różańcowej, zlokalizowany w centrum Kłodzka. Franciszkanie pokazali za pośrednictwem mediów społecznościowych, jak aktualnie wygląda świątynia:

Twierdza Srebrna Góra

16 września 2024 roku pozostaje zamknięta także zabytkowa twierdza w Srebrnej Górze.

Z powodu fatalnych warunków pogodowych, nieustających opadów i silnego wiatru, w trosce o bezpieczeństwo naszych pracowników i odwiedzających, Twierdza będzie dzisiaj i jutro nieczynna. Prosimy o zrozumienie i życzymy wszystkim, abyście zostali w ciepłych i bezpiecznych domach. Dbajcie o siebie! 🌧️💨🏠 – poinformowali na Facebooku pracownicy atrakcji.

Powódź: Jelenia Góra

Ulubiona baza wypadowa turystów, Jelenia Góra, walczy ze skutkami powodzi. Na ten moment wiadomo, że zamknięty do odwołania został m.in. obiekt Time Gates - Bramy Czasu.

Fala przykryła także uzdrowiskową część miasta, Cieplice-Zdrój.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży