Dominikana: idealny kierunek last minute na zimę 2022. Obostrzenia COVID, dokumenty, ceny, atrakcje. Praktyczne informacje dla turystów

Emil Hoff
Emil Hoff
Dominikana jest przyjazna turystom, nie stosuje drakońskich restrykcji COVID. Sprawdźcie, dlaczego warto polecieć na Dominikanę zimą w ofercie last minute.
Dominikana jest przyjazna turystom, nie stosuje drakońskich restrykcji COVID. Sprawdźcie, dlaczego warto polecieć na Dominikanę zimą w ofercie last minute. czekma13, 123RF.com
Udostępnij:
Dominikana na zimę 2022 w ofercie last minute to dobry pomysł na urlop, ferie czy zimowe wakacje. Ceny po sezonie są niższe, pogoda nadal jest przeważnie tropikalna, a uroki wyspiarskiego kraju nigdy nie tracą powabu. W dodatku Dominikana stara się ułatwiać życie turystom i nie stosuje drakońskich zasad wjazdu ani obostrzeń COVID. Jakie są zasady wjazdu na Dominikanę zimą 2022, jak wyglądają obostrzenia, co warto zobaczyć i zwiedzieć? Prezentujemy praktyczny poradnik: Dominikana na zimę 2022.

Spis treści

Dominikana: COVID-19 i zasady wjazdu

Sytuacja pandemiczna na Dominikanie jest stabilna.

Najnowsze informacje dotyczące obostrzeń COVID na Dominikanie są podawane na oficjalnym portalu turystycznym kraju. Każdy turysta przed zaplanowaniem odpoczynku na Dominikanie powinien sprawdzić, jakie dokładnie obostrzenia obowiązują w terminie, w którym chciałby odwiedzić wyspiarski kraj.

Na początku 2022 r. turyści przylatujący na Dominikanę z Polski nie muszą posiadać ani paszportu covidowego, dowodzącego szczepienia, ani negatywnego wyniku testu PCR. Mogą one jednak ułatwić procedury graniczne, a także umożliwić poruszanie się po kraju poza obrębem hoteli i kurortów.

Po przylocie na lotnisko na Dominikanie losowa próbka pasażerów zostaje poddana krótkiemu i bezbolesnemu badaniu oddechowemu pod kątem COVID-19. Osoby, które zostały zaszczepione przeciw koronawirusowi co najmniej trzy tygodnie przed przylotem na Dominikanę lub posiadające negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem, nie będą podlegały tym badaniom. Wszyscy pasażerowie będą jednak mieli zmierzoną temperaturę.

UWAGA! Dowód zaszczepienia przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR jest niezbędny do przemieszczania się po kraju poza strefami wyznaczonymi dla turystów i korzystania z usług, które nie podlegają jurysdykcji dominikańskiego Ministerstwa Turystyki. Dotyczy to także komunikacji miejskiej.

Dominikana: potrzebne dokumenty

Każdy turysta, przylatujący na Dominikanę, musi posiadać bilet powrotny, środki pieniężne na pobyt (kwota jednak nie jest określona) i ważny paszport.

Do przekroczenia granicy Dominikany nie potrzeba wizy, ale należy wykupić specjalną kartę turystyczną za ok. 15 dolarów. Karta turystyczna często jest wliczana w cenę biletu lotniczego. Karta turystyczna uprawnia turystę do przebywania na Dominikanie przez 30 dni.

Przed przylotem i wylotem każdy turysta musi także wypełnić formularz i otrzymać e-ticket w formie kodu QR. Można to zrobić online jeszcze w domu lub na lotnisku. Wszystkie lotniska na Dominikanie mają darmową sieć wifi, więc podłączenie się do Internetu nie powinno być problemem. Formularz ma wiele wersji językowych, w tym angielską, niemiecką, francuską, hiszpańską i rosyjską.

Dominikana zima 2022: obostrzenia COVID-19

Aktualne obostrzenia COVID-19 na Dominikanie dla osób zaszczepionych na COVID-19 są dość standardowe. Należy zachowywać dystans 2 metrów od najbliższej osoby tam, gdzie to możliwe. Gdzie to niemożliwe, należy zakrywać nos i usta maseczką.

Dodatkowym obostrzeniem dla niezaszczepionych turystów jest jednak zakaz swobodnego poruszania się po kraju. Turyści bez dowodu zaszczepienia przeciw COVID lub bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa mogą przebywać na Dominikanie tylko na terenie kurortów i hoteli. Kto chce korzystać z atrakcji i usług poza kurortami, musi posiadać paszport covidowy (świadectwo szczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu PCR).

Sprzedaż alkoholu w sklepach, dyskotekach, barach, kasynach i parkach rozrywki na terenie Dominikany także została ograniczona, choć niezbyt dotkliwie. Od poniedziałku do piątku alkoholu nie można sprzedawać po północy, a w soboty i niedziele – po godz. 2:00 w nocy.

Dominikana zimą: pogoda i klimat

Od grudnia do kwietnia na Dominikanie trwa zima. Mimo to kraj nie traci wiele ze swego tropikalnego uroku. Za dnia temperatury powietrza sięgają 30 stopni Celsjusza, w nocy jednak mogą spadać do 20 stopni. Woda za dnia ma temperaturę ok. 27 stopni.
Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, ale nawet wtedy „zimno” na Dominikanie to nadal niemal tropik dla Polaków, uciekających z kraju przed śniegiem, szronem i gołoledzią.

Zima to na Dominikanie pora sucha. Niska wilgotność powoduje, że upał jest mniej męczący dla organizmu, trzeba jednak pamiętać o konieczności częstego popijania wody, zwłaszcza jeśli spędzamy urlop aktywnie.

Od grudnia do kwietnia na Dominikanie trwa zima. Mimo to kraj nie traci wiele ze swego tropikalnego uroku. Za dnia temperatury powietrza sięgają 30 stopni
Od grudnia do kwietnia na Dominikanie trwa zima. Mimo to kraj nie traci wiele ze swego tropikalnego uroku. Za dnia temperatury powietrza sięgają 30 stopni Celsjusza, w nocy jednak mogą spadać do 20 stopni. Woda za dnia ma temperaturę ok. 27 stopni. Photo by Asael Peña on Unsplash

Dominikana: ceny wycieczek all inclusive

Dominikana to bardzo popularny kierunek wakacyjny wśród turystów z Polski, o czym świadczy choćby to, że na lato 2022 zaplanowano otwarcie kolejnych połączeń z tym krajem. Biuro ITAKA zamierza od 4 czerwca transportować turystów z Katowic do Punta Cana wielkim boeingiem 787 Dreamliner.

Zima na Dominikanie to jednak dla większośći Polaków czas po sezonie. Ceny za wycieczki all inclusive na Dominikanę zimą są niższe między grudniem a marcem o ok. 1000 zł w stosunku do stawek np. z początku sierpnia.

Na przykład za 7 dni na Dominikanie w hotelu Tropical Beach Resort w Puerto Plata przyjdzie zapłacić ok. 5300 zł od osoby (w cenę wliczone są bilety na lecący ok. 11 godzin samolot czarterowy z Warszawy, Poznania lub Katowic). Hotel znajduje się przy samej plaży, można tu nurkować, uprawiać sporty wodne, jest też spa i siłownia.

Aktualne oferty last minute wycieczek all inclusive na Dominikanę z terminami na luty 2022 zaczynają się od ok. 6 tys. zł za osobe na tydzień. Wycieczki z terminami marcowymi zaczynają się od niecałych 5 tys. zł.

Pamiętajmy, że atrakcje oferowane przez hotel są szczególnie istotne przy obecnych obostrzeniach COVID-19 na Dominikanie. Turyści bez paszportu covidowego nie mogą opuszczać terenu kurortu. Dlatego warto czasem wybrać coś droższego niż potem żałować. Choć można znaleźć w Internecie oferty np. 6 nocy dla 2 osób za niecałe 300 zł w pensjonacie w centrum Santo Domingo, to jednak trzeba pamiętać, że niska cena często oznacza brak jakiejkolwiek innej oferty turystycznej poza łóżkiem i śniadaniem oraz widok z okna na wewnętrzny dziedziniec. Jeśli to ma być hotel, w którym spędzimy cały urlop, chyba lepiej poszukać czegoś lepszego. Tanie oferty powinny interesować tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi, których nie dotyczą ograniczenia w przemieszczaniu się po Dominikanie.

Pamiętajmy, że atrakcje oferowane przez hotel są szczególnie istotne przy obecnych obostrzeniach COVID-19 na Dominikanie. Turyści bez paszportu covidowego
Pamiętajmy, że atrakcje oferowane przez hotel są szczególnie istotne przy obecnych obostrzeniach COVID-19 na Dominikanie. Turyści bez paszportu covidowego nie mogą opuszczać terenu kurortu. Photo by Shawn Lee on Unsplash

Czy kraj jest drogi?

Osoby niezaszczepione skazane będą na ceny dyktowane przez hotele. Osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 mogą jednak bawić się i robić zakupy na mieście lub na wioskach przy ośrodkach turystycznych.

Zasadniczo ceny żywności są na Dominikanie nieco niższe niż w Polsce. Walutą jest peso dominikańskie (DOP), warte ok. 0,07 PLN (7 groszy). W przeliczeniu, trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji kosztuje ok. 150 zł, ale można też szybko coś przekąsić z ulicznej budki już np. za 20 zł.

Co zabrać ze sobą na Dominikanę?

Turyści chcący odpocząć na Dominikanie nie muszą przyjmować szczepień ochronnych przeciw tropikalnym chorobom. Warto jednak zabrać ze sobą porządny repelent na owady z DEET, który skutecznie odstrasza tropikalne komary. Dobrym pomysłem jest też spakowanie własnej lekkiej moskitiery na wypadek, gdyby hotelowa była popruta.

Na Dominikanie napięcie w gniazdkach jest niższe niż w Polsce (typ B), a do tego gniazdka miewają różny rozstaw dziurek i bolców. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w przejściówkę (adapter) z 230 na 110V. Adapter typu B nie jest drogi, a przyda się także w ok. 50 innych krajach, nie tylko na Dominikanie.

Dominikana: które miejsce wybrać na urlop?

Dominikana pełna jest uroczych zakątków, od placów Santo Domingo, gdzie podziwiać możemy kolonialną architekturę w tropikalnym słońcu, po gęste lasy parków narodowych i białe plaże pełne palm. Najlepszą infrastrukturę turystyczną mają przede wszystkim dwie miejscowości: Punta Cana na wschodnim wybrzeżu i Puerto Plata na północnym.

Punta Cana to największe zagłębie turystyczne Dominikany. Słynie z pięknych plaż, a największa, najpiękniejsza i najbardziej oblegana przez turystów jest Playa Bavaro. To tutaj znajduje się najwięcej hoteli i niemal każdy ma wydzielony kawałek plaży tylko dla swoich gości. Punta Cana i Playa Bavaro to idealne miejsce na leniwy wypoczynek w słońcu, wśród szumu fal i szmeru palmowych liści. Niestety, bywa tu tłoczno.

W Punta Cana znajduje się najwięcej hoteli i niemal każdy ma wydzielony kawałek plaży tylko dla swoich gości. Punta Cana i Playa Bavaro to idealne miejsce
W Punta Cana znajduje się najwięcej hoteli i niemal każdy ma wydzielony kawałek plaży tylko dla swoich gości. Punta Cana i Playa Bavaro to idealne miejsce na leniwy wypoczynek w słońcu, wśród szumu fal i szmeru palmowych liści. Photo by Danny de Groot on Unsplash

Puerto Plata to miejscowość bardziej kameralna od Punta Cana. Plaże także są tu piękne – na czele z Playa Dorada po wschodniej stronie miasta – ale mniej oblegane niż te przy Punta Cana. Dodatkowo, Puerto Plata słynie z szerokiej oferty sportów wodnych. Można tu nurkować w krystalicznie czystej wodzie, uprawiać snorkeling, śmigać na nartach wodnych, spływać na kajakach i pontonach, surfować i latać na kiteboardzie (kiteboarding to surfowanie na desce z pędnikiem w postaci latawca).

Wybór ośrodka wypoczynkowego na Dominikanie to raczej kwestia aktualnej oferty biur podróży i cen. Kto chce, ten znajdzie dla siebie moc atrakcji zarówno w Punta Cana jak i Puerto Plata, a także innych ośrodkach. Plaże na całej Dominikanie są piękne, woda czysta, a pogoda najczęściej dopisuje na całym wybrzeżu i we wnętrzu kraju.

Wybór ośrodka wypoczynkowego na Dominikanie to raczej kwestia aktualnej oferty biur podróży i cen. Kto chce, ten znajdzie dla siebie moc atrakcji zarówno
Wybór ośrodka wypoczynkowego na Dominikanie to raczej kwestia aktualnej oferty biur podróży i cen. Kto chce, ten znajdzie dla siebie moc atrakcji zarówno w Punta Cana jak i Puerto Plata, a także innych ośrodkach. Plaże na całej Dominikanie są piękne, woda czysta, a pogoda najczęściej dopisuje na całym wybrzeżu i we wnętrzu kraju. Photo by Joel Casilla on Unsplash

Dominikana - atrakcje. Co warto zobaczyć?

Santo Domingo, stolica Dominikany, oferuje wiele atrakcji dla turystów ciekawych historii i zakochanych w architekturze. Stare Miasto Santo Domingo – tzw. Zona Colonial – to perełka karaibskiej architektury kolonialnej. W jej centrum stoi katedra Najświętszej Maryi Panny, najstarsza w Ameryce Łacińskiej. Stamtąd możemy udać się na Plaza de la Cultura, gdzie zlokalizowane są instytucje kulturalne Santo Domingo, mijając po drodze dom Krzysztofa Kolumba. Przy Placu Kultury zlokalizowane są m.in. Teatr Narodowy, Biblioteka Narodowa i Pałac Narodowy.

Stare Miasto Santo Domingo – tzw. Zona Colonial – to perełka karaibskiej architektury kolonialnej. W jej centrum stoi katedra Najświętszej Maryi Panny,
Stare Miasto Santo Domingo – tzw. Zona Colonial – to perełka karaibskiej architektury kolonialnej. W jej centrum stoi katedra Najświętszej Maryi Panny, najstarsza w Ameryce Łacińskiej.

Autor zdjęcia: Martin Falbisoner, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0Martin Falbisoner, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

La Romana to miejscowość przesiąknięta atmosferą sztuki. Znajduje się tu wiele galerii sztuki, a także Altos de Chavon, czyli unikalna wioska, którą miejscowi artyści wznieśli z koralowców w latach 70. XX w. za pieniądze prezesa kompanii cukrowniczej. Altos de Chavon wygląda, jakby ktoś przeniósł na Dominikanę niewielką toskańską osadę. To zamierzony efekt: córka prezesa kompanii cukrowniczej była zakochana w Toskanii. Co ciekawe, patronem kościoła w Altos de Chavon jest św. Stanisław (San Estanislao). Tak mieszkańcy Dominikany uczcili pamięć wizyty papieża Jana Pawła II w Santo Domingo w 1979 r. Dziś dziwaczna, ale urokliwa wioska Altos de Chavon to jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu.

Altos de Chavon to unikalna wioska, którą miejscowi artyści wznieśli z koralowców w latach 70. XX w. za pieniądze prezesa kompanii cukrowniczej. Co ciekawe,
Altos de Chavon to unikalna wioska, którą miejscowi artyści wznieśli z koralowców w latach 70. XX w. za pieniądze prezesa kompanii cukrowniczej. Co ciekawe, patronem kościoła w Altos de Chavon jest św. Stanisław (San Estanislao). photosforyou / pixabay.com

W Puerto Plata znajduje się jedyna karaibska kolejka linowa. Można nią wjechać na górę Pico Isabel de Torres, gdzie stoi pomnik Chrystusa Odkupiciela. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na sporą połać kraju i Atlantyk.

W Puerto Plata znajduje się jedyna karaibska kolejka linowa.
W Puerto Plata znajduje się jedyna karaibska kolejka linowa. LouiseBrodeur / pixabay.com

W Damajagua w pobliżu Puerto Plata znajdują się malownicze wodospady. To system 27 wodospadów, które spadają łagodnymi kaskadami do ciepłych lagun. Po wynajęciu przewodnika można tu nawet spływać niektórymi strumieniami niczym na wielkiej naturalnej zjeżdżalni wodnej i skakać ze skalnych półek do oczek wodnych poniżej.

Wyspa Cayo Arena przy Puerto Plata to jedno z najlepszych miejsca na Karaibach do nurkowania i podziwiania rafy koralowej.

Zatokę Samana często odwiedzają wieloryby. W wielu punktach na wybrzeżu organizowane są wycieczki dla turystów chcących oglądać te majestatyczne stworzenia w naturalnym środowisku. Wyprawa na oglądanie wielorybów w zatoce Samana to świetna okazja, by przeżyć coś niezapomnianego i zrobić wyjątkowe zdjęcia morskich kolosów, które niewiele sobie robią z podpływających łódek.

Miasteczko Jarabacoa w centrum Dominikany przyciąga coraz więcej gości, choć nie jest jeszcze zagłębiem turystycznym, jak Punta Cana czy Puerto Plata. W Jarabacoa główną atrakcją jest przyroda – gęste lasy, malownicze góry i rwące strumienie. To idealne miejsce dla fanów pieszych wędrówek i nieco bardziej ekstremalnych wodnych zabaw, takich jak spływy pontonowe tutejszymi krętymi rzeczkami.

Jeśli zaplanujemy urlop na Dominikanie na luty 2022, możemy zobaczyć, jak na wyspie obchodzi się karnawał. W okresie karnawału po ulicach miast i wsi Dominikany maszerują parady przebierańców, organizowane są też liczne wydarzenia kulturalne, konkursy i imprezy taneczne. Niestety, nie wiadomo jeszcze, czy karnawał odbędzie się na Dominikanie w lutym 2022. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna.

Dominikana. Lokalna kuchnia

Dominikana słynie z dobrego jedzenia, a Santo Domingo już dwa razy (ostatnio w 2019 r.) zostało uznane za Kulinarną Stolicę Karaibów przez Ibero-Amerykańską
Dominikana słynie z dobrego jedzenia, a Santo Domingo już dwa razy (ostatnio w 2019 r.) zostało uznane za Kulinarną Stolicę Karaibów przez Ibero-Amerykańską Akademię Gastronomiczną. Kuchnia dominikańska łączy tradycyjne receptury ludu Taino z przyprawami sprowadzonymi przez Hiszpanów w XVI w. Photo by Raul Baz on Unsplash

Dominikana słynie z dobrego jedzenia, a Santo Domingo już dwa razy (ostatnio w 2019 r.) zostało uznane za Kulinarną Stolicę Karaibów przez Ibero-Amerykańską Akademię Gastronomiczną. Kuchnia dominikańska łączy tradycyjne receptury ludu Taino z przyprawami sprowadzonymi przez Hiszpanów w XVI w.

Jakich potraw koniecznie trzeba spróbować, spędzając na Dominikanie zimę 2021/2022?

Z pewnością trzeba spróbować tradycyjnego sancocho, czyli potrawki z siedmiu rodzajów mięs, podawanej z ryżem i awokado. Z reguły sancocho serwuje się na specjalne okazje i święta, ale dla porządnego restauratora każde życzenie klienta jest bardzo specjalne i z reguły można zamówić talerz z tą dominikańską potrawą bez problemu, choć nie zawsze bez czekania.

Najbardziej typową i rozpoznawalną potrawą Dominikany jest tzw. la bandera dominicana, czyli sztandar dominikański. To posiłek na bazie ryżu, fasoli i gotowanego mięsa z niezliczonymi kombinacjami dodatków.

Kto się zapcha sztandarem dominikańskim, może się nieco przepchać deserem. Mangu to tradycyjna dominikańska pasta z bananów, podawana z dodatkiem cebulki, oliwy i octu, czasem też salami. Potrawa wywodzi się z dorzecza Konga i została sprowadzona na Dominikanę wraz z czarnymi niewolnikami. Jako dodatek do jajek i kiełbasy, mangu stanowi element tradycyjnych dominikańskich śniadań.

Innym darem Afryki dla Karaibów jest mofongo. Potrawa powstaje przez ugniecenie smażonych bananów, czosnku i wieprzowiny w moździerzu, a następnie uformowanie z powstałej masy kulek, które podaje się z sosem.

Na przekąskę trzeba spróbować tostones, czyli cienkich plastrów smażonego banana, posypanych solą. To dominikański odpowiednik frytek. Tostones można chrupać same lub jako dodatek do posiłków, maczać w sosach i dipach.

Jednym z najpopularniejszych dań sprzedawanych na ulicznych straganach i z budek jest yaniqueue, czyli rodzaj placków, podawanych na słodko i ostro (wtedy np. z nadzieniem mięsnym, serowym lub jajecznym).

Dominikana jest przyjazna turystom, nie stosuje drakońskich restrykcji COVID. Sprawdźcie, dlaczego warto polecieć na Dominikanę zimą w ofercie last minute.

Dominikana: idealny kierunek last minute na zimę 2022. Obost...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Neo Tools

NEO TOOLS 81-551-L

253,12 zł134,80 zł-47%
miejsce #2

Columbia

Columbia Trailstorm Waterproof Black Solar

439,99 zł329,99 zł-25%
miejsce #3

Hi-Tec

Hitec Męska Kurtka Softshell Hi-Tec Neti Czarna

154,99 zł137,99 zł-11%
miejsce #4

Hi-Tec

Hi Tec Hitec Kurtka Męska Softshell Kars Black

169,99 zł157,89 zł-7%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie