Spis treści
Zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym
Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) przygotowuje się do wprowadzenia nowych, bardziej restrykcyjnych przepisów dla ruchu turystycznego, które wejdą w życie 15 grudnia. Zmiany obejmują zakazy wędrówek z psami, nowe zasady dotyczące czasu zamknięcia szlaków zimowych oraz poszerzenie stref w okolicach schronisk.
Prace nad tymi zmianami trwały ponad sześć lat, a ich celem jest znalezienie kompromisu między ochroną przyrody a potrzebami turystów. Zastępca dyrektora Zarządu TANAP, Peter Spitzkopf, podkreśla, że nowe zasady są rezultatem wspólnych wysiłków przyrodników.
Jedną z kluczowych zmian jest zakaz wchodzenia na wysokogórskie szlaki z psami. Ograniczenie to dotyczy obszarów, gdzie występują gatunki chronione, takie jak świstaki, kozice czy inne rzadkie i zagrożone gatunki. Miejsca te zostaną oznaczone na terenie parku. To nowe prawo wpłynie na polskich turystów, którzy dotychczas korzystali z możliwości wędrówki ze zwierzętami na stronie słowackiej.
Nowe przepisy w słowackich Tatrach
Zmiany obejmują również obszar zimowej turystyki. Szlaki wysokogórskie po stronie słowackiej, zamiast tradycyjnie zamykanej od 1 listopada do 15 czerwca, będą zamknięte od 1 listopada do 31 maja. Dodatkowo Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich zamknięta będzie od 1 listopada do 30 kwietnia, a Dolina Mięguszowiecka do wysokości Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą od 15 grudnia do 30 kwietnia.
Nowe przepisy przewidują także poszerzenie stref krótkotrwałego wypoczynku w pobliżu schronisk, co daje turystom więcej swobody w wyborze miejsc do odpoczynku. Zasady te mają być wprowadzane stopniowo, a przez pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów będzie istniała tolerancja wobec turystów.
Powyższe zmiany to jedynie część nowego regulaminu TANAP, który obejmuje także kwestie narciarstwa, wspinaczki zimowej, geocachingu, rowerów, turystyki wodnej i innych form aktywności na terenie parku.
Słowacki TANAP, najstarszy park narodowy na Słowacji, jest bliźniaczym parkiem polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zmiany w regulaminie mają na celu zrównoważone korzystanie z tego unikalnego obszaru, chroniąc jednocześnie jego przyrodę.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?