Duże zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym: Zakaz wędrówek z psami, zamknięte szlaki i nowe zasady dla turystów

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) wprowadza nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dla ruchu turystycznego, zaczynając od 15 grudnia. Po kilku latach prac nad zmianami w dokumentach określających zasady zwiedzania słowackiej części Tatr, w życie wchodzą nowe regulacje.

Spis treści

Zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym

Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) przygotowuje się do wprowadzenia nowych, bardziej restrykcyjnych przepisów dla ruchu turystycznego, które wejdą w życie 15 grudnia. Zmiany obejmują zakazy wędrówek z psami, nowe zasady dotyczące czasu zamknięcia szlaków zimowych oraz poszerzenie stref w okolicach schronisk.

Oznakowania szlaków w górach w głębokim śniegu. Tatry, Polska.
Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) wprowadza nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dla ruchu turystycznego, które wejdą w życie 15 grudnia. Prace nad zmianami trwały ponad sześć lat, a ich celem jest zharmonizowanie ochrony przyrody z potrzebami turystów. jacekjacobi/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Prace nad tymi zmianami trwały ponad sześć lat, a ich celem jest znalezienie kompromisu między ochroną przyrody a potrzebami turystów. Zastępca dyrektora Zarządu TANAP, Peter Spitzkopf, podkreśla, że nowe zasady są rezultatem wspólnych wysiłków przyrodników.

Jedną z kluczowych zmian jest zakaz wchodzenia na wysokogórskie szlaki z psami. Ograniczenie to dotyczy obszarów, gdzie występują gatunki chronione, takie jak świstaki, kozice czy inne rzadkie i zagrożone gatunki. Miejsca te zostaną oznaczone na terenie parku. To nowe prawo wpłynie na polskich turystów, którzy dotychczas korzystali z możliwości wędrówki ze zwierzętami na stronie słowackiej.

Nowe przepisy w słowackich Tatrach

Zmiany obejmują również obszar zimowej turystyki. Szlaki wysokogórskie po stronie słowackiej, zamiast tradycyjnie zamykanej od 1 listopada do 15 czerwca, będą zamknięte od 1 listopada do 31 maja. Dodatkowo Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich zamknięta będzie od 1 listopada do 30 kwietnia, a Dolina Mięguszowiecka do wysokości Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą od 15 grudnia do 30 kwietnia.

Nowe przepisy przewidują także poszerzenie stref krótkotrwałego wypoczynku w pobliżu schronisk, co daje turystom więcej swobody w wyborze miejsc do odpoczynku. Zasady te mają być wprowadzane stopniowo, a przez pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów będzie istniała tolerancja wobec turystów.

Powyższe zmiany to jedynie część nowego regulaminu TANAP, który obejmuje także kwestie narciarstwa, wspinaczki zimowej, geocachingu, rowerów, turystyki wodnej i innych form aktywności na terenie parku.

Słowacki TANAP, najstarszy park narodowy na Słowacji, jest bliźniaczym parkiem polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zmiany w regulaminie mają na celu zrównoważone korzystanie z tego unikalnego obszaru, chroniąc jednocześnie jego przyrodę.

Zobacz też: Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który jest najłatwiejszy? Jak długo się idzie? Praktyczne porady na wycieczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży